פה אחד: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הרפורמות בשוק התקשורת

הרפורמות המעוגנות בחוק ההסדרים חותרות להגברת התחרות בשוק, וכוללות את הפרטת מערך עידן פלוס ואיסור כולל על בלעדיות בתחום שידורי הספורט

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, משה כחלון. קידם את הרפורמותצילום: מיכל פתאל
נתי טוקר

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום פה אחד את כל פרק התקשורת בחוק ההסדרים, וזאת בהמשך לאישור הסעיפים בממשלה. בכך אושרו רפורמות משמעותיות לשוק השידורים שיסייעו להגברת התחרות, וכעת יעוגנו בחקיקה בכנסת. סעיפי התקשורת עשויים להיות מפוצלים מהחוק הראשי ולעלות לדיון בוועדת הכלכלה.

את הרפורמות קידם שר האוצר משה כחלון, כאשר הרפורמה המוסכמת על כולם היא הפרטת מערך עידן פלוס. הרשות השנייה כשלה בהקמתו, והוא מספק מבחר דל של ערוצים. לפי ההצעה, מפעיל מסחרי יקבל את המערך בתוך כשנה וייכנס כמתחרה שלישי בשוק. למפעיל תינתן האפשרות לפתוח ערוצים חדשים נוספים תמורת דמי מנוי או בשילוב פרסומות.

חלק מהגורמים בשוק ניסו למנוע רפורמות אחרות. המאבק החריף ביותר נסוב על הסעיף בחוק ההסדרים, שמבוסס על המלצות ועדת פילבר, לאיסור כולל על בלעדיות בתחום שידורי הספורט – תחום שמהווה חסם בפני מעבר לקוחות מחברה לחברה. החוק קובע שכל בעל זכויות שידור או בעל ערוץ ספורט יחויב למכור את התכנים במחיר מתואם לכל דורש. כך מקווים במשרד האוצר לעודד הקמה של ערוצים חדשים ולאפשר ניוד בין הפלטפורמות ללא מגבלה של בלעדיות על תכני ספורט פופולאריים.

מאבק נוסף עסק בסעיף המאפשר לכל מפעיל טלוויזיה על גבי האינטרנט לשדר את ערוצי הברודקאסט ללא צורך בתשלום על זכויות שידור לגופי השידור. המטרה היא לאפשר לשחקנים אינטרנטיים חדשים לכלול בשידורים גם את הערוצים המסחריים בעלי שיעורי הצפייה הגבוהים, מתוך הנחה שללא ערוצים אלה פלטפורמות חדשות לא יוכלו לעורר תחרות. בערוצים המסחריים התנגדו לכך ודרשו לאפשר להם לגבות תשלום מהמפעילים החדשים.

בנוגע לרפורמה הזו הוביל שר התיירות, יריב לוין, שינוי בחקיקה המקורית וקבע כי הרדיו האזורי לא יהיה כלול בסעיף זה - כלומר, לא יהיה ניתן לשדר אותו חינם בכל פלטפורמה אינטרנטית, וזאת בטענה לפגיעה בזכויות יוצרים של האמנים המושמעים ברדיו.

החוק כולל גם רפורמה לגבי תחום התשתיות. בהתאם לחוק ההסדרים, כל תשתית תקשורת שקיימת כעת או שתהיה קיימת בעתיד תהיה פתוחה לכל חברת תקשורת שתרצה להעביר דרכה סיבים - כולל לחברות בעלות תשתית, כמו מיזם הסיבים IBC. המטרה היא להקל על פרישת תשתית קווית (סיבים אופטיים) ולהגביר את התחרות בשוק התקשורת הנייחת. משמעות השינוי היא שחברות כמו פרטנר וסלקום יוכלו לפרוש סיבים אופטיים חדשים ב"קנים" הקיימים של בזק ו-HOT, שהתנגדו לחקיקה, ולאפשר גם ל-IBC לההשתמש בתשתיות שלהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker