מצ'פרים את ערוץ 20: יעלה לעידן פלוס במקום ערוץ בערבית

תאגיד השידור הציבורי "כאן" לא יוכל להעלות לאוויר בעידן פלוס את הערוץ בערבית, על אף שלפי החוק הערוץ אמור להיכלל בעידן פלוס

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

משרד התקשורת מחזיר לשולחן את האפשרות להעלות למערך עידן פלוס את ערוץ 20, ובמקומו להוריד מהאוויר את ערוץ 33, הערוץ הנוסף של רשות השידור המשדר גם בערבית. המשמעות היא שגם תאגיד השידור הציבורי "כאן" לא יוכל להעלות לאוויר בעידן פלוס את הערוץ בערבית, על אף שלפי החוק הערוץ אמור להיכלל בעידן פלוס.

מערך עידן פלוס הנוכחי כולל כיום שישה ערוצים – 2, 10, 1, ערוץ הכנסת, ערוץ 33 והחינוכית. הקיבולת של המערך הנוכחי, הקרוי בשפה המקצועית "מרבב", היא שישה ערוצי טלוויזיה בלבד. המערך אמור היה להתרחב כבר לפני כמה שנים באמצעות הקמת מרבב נוסף, ולפי החוק לכלול ערוצים נוספים, אלא שהערוצים שהיו אמורים לעלות למערך – 24, 9 וערוץ הלא בערבית – סירבו להעלות בגלל עלויות התפעול השוטף הגבוהות של המרבב הנוסף.

מנגד, ערוץ 20 נאבק כדי לעלות למערך והגיש עתירה בנושא. לאחר הסכמות בין משרדי הממשלה הוחלט כי הערוץ יעלה ועלות התפעול השוטף הנוספת של כ-8 מיליון שקל תושת על המדינה. ההחלטה הזו עוגנה גם בפסיקת בג"צ בעתירה של ערוץ 20.

אלא שכעת, משרד התקשורת  מבקש לחזור לתוכנית הישנה של העלאת ערוץ 20 במקום ערוץ 33. המשרד בוחן אפשרות להוציא את ערוץ 33 מעידן פלוס ולשדר אותו בלוויין, ובמקומו להכניס את ערוץ 20 – וזאת כדי לא לפתוח את המרבב הנוסף עבור תוספת של ערוץ אחד בלבד. ההצעה עלתה כבר בעבר בדיון בין משרדי האוצר והתקשורת, אך ירד מהפרק לאור המחאה נגד הורדת הערוץ בערבית.

תוכנית "הפטריוטים" בערוץ 20, נערכים לשידור
תוכנית "הפטריוטים" בערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק

למשרדי הממשלה יש שתי סיבות מדוע לא לפתוח את המרבב הנוסף עבור ערוץ 20. ראשית, עלויות התפעול שיושתו על המדינה יגיעו לכ-8 מיליון שקל אם רק ערוץ 20 יעלה למרבב הנוסף. סיבה נוספת היא שהערוצים שיעלו על המרבב הנוסף לא יוכלו להיקלט על ידי רוב ממירי עידן פלוס הקיימים כיום בשוק, שפועלים בטכנולוגיה ישנה. כדי לקלוט את הערוצים על גבי המרבב הנוסף יהיה צורך לרכוש ממיר חדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker