בעקבות אקוניס: היועמ"ש יבחן מחדש את מדיניות הפרסומות בכיכוכבם של שרים

במקרים האחרונים אישרה לשכת היועמ"ש את השתתפות השרים מאחר ונטען כי מדובר בנושא חריג בעל חשיבות ■ מדיניות הפרסומים הממשלתיים בכללותה צפויה להיבחן בחודשים הקרובים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, אופיר אקוניס, בפארק הקופים בן שמן
שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, אופיר אקוניס, בפארק הקופים בן שמןצילום: דודו בכר

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מתכוון לערוך בקרוב דיון ובדיקה מחודשת לגבי השתתפותם של שרים בפרסומות במימון משרדי הממשלה שעליהם הם אחראים. הבדיקה תיעשה עקב פרסומות של משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל לאירוע ליל המדענים בכיכובו של השר אופיר אקוניס.

בפרסומות, שעלו בתחנות הרדיו בחודש האחרון, נשמע קולו של אקוניס מזמין את הציבור להשתתף באירועים. לפרסומות של אקוניס קדמו קמפיינים שבהם כיכבו השרות מירי רגב וגילה גמליאל.

הוראות היועמ"ש בנוגע לאיסור השתתפות שרים בקמפיינים של משרדי ממשלה כוללות הנחיות ברורות בנוגע להשתתפות שרים. כך, למשל, הפרסום צריך להיות על פעילות המשרד ולא על נושאי המשרה, ותוצאות הפרסום לא אמורות להיות פרסומת אישית של איש הציבור. תוכן הפרסום אמור גם הוא להיות בדרך שאינה פנייה אישית של נושא המשרה. בגין הנחיות אלו, לדוגמה, הורה בעבר היועץ המשפטי לממשלה להסיר תמונות של פוליטיקאים על שלטים המבשרים על פרויקטים של תשתיות.

במקרים האחרונים אישרה לשכת היועמ"ש את השתתפות השרים בפרסומות מאחר ונטען כי מדובר בנושא חריג בעל חשיבות. אולם כעת מתכוון היועמ"ש לעשות בדיקה מחודשת בנושא. היועמ"ש הבהיר כך גם בתשובה לח"כ תמר זנדברג (מרצ) שדרשה מהיועמ"ש להתערב ולמנוע שימוש פסול בכספי משרדי הממשלה.

ממשרד המשפטים נמסר: "לאחר בחינת עמדת משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, לפיה ישנה חשיבות וייחודיות בפרויקט נשוא התשדיר וכן כי קיימת חשיבות בפנייה ישירה מהשר כדי להעביר ולקדם את הפעילות הייחודית של 'ליל המדענים' - אירוע הדגל של המשרד, נמצא כי אין מניעה שהפרסום של המשרד יכלול גם דברים מפי השר וכי ניתן לראות בפרסום זה משום מקרה חריג בו המהות הייחודית של הפרסום נכנסת בגדרי 'המקרים החריגים' בהתאם להוראות הדין.

"לצד זאת הובהר למשרד כי הדגש בפרסומים כאמור צריך להיות על פעילות המשרד כגוף ולא על נושאי משרה המכהנים בהם, ותוצאתם אינה צריכה להיות פרסומת אישית של עובד הציבור או קידום מטרותיו האישיות או הפוליטיות. בתוך כך, נציין, כי בחודשים הקרובים היועץ המשפטי לממשלה עתיד לקיים דיון עקרוני בסוגיית הפרסומים הממשלתיים בכללותה, זאת, על מנת לבחון את הצורך בעדכון או הבהרה של ההוראות הקיימות בנושא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker