בישראל: דרישה להסיר תכנים מסיתים וביקורת על מחיקת פוסטים

המקרה הידוע ביותר שבו פייסבוק היתה נחושה להסיר תוכן ולא הסכימה להתפשר, אירע ב-2015 מול אבי לן, שהפעיל את דף הפייסבוק סטטוסים מצייצים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

הישראלים אוהבים מאוד את פייסבוק, והיא הרשת החברתית המובילה במדינה - אבל גם בזירה המקומית היא מושכת ביקורת.

אחד האירועים שהעידו על כך היה המתקפה החזיתית נגד פייסבוק של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן. ארדן האשים את פייסבוק באחריות לפיגועי טרור, משום שאינה מוחקת פוסטים מסיתים בזמן אמת, למרות ההתראות. "פייסבוק נהפכה למפלצת", אמר ארדן בראיון לערוץ 2, והוסיף כי "הדור הצעיר ברשות הפלסטינית מנהל את כל השיח של ההסתה והשקרים שהוא אוגר, ובסוף יוצא לבצע מעשי רצח תוך שימוש בפלטפורמה של פייסבוק".

מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאניצילום: עופר וקנין

ארדן כבר החל בצעדים מעשיים, כשלצדו שרת המשפטים, איילת שקד. באחרונה השניים התחילו לקדם את "חוק פייסבוק", שלפיו בית משפט לעניינים מנהליים יהיה רשאי, לבקשת המדינה, לתת צו לחברות אינטרנט, כמו פייסבוק או גוגל, להסיר תוכן שמהווה עבירה פלילית ויש בו סיכון ממשי לביטחונו של אדם, לביטחון הציבור או לביטחון המדינה. לפי הצעת החוק, פייסבוק אינה מחויבת לסייע בניטור תכנים מסיתים, אבל עליה להסיר תוכן מסית שכבר נוטר על ידי המדינה - אם פרסום התוכן מהווה עבירה פלילית, ואם המשך הפרסום מהווה סיכון ממשי לביטחונו של אדם, לביטחון הציבור או לביטחון המדינה.

במקביל, שקד כבר מקדמת שיתוף פעולה עם פייסבוק. באחרונה אמרה בכנס בנושא כי ניתן לראות ירידה בפעולות טרור ככל שפייסבוק מסירה תכנים מסיתים. "ישראל פועלת מול גוגל, פייסבוק וטוויטר כדי להסיר תכנים מסיתים. יש לנו הצלחה - כ-70% מהבקשות מטופלות, ותכנים מסיתים שקוראים למוות, לאלימות ולרצח מוסרים מהרשת. אני פועלת לשיתוף פעולה עם אירופה, אוסטרליה וארה"ב כדי שכולנו ביחד נוכל לעבוד בצורה מסודרת מול החברות הגדולות והספקיות", אמרה שקד.

מלבד פוסטים מסיתים, במקרים לא מעטים חסמה פייסבוק משתמשים או הסירה פוסטים טעונים פוליטית של ישראלים - פעילי שמאל ופעילי ימין. כך למשל, נחסם העמוד של פעילת השמאל חנה בית הלחמי, ומנגד נחסם גם העמוד של פעיל הר הבית יהודה גליק, שמונה מאז לחבר כנסת מטעם הליכוד. בכל המקרים הידועים, החסימה נעשתה באופן אוטומטי על רקע דיווח על עמוד פוגעני מצד מספר גדול של גולשים. לאחר בדיקה מצד פייסבוק, העמודים הוחזרו.

המקרה הידוע ביותר שבו פייסבוק היתה נחושה להסיר תוכן ולא הסכימה להתפשר, אירע ב-2015 מול אבי לן, שהפעיל את דף הפייסבוק סטטוסים מצייצים. בעיתונות דווח כי לן גובה כסף, בניגוד לתקנות פייסבוק, על פוסטים שיווקיים. על אף הפופולריות הגבוהה של העמוד, פייסבוק הסירה אותו.

מקרה נוסף שבו הסירה פייסבוק דף היה זה של קבוצת באים לבנקאים, הפועלת במחאה על התנהלותם של הבנקים בישראל. לאחר שבית המשפט הטיל על חברי הקבוצה צווי הרחקה מול מנהלי הבנקים, פייסבוק הודיעה להם כי היא מסירה את הפוסטים בנושא.

החודש היחסים בין פייסבוק לבאים לבנקאים צפו שוב, לאחר שהוסר פוסט שכתב סגן עורך TheMarker, רותם שטרקמן. הפוסט הפנה לכתבה באתר "מזבלה", שעסקה בפייסבוק ובמשרד יחסי הציבור שלום תל אביב ובטענות כי פייסבוק מנטרת לכאורה מידע הקשור לקבוצת באים לבנקאים. מאוחר יותר, הפוסט הוחזר. פוסט נוסף של העיתונאי שי גולדן שעסק בנושא, וביקר בחריפות את פייסבוק על הזיגזג שנקטה, נעלם מהרשת. בפייסבוק הצהירו כי הם לא הסירו את הפוסטים ואמרו כי הנושא בבדיקה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker