תעלומת הסלמונלה: מה קורה במפעל יוניליוור בערד?

בכיר בענף המזון: "אם הם לא יודעים מה מקור הזיהום כיצד הם יכולים לוודא שהוא לא יחזור על עצמו"? ■ יוניליוור: "מבחינתנו בכל מקרה זיהום הוא אירוע חריג, בלי קשר לסמיכות"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל יוניליוור בעיר ערד
מפעל יוניליוור בעיר ערדצילום: אליהו הרשקוביץ

בהנהלת יוניליוור עדיין לא יודעים להסביר איך בפעם השנייה בתוך פחות משלושה חודשים נמצא חיידק מסוג סלמונלה בקו הייצור של החברה, ויתרה מכך -  שוב במפעל דגני הבוקר בערד ושוב בקו אריזה של דגני הבוקר. בענף המזון אומרים כי זהו מקרה חריג של זיהומים סמוכים ועוד של חיידק מסוכן מסוג סלמונלה במוצרים יבשים, שמטבעם אין בהם מקרי סלמונלה רבים. גם בפעם הקודמת, כמו הנוכחית, דובר בזיהום בקו האריזה של המוצרים.

ביוניליוור מודים שהם לא יודעים מה מקור הזיהום ומסרו שהחברה פתחה בבדיקה ייסודית לבירור מקור הזיהום והאם הוא הגיע ממקור אנושי או סביבתי.

צילום: אליהו הרשקוביץ
יוניליוור - גרסת האנימציה

האירוע הנוכחי מתרחש רק שבוע לאחר שמשרד הבריאות החזיר למפעל יוניליוור בערד את רשיון הייצור האיכותי הגבוה ביותר מסוג GMP, אחרי שהוא נלקח באופן זמני באירוע הקודם.

"זה מאוד חריג שבתוך פרק זמן קצר יש סלמונלה בקו ייצור או אריזה של דגני בוקר. דגני בוקר זה מוצר יבש שלא אמור להיות בו זיהום מסוג סלמונלה מלכתחילה וזיהום בקו הייצור או האריזה הוא אפילו נדיר יותר מאשר אם היה מדובר בזיהום הנובע מבעיה בחומרי גלם כמו שקרה בטחינה הגולמית", אומר בכיר בחברת מזון גדולה. "הרי רק לפני חודש וחצי הם ניקו את המפעל מא' עד ת' אז איך זה קורה שוב?", אמר בכיר בחברה אחרת.

"יוניליוור חזרו לייצר ולשווק מוצרים מבלי שהם יודעים בכלל מה היה מקור הזיהום בפעם הקודמת והנה אנחנו רואים זיהום נוסף", אומר בכיר בחברה נוספת. "הרי אם הם לא יודעים מה היה מקור הזיהום כיצד הם יכולים לוודא שהוא לא יחזור על עצמו? אולי היה נכון שגורמים ממשרד הבריאות יבדקו מה קורה שם".

על העובדה שמדובר בסמיכות אירועים חריגה ניתן ללמוד מכך שיוניליוור עצמה מסרה בפעם הקודמת שנמצא חיידק סלמונלה במוצריה, שמדובר בפעם היחידה בה נמצא חיידק סלמונלה במוצרי החברה בשלוש השנים האחרונות. כעת, כאמור, מדובר בזיהום שני בתוך פחות משלושה חודשים.

בפעם הקודמת הזיהום היה ב-152 אלף אריזות של דגני בוקר מסוג אלופים, אלופים בד"ץ וקוקומן, שיוצרו בחמישה ימי ייצור. הזיהום הנוכחי היה ביותר מ-52 אלף אריזות של כריות נוגט שיוצרו משלושה ימי ייצור.

מיוניליוור נמסר בתגובה: "כפי שנוכחנו בעת האחרונה, ביצור מזון קיימים לעיתים מקרים של זיהומים. התנהלות תקינה ואחראית של כל חברת מזון הינה לגלותם ולוודא שלא יגיעו מוצרים לא תקינים לשוק. כך בדיוק התנהלנו עכשיו. מבחינתנו בכל מקרה זיהום הוא אירוע חריג, בלי קשר לסמיכות. אנחנו מבצעים את כל הפעולות הנדרשות למצוא את מקור הזיהום וכן מבצעים כמות גדולה של בדיקות, כדי להבטיח שבכל מקרה לא ייצאו לשוק מוצרים שאינם תקינים.

"אנחנו מבצעים את כל הפעולות הנדרשות למצוא את מקור הזיהום וכן מבצעים כמות גדולה של בדיקות, כדי להבטיח שבכל מקרה לא ייצאו לשוק מוצרים שאינם תקינים. כל העובדים במפעל פועלים על פי כללי היגיינה קפדניים. אין בידי החברה כרגע כל ממצא המצביע על כך שהגורם לזיהום הוא אחד מעובדי המפעל. לאחר התייעצות עם מומחים בינלאומיים, הובהר לחברה שבכל מקרה, לא ניתן לזהות קשר ישיר בין עובד לזיהום בקו. חברתנו מבצעת בדיקות מיקרוביאליות בכל סדרת ייצור, שתפקידן לזהות מקרי זיהום בקווי הייצור, כפי שזוהו בשני המקרים האחרונים וכדי למנוע הוצאת מוצרים לא תקינים לשיווק. מאחר ולא תמיד ניתן לזהות את המקור המדויק של הזיהום, תפקידה של חברה אחראית הוא לצמצם את הסיכון לזיהום ככל האפשר, לאתרו ובכל מקרה לוודא שלא יגיעו לשוק מוצרים שאינם תקינים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker