שוק המדיה הדיגיטלית קיבל מרווח נשימה - אך ישוב לגווע בקרוב

ההתקדמות הטכנולוגית הביאה כסף חדש לשוק התוכן המקומי בשנתיים האחרונות. אולם המשאבים הכמעט בלתי־מוגבלים העומדים לטובת הענקיות הבינלאומיות מבטיחות שההצלחה הזו זמנית בלבד

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

השוק הישראלי מתנהל בשנתיים האחרונות בכיוון הפוך לחלוטין מהמגמה העולמית. בעוד 2016 היתה שנה כואבת בעולם ו–2017 צפויה להיות רעה עוד יותר, שוק התוכן הישראלי בזירה הדיגיטלית חווה גידול בהכנסות ומרחיב את ההשקעות. באופן פרדוקסלי, התופעה הזאת מתרחשת דווקא בשל הפיגור של השוק הישראלי אחרי העולם.

גם בישראל, פייסבוק וגוגל משכו בשנים האחרונות תקציבים אדירים משוק הפרסום המקומי ופגעו קשות במדיה המסורתית — טלוויזיה, רדיו ועיתונות מודפסת, וכמובן גם מאתרי התוכן. ב–2011–2013 חתכו גופי התוכן בישראל עשרות אחוזים מעלויות כוח האדם שלהם, פיטרו עיתונאים וסגרו מדורים ומוספים.

פלטפורמת ארטימדיה

גופי התוכן באינטרנט לא הצליחו להניב הכנסות גבוהות משום שהם נותרו הרחק מאחור בתחרות הטכנולוגית מול גוגל ופייסבוק. הם לא הציגו פתרונות פרסום ממוקדים מבוססי מידע כמו האתרים הגדולים בעולם. חלק גדול מהפרסום באתרים הגדולים התנהל באופן ליניארי בדיוק כמו הפרסום בעיתונות. כלומר, המפרסם העלה פרסומת בלי שיוכל לבחור מלכתחילה מי ייחשף לפרסומות שלו, ובלי שיידע לזהות לאחר מכן מי התעניין במוצר שלו.

רק בשנתיים האחרונות אימצו אתרי התוכן המקומיים טכנולוגיות חדשות לפרסום פרוגרמטי המותאם לקהלים ושילבו פתרונות פרסום מתקדמים. לשוק המקומי נכנסה גם פלטפורמת הפרסום ILX הישראלית, שאיפשרה פעילות מסחר בזמן אמת בפרסומות באתרים ישראלים. בשוק הפרסום בווידיאו התחוללה דרמה עם הכניסה של חברת ארטימדיה, שהפכה לפלטפורמת הפרסום הבלעדית של כמעט כל תוכן הווידיאו המקומי — בניסיון להשיב מלחמה ליוטיוב ופייסבוק. לצד זאת נרשמו ביקושים רחבים לפרסום באתרי התוכן מובייל — חריגים יחסית לעולם.

ההתקדמות הטכנולוגית הביאה כסף חדש לשוק התוכן המקומי בשנתיים האחרונות. גם ההשקעות בתחום גברו. כך למשל, זכיינית ערוץ 2 רשת, שעד כה היתה פסיבית בזירה הדיגיטלית, החלה לגייס עשרות עובדים להקמת אתר חדש. גם ערוץ 10 וקבוצת RGE עמלים בימים אלה על הקמת פלטפורמה דיגיטלית חדשה.

סגירת הפערים הטכנולוגיים הזו סייעה לשוק המקומי, אבל היא עשויה להיות זמנית בלבד. המשאבים הכמעט בלתי־מוגבלים העומדים לטובת הענקיות הבינלאומיות מאפשרים להם לצעוד כמה צעדים קדימה, ולהעניק למפרסמים פתרונות פרסום יעילים יותר ויותר. השוק המקומי, בדיוק כמו השוק העולמי, קיבל מרווח נשימה, אבל גם הוא עשוי לחוות באופן קשה יותר את נדידת הכספים למפיצי המידע — במקום לאלה שעמלים כדי ליצור אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker