חשיפת TheMarker

משרד החקלאות מודה: אין צורך לחסן נגד כלבת כל שנה

בעקבות חשיפת TheMarker, ממליץ משרד החקלאות על הארכת התקופה שבין החיסונים ■ עבור המשרד והרשויות המקומיות מדובר בפער תיווך של מיליוני שקלים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בעקבות חשיפת TheMarker, ימליץ משרד החקלאות לחייב לחסן כלבים אחת לשנתיים, ולא אחת לשנה. כך עולה ממכתב ששלח שר החקלאות, אורי אריאל, לחברת הכנסת תמר זנדברג, לאחר שזו פנתה אליו בשאילתא בנושא. לפני כחודשיים חשפנו כאן את מתח הרווחים העצום שמשרד החקלאות והרשויות המקומיות נהנות ממנו בגין תרכיבי חיסוני הכלבת, מכיוון שבעלי הכלבים מחויבים לחסן את כלביהם אחת לשנה, אף שהתרכיב יעיל למשך שלוש שנים.

בתשובתו כתב אריאל כי מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות מינה ועדת מומחים שתבחן את האפשרות לשנות את פרוטוקול החיסון נגד כלבת, ולהמליץ להאריך את פרק הזמן בין חיסון למשנהו משנה אחת - לשנתיים. "הפרוטוקול המוצע הוא: מתן חיסון ראשון בגיל שלושה חודשים, מתן חיסון דחף לאחר חודש-חודשיים, ולאחר מכן חיסון דחף מדי שנתיים, לכל חיי הכלב. זאת בתנאי שהחיסון יבוצע בתרכיבים שהיצרן קובע כי הם מקנים הגנה לשלוש שנים", כתב השר. עם זאת, טרם ברור מתי הוועדה תסיים את תפקידה ומה תהיה המלצתה הסופית.

כלבים בגן מאירצילום: אורן זיו

אם המהלך אכן ייצא לפועל, הוא יחסוך לבעלי כלבים לא מסורסים או מעוקרים 371.5 שקל בשנתיים ((341 שקל עבור הרישיון, ו-29.5 שקל עבור התרכיב), לבעלי כלבים שעברו סירוס או עיקור 53.5 שקל בשנתיים (39 שקל עבור הרישיון ו–14.5 שקל עבור התרכיב) ולבעלי כלב גזעי להרבעות - 68.5 שקל בשנתיים (39 שקל בגין הרישיון ו–29.5 שקל בגין התרכיב).

כמו כן, ייחסך מבעלי הכלבים המחסנים את כלבם אצל וטרינר פרטי סכום של 100-200 שקל בממוצע, אותו הם מתבקשים לשלם לווטרינר בעת מתן החיסון בעבור הביקור ובדיקה כללית.

במכתב של המבקר הפנימי של משרד החקלאות למנכ"ל המשרד, שלמה בן אליהו, סיפר המבקר על "מתח רווחים בלתי נתפס", כלשונו, בתחום חיסוני הכלבת. לדבריו, משרד החקלאות רוכש את תרכיבי החיסון נגד מחלת הכלבת במחיר של 0.95 שקל עד 2.41 שקל פלוס מע"מ למנה. את תרכיבי החיסון מוכר משרד החקלאות לרשויות המקומיות, ואלה מוכרות אותו לרופאים הווטרינריים הפרטיים במחיר של 14.5 שקל לתרכיב עבור כלב מסורס או כלבה מעוקרת ו-29.5 שקל עבור כלב לא מסורס או כלבה לא מעוקרת. ההכנסות מהתעריפים הגבוהים של תרכיבי החיסון מגיעות למשרד החקלאות, בעוד שההכנסות מתעריפי הרישיון מגיעות לרשויות המקומיות .

עוד כתב המבקר ש"התרכיב שבו עושים שימוש בארץ יעיל למשך שלוש שנים, ובמדינות אחרות נוהגים לחסן את הכלבים בהתאם להתוויה זו. בנוסף, המרכז לבקרת מחלות קובע כי אף נתון שהתקבל ממעבדות או מידע אפידמיולוגי לא תומך בדרישה לחיסון שנתי או דו־שנתי אחרי סדרת החיסונים הראשונית. למרות זאת, מחוסנים הכלבים בישראל אחת לשנה. אם נביא בחשבון כי בישראל יש כ–300 אלף כלבים, מדובר בפער תיווך של מיליוני שקלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker