ביטן גיבש את הצעת החוק לחיסול תאגיד השידור: "תחסוך כ-1.8 מיליארד שקל"

הצעת החוק שתוגש בתחילת כנס החורף של הכנסת, קובעת: "הקמת תאגיד השידור הציבורי החדש לא ישימה, לא כדאית כלכלית ותכביד על הקופה הציבורית" ■ ח"כ נחמיאס-ורבין: "שר התקשורת נתניהו ממשיך במסעות הצלב שלו כנגד התקשורת החופשית בישראל"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד ביטן בדיון בוועדת הכספים של הכנסת, בחודש שעבר
דוד ביטן בדיון בוועדת הכספים של הכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), גיבש את הצעת החוק למניעת סגירתה של רשות השידור. הצעת החוק תועלה להצבעה במליאה בתחילת כנס החורף של הכנסת, נובמבר 2016.

ביטן מעריך בהצעת החוק כי סגירת תאגיד השידור הציבורי תחסוך לקופת המדינה כ-1.8 מיליארד שקל. לפי הצעת החוק, תבוטל הקמתו של תאגיד השידור הציבורי ובמקומו יוחזר לתוקפו חוק רשות השידור משנת 1965.

בהצעת החוק נקבע כי הרשות תשדר חדשות בענייני היום ברשת ב', בטלוויזיה ובאינטרנט, הרשות תשדר בטלוויזיה בעברית ובערבית וערוץ 33 יהיה "ערוץ יצירה ישראלית".

עוד נקבע כי "כעבור שנתיים מחקיקתו של החוק להקמת תאגיד השידור הציבורי החדש מתברר כי החוק אינו ישים, אינו כלכלי כפי שסברו בתחילה, אלא אף בעל עלויות גבוהות כי לפי החוק החדש עובר הנטל הכספי, של פיטורי עובדי רשות השידור, והוא יעמוד על למעלה מ-1 מיליארד שקלים, כשמחצית מהעובדים קבלו את פיצויי הפיטורין ואת תנאי הפרישה, ובנוסף לכך ימשיכו לעבוד בתאגיד השידור הציבורי החדש, דבר שבפועל יכביד על הקופה הציבורית.

יתרה מכך, תאגיד השידור הציבורי החדש לא נערך לשידורים כנדרש בחוק והכנסת נאלצה להאריך את זמן תחילת השידורים שלו 4 פעמים - דבר שגרם להוצאות מיותרות ובזבזניות שנובעות מאחזקת 2 תאגידים, הן הישן והן החדש, בו זמנית באותה התקופה".

לדברי ביטן, "מבדיקה כלכלית שנערכה מתברר שעלות פתיחת התאגיד החדש תעלה לקופת המדינה יותר ממיליארד שקלים בגין הוצאות של פיטורי עובדים ועוד מאות מיליוני שקלים על פתיחת התאגיד החדש שהוצאותיו העתידיות אינן ידועות עד תום. הצעת החוק הזו תחסוך לקופת המדינה 1.8 מיליארד שקלים בשנים 2017-8.

"החסכון לתקציב המדינה מהחוק ילך לרווחה, חינוך, תשתיות ויקל על התקציב במקום לבנות אולפני טלוויזיה שכבר קיימים. היום ניתן לנהל רשות שידור נקייה, עם דרגות שכר הגיוניות ולא בזבזניות, לייצר תוצר איכותי ללא עלות לציבור וללא הכבדה על קופת המדינה. התאגיד החדש לא הצליח להתרומם למרות הזמן  הרב שעבר מאז חקיקת החוק, בעוד שנוצרה הזדמנות לייעל את התאגיד הישן. נתנו ביטוי לזמן מסך רב ליוצרים הישראלים וליצירה הישראלית אשר תיתן ביטוי שיוויוני לכל התרבויות והדעות במדינת ישראל".

בשבוע שעבר אמר ביטן בראיון ל-TheMarker TV כי יש לו רוב בעד הצעת החוק בסיוע חברי כנסת מהאופוזיציה והוא מתכוון לשכנע את שר האוצר משה כחלון לתמוך בה. בכנסת מעריכים כי לא מן הנמנע שבמסגרת הדיונים והדילים על חוקי התקציב וההסדרים יוצע לכחלון להכניס שינויים במס על ריבוי הנכסים בתמורה לביטול סגירת רשות השידור ולהוצאת סעיפי הרפורמה בבזק אל מחוץ לחוק ההסדרים. ביטן אמר ל-TheMarker כי המאבקים במיסוי בעלי ריבוי הנכסים וביטול סגירת רשות השידור יתנהלו בנפרד.

ח"כ אלי כהן (כולנו) אמר אמש כי אינו מכיר את הצעת ביטן וילמד אותה. עם זאת הוסיף שהשיקול שיעמוד לנגד עיניו הוא שיקול כלכלי, כדי למנוע בזבוז כספי ציבור. לעומתו, יו״ר סיעת כולנו, ח״כ רועי פולקמן, אמר כי ״עד רגע זה לא התקיים שום דיון בנושא ואין כרגע שום שיח ו/או הסכמות על סגירת התאגיד. עד היום הושקעו בפירוק רשות השידור והקמת התאגיד ׳כאן׳ כמיליארד שקלים, במהלך שמתנהל כבר למעלה משנתיים. נכון להיום, הסיכום בו התאגיד יפתח בינואר - אפריל 2017 עומד בעינו. המשך העיסוק בנושא, הוא חסר אחריות ציבורית״.

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), יו"ר השדולה לחופש הביטוי והעיתונות, התייחסה להצעת החוק של ח"כ ביטן לסגירת תאגיד השידור הציבורי החדש ואמרה כי "נתניהו סולל בנחישות את דרכו לחיסול השידור הציבורי. כנראה שהזכות למידע חופשי היא מותרות לדעתו, במיוחד לאחר שללא בושה הגיש עתירות נגד הממונה על חופש המידע ונלחם נגד כל מה שמסכן את שליטתו במידע שמתפרסם.

"התאגיד שנתניהו הבטיח לנו שיחסוך כסף לקופת המדינה, מצטייר פתאום על ידי הממשלה כנטל כלכלי. האמנם? נתניהו ידע היטב מהי העלות הצפויה כשניסה לשווק לציבור את הקמת התאגיד בתקופה שעוד תמך בו. מה עם הכסף שכבר הושקע בתאגיד ובהליכי סגירת רשות השידור? אני קוראת לכל מי שמאמין בעיתונות עצמאית משמאל וכן - גם מימין, להתנגד להצעת החוק ההזויה הזו"', סיכמה סבטלובה.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "התאגיד יקום ואנחנו נבטיח שיהיה שידור ציבורי חופשי וביקורתי בישראל. ביטן הוא רק השליח, המשחק האכזרי בתאגיד השידור ושאר האיומים על כלי תקשורת לא היו מתאפשרים ללא ידיעתו וללא הסכמתו של ראש הממשלה - המנצח על מהלך רחב של ההשתקת הביקורת נגדו. לכל פארסת התאגיד יש מטרה אחת: להחליש את השידור הציבורי הקיים ולשמרו בגסיסה, תוך בלימת התחזקותו של התאגיד החדש. יש פה ניסיון שקוף להפחיד עיתונאים ועובדים איכותיים מלעבור ולשפר את התאגיד החדש. לא יעזרו כל ניסיונות הסרק של נתניהו וחבורת החנפנים שלו".

חברת ועדת הכלכלה, ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני): "שר התקשורת נתניהו ממשיך במסעות הצלב שלו כנגד התקשורת החופשית בישראל. נושא הכלים הנאמן דוד ביטן נקרא שוב להוציא לפועל את מזימותיו של נתניהו ולפגוע בדמוקרטיה ובחופש הביטוי. רק נתניהו שמסית כנגד עובדים באופן שיטתי יכול להמציא מתנת חג בדמות חוסר יציבות תעסוקתית למאות עובדי התאגיד והרשות.

"את הרפורמה שבזמנו חתמו עליה ריסק נתניהו ובמקומה קידם את התאגיד - פעם עובדי התאגיד הקשורים ברשות חוטפים, ופעם אלה שהוצרחו מכלי תקשורת אחרים לטובת התאגיד - העיקר שנתניהו ישלוט בתקשורת. פניתי לחברי, יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל, בבקשה לקיים דיון דחוף על מנת להיאבק בחיסול התאגיד. זו שעת האמת של שר האוצר כחלון, שמתגלה לאחרונה כמר גמיש המתקפל בפני כל לחץ. עכשיו זה הזמן להיות מר יציב ולשים קץ למסורת של דיבורים גבוהים ואפס מעשים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום