הרשות השנייה קונסת את חברות החדשות ב-1.1 מיליון שקל - על חריגה בדקות בודדות

בחדשות 2 ו-10 זועמים על הפיקוח המחמיר, שלדבריהן "מגביל את יכולת התמרון במהדורות ועלול לאלץ אותן לקצץ בכוח אדם" ■ הרשות: מוודאים כי החברות משדרות בהתאם להוראות החוק ולוחות השידורים שהוגשו על ידן"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

מה העונש על חריגה של דקות בודדות בזמן המהדורה? לפי - מאות אלפי שקלים. מאז תחילת 2016 הטילה הרשות קנסות גבוהים של 1.1 מיליון שקל על חדשות 2 ו-1, בשל חריגות זמן זעירות בשעת סיום המהדורה. מדובר בחריגות שנמשכו לעתים עשרות שניות בלבד.

של הרשות השנייה נגד גופי השידור סביב אורכן של מהדורות החדשות החל כבר לפני כמה שנים, אך תחת כהונתה של היו"ר הנוכחית, , הוא הפך לקרב של ממש. מדז'יבוז' הובילה במועצה החלטה לפיה לא יתאפשר לחדשות 2 ו-10 להאריך את המהדורה בהתאם לרצונן. בקשה של ערוץ 10 לשדר בכל יום את המהדורה עד 21:00 נענתה בשלילה. ערוץ 10 עתר לבג"צ בנושא, אך חזר בו לאחר שהשופטים קבעו כי אכן יש לרשות השנייה סמכות לקבוע מגבלה על אורכן של מהדורות החדשות.

עכשיו מסתבר כי מאבק הרשות היה מיותר, שכן בפועל ההחלטה הזו לא מיושמת בפועל, ושתי חברות החדשות משדרות כמעט כל כיום עד 21:20. החברות מתגברות על המגבלות באמצעות הפרדה שהן יוצרות בין החלק החדשותי לחלק המגזיני שבין 21:00 ל-21:20, וכך לרשות השנייה אין יכולת להתערב בנושא.

על אף שבפועל החדשות משודרות עד 21:20, הרשות השנייה מנסה לאכוף על חברות החדשות לסיים את החלק הראשון של החדשות עד 21:00. כיום הרשות מעניקה לשתי החברות אפשרות לחריגה של עד 3 דקות, ואולם כל חריגה מעבר ל-3 דקות, אפילו ב-17 שניות, נחשבת הפרה של 3:17 דקות, והרשות משיתה בגינה קנסות אדירים על גופי החדשות.

'אווה מדז'יבוז
'אווה מדז'יבוזצילום: אלכס קולומויסקי

מתחילת 2016 הטילה הרשות על חדשות 2 קנס של חצי מיליון שקל בגין התארכות המהדורה, וכן קנס של 600 אלף שקל על חדשות 10. ברוב המקרים, למשל ביולי, החריגה מעבר ל-3 דקות היו של כ-30 שניות בלבד. לעתים הרשות מאשרת הרשות חריגה, למשל כאשר יש אירוע מתפתח הדורש עדכונים. במקרים אחרים, למשל כשיש צורך להקריא תגובה של נשוא כתבה ששודרה במהדורה, הרשות אינה מקבלת את ההסבר לחריגה – ורושמת קנסות אדירים.

בשתי חברות החדשות זועמים על הפיקוח המחמיר והקנסות של הרשות, ומכנים את המדיניות הזו "אבסורד". לדבריהם, זה מגביל משמעותית את יכולת התמרון שלהם, למשל בעדכון נוסף על אירוע מתפתח או מסירת תגובה. הקנסות הגבוהים, חוששים בחברות החדשות, ייאלצו אותן לקצץ בכוח האדם. בקרוב אמורות חברות החדשות לקיים דיון בנושא מול המנכ"ל הזמני ברשות, ניר שוויקי.

מהרשות השנייה נמסר בתגובה: "השעה הפורמלית בה אמורה להסתיים מהדורת החדשות בשני הערוצים היא 21:00,  אך על מנת לאפשר לעורכי המהדורות  גמישות סבירה , יוצאות ההפרות לחברות החדשות רק במקרים בהם החריגות נמשכות מעל 3 דקות משעת סיום המהדורה. טענה לפיה המהדורה מסתיימת ב- 21:03 כדבר שבשגרה ומשעה זו ואילך נמדדת החריגה איננה נכונה, ולא זו הייתה מטרת ההנחייה בעניין. הרשות השנייה מוודאת כי המורשים לשידורים משדרים בהתאם להוראות החוק והכללים ובהתאם למחויבויותיהם, לרבות לוחות השידורים שהוגשו על ידם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker