התזונאית המפורסמת שלא מבינה מה הבעיה עם סלמונלה ושכחה לספר על הקשר שלה עם יוניליוור

התזונאית אולגה רז טענה כי לרוב חיידק הסלמונלה אינו מסוכן, וכי החצים לא צריכים להיות מופנים לחברות המזון הגדולות ■ רז: "לא הזכרתי את יוניליוור ספציפית. קיבלתי תשלום על אישור רכיבי המזון ולא על ענייני סלמונלה"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריזת קורנפלקס אלופים ריבועים של יוניליוור. בעיגול: המלצת אולגה רז
אריזת קורנפלקס אלופים ריבועים של יוניליוור. בעיגול: המלצת אולגה רז

בתוך גל הפרסומים והפרשנויות סביב פרשת הסלמונלה, בלטה התייחסותה של מי שנחשבת לאחת התזונאיות המובילות בישראל, אולגה רז. בראיונות שנערכו עמה, הגנה רז על חברות המזון הגדולות ועל תהליכי בקרת האיכות שלהן, וטענה שחיידק הסלמונלה מצוי כמעט בכל מקום ואינו מסוכן לרוב ושיש נושאים חשובים יותר להתעסק אתם.

רז התראיינה בתור "ראש תחום תזונה קלינית באוניברסיטת אריאל", או "דיאטנית בכירה באיכילוב", ולא ציינה כי בשנים האחרונות שימשה לא אחת פרזנטורית של חברת יוניליוור, שעמדה במרכז הסערה. כך, לפני שלושה חודשים, כשיוניליוור קיימה מסיבת עיתונאים לרגל השקת סימון ברור של כמות הסוכר על אריזות דגני הבוקר שלה, הגיעה רז למסיבת העיתונאים, דיברה בזכות המהלך והוצגה כמי שמובילה אותו מטעם יוניליוור.

לפני כשנה אף כיכבה רז על אריזת דגני הבוקר של אלופים ריבועים מבית יוניליוור, והמליצה לצרוך אותם כארוחה מאוזנת למשפחה. תמונתה ושמה הופיעו לצד תמונה של קערת דגני בוקר עם הציטוט: "מנה של אלופים ריבועים עם חלב היא תחליף ראוי לפרוסת לחם מקמח מלא עם ממרח שהילדים ישמחו לאכול, בכל שעות היום". בנובמבר 2014, כשיוניליוור השיקה קורנפלקס מלא, היא צירפה להודעה שלה לעיתונות ציטוט של רז.

בשיחה עם TheMarker טענה רז כי אינה זוכרת כמה כסף קיבלה מיוניליוור במשך השנים, וכי קיבלה תשלום רק בעבור שני שיתופי הפעולה האחרונים - ב-2015 וב–2016. לדברי בכיר בחברת מזון גדולה, חברות המזון הגדולות משלמות עשרות אלפי שקלים לתזונאים בכירים בעבור כל שיתוף פעולה נקודתי.

שלשום פורסם בעיתון "יתד נאמן" הפונה לציבור החרדי ראיון עם רז תחת הכותרת: "עקב מתקפה החיידקים על ישראל - זיהום בצלחת". בכתבה מצוטטת רז: "לא צריך להיכנס לפניקה, לא מדובר בהחרפה בתחום, חיידקים תמיד היו, ישנם וגם יהיו. הם חיים בתוכנו ומסביבנו. מה שחשוב הוא לדעת מה לעשות ואיך נוכל להקטין את האפשרות להידבק... יש אלפי סוגים של חיידקים. אנשים לא מבינים שאנחנו חיים בעולם של חיידקים ולא להפך".

רז הגנה לכאורה על חברות המזון הגדולות ואמרה: "החצים מופנים לכתובת הלא נכונה. נכון שתקלות קורות, אבל בסך הכל מפעלי מזון גדולים מדווחים ועושים בדיקות וביקורות שוטפות. הבעיה הגדולה היא מסעדות, חנויות אוכל ובתי קפה - שם אין פיקוח ואין ביקורת, איש לא בודק, אפילו לא מדברים על זה. חייבים להתחיל לבדוק אותם".

"חיידק הסלמונלה אינו מסוכן לרוב האנשים"

ד"ר אולגה רז
ד"ר אולגה רז צילום: אולגה רז

אין זו הפעם היחידה שרז הביעה עמדה בתקשורת בנושא הסלמונלה בלי להזכיר את הקשר שלה ליוניליוור. אוניברסיטת אריאל שלחה לפני יותר משבוע הודעה לעיתונות לכתבי הבריאות, ובה מאמר בנושא סלמונלה של רז - "ראש תחום תזונה קלינית בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת אריאל" - בלי לציין את הקשר בין רז ליוניליוור.

בהודעה רומזת רז שנושא הסלמונלה נופח: "תקשורתית קל להפוך את עניין הסלמונלה לדרמטי, אך יש פעולות שאנחנו יכולים לנקוט למזעור הסיכונים". עוד כתבה: "שיחת היום בעניין סלמונלה מסיטה את תשומת לבנו מבעיות הבריאות המטרידות באמת, כמו מחסור ברופאים ומיטות אשפוז, ושאר ענייני חברה ואקטואליה".

כמו כן, כותבת רז שאכילת מזון של חברות המזון הגדולות בטוחה יותר מאכילת מזון במסעדות: "סלמונלה אוהבת מצע שומני, ולכן הימצאותה בסלטים המכילים טחינה, חומוס או מיונז נפוצה מאוד. חברות מזון גדולות עושות בדיקות תכופות, ואם נמצאה סלמונלה, הסיכוי שהדבר יגיע לידיעת הציבור והמוצרים הנגועים יורדו מהמדפים הוא גדול, כמו שקורה בימים אלה. לעומת זאת, אכילת חומוס או טחינה במסעדות וקיוסקים היא בטוחה פחות, שכן אין לנו מידע מי מקיים בדיקות ובאיזו תדירות".

על הסיכון שבחיידק הסלמונלה היא כותבת בין השאר: "בקרב רוב האנשים הבריאים, המערכת החיסונית יודעת להתגבר על החיידק, והמקסימום שעשוי לקרות במקרה של זיהום הוא שלשולים והקאות שעוברים די מהר. אם התופעות קשות יותר ונמשכות יותר מימים ספורים, לעתים בליווי עלייה בחום, יש לפנות לרופא לקבלת טיפול. הסכנה היא בהתייבשות שעלולה לגרום לתוצאות קשות בהיעדר טיפול מתאים".

כבר ב-11 באוגוסט התראיינה רז לאתר ערוץ 7 לכתבה שכותרתה היתה "סערת הקורנפלקס", וטענה: "חיידק הסלמונלה נפוץ מאוד ואינו גורם לתחלואה בקרב רוב האנשים".

"לא רואה שום בעיה עם מעשיי"

רז אינה המומחית היחידה שהציגה עמדה מקלה לגבי הימצאות חיידק הסלמונלה במזון של חברות המזון. ומנגד, ארגון רופאי בריאות הציבור יצא נגד התנהלות יוניליוור בפרשה וכתב: "חיידק הסלמונלה הוא גורם שכיח להתפרצויות תחלואת מעיים, וגורם במקרים נדירים לסיבוכים ואף לתמותה".

בענף המזון אומרים שמעשיה של רז אינם יוצאי דופן, והדבר מקובל בתעשיית המזון כבר שנים. בענף מספרים שלא אחת חברות המזון הגדולות משתמשות בשירותי דיאטניות ו"משפיעני בריאות" כדי לקדם את מוצריהן. התחזית היא שפרשת יוניליוור וההד התקשורתי והציבורי המתמשך סביבה יגרמו לחברות המזון לשווק יותר במרץ את הממד הבריאותי במוצרים שלהן, דרך דיאטנים ומומחי תזונה מוכרים, שמתראיינים תכופות וממליצים לציבור מה לצרוך. "הקשר בין תזונאיות לחברות המזון הגדולות הוא לא אחת בעייתי", מודה בכיר בחברת מזון גדולה. "יש לא מעט תזונאיות שמתראיינות באמצעי התקשורת כתו תקן לדברים, ובמקביל מקבלות הרבה כסף מחברות מזון גדולות. אנשים אינם חושבים על זה שמומחים שמתראיינים כגורמים אובייקטיביים מקבלים הרבה פעמים תשלום מחברות מסחריות".

בשיחה עם TheMarker טענה רז שלא היה פסול בכך שלא ציינה את הקשר שלה עם יוניליוור, ושקיבלה מהם תשלום בשנים האחרונות: "לא חשבתי על זה אז, וגם עכשיו אני לא רואה עם זה שום בעיה. אני אומרת רק דברים שהוכחו מקצועית על סלמונלה. זה לא קשור להופעתי במסיבת עיתונאים של יוניליוור או לעבודתי אתה". בתשובה לשאלה אם קיבלה כסף מיוניליוור לאורך השנים ענתה: "בוודאי. אני לא עובדת בחינם. אבל זה שדיברתי על הבריאות במוצר שלהם לא קשור לזה שגילו להם סלמונלה בדגני בוקר. קיבלתי מהם תשלום על דברים שונים, על ההרכבים של המזון ולא על ענייני סלמונלה. גם לא ציינתי ספציפית את יוניליוור, אלא דיברתי על חברות המזון הגדולות.

"לא הגנתי על חברות המזון הגדולות, אלא הפניתי את תשומת לבם של אנשים שריקולים (הודעה של חברות על החזרת מזון ששווק לחנויות עקב פגם או זיהום במוצר; עד"מ) הם דבר טוב, וחברה אמינה עושה ריקול אם היא מוצאת פגם, לעומת מסעדות למשל, שבהן אף אחד לא יעשה ריקול.

"לפחות חברות המזון בודקות ועושת ריקולים. לא הקטנתי את הבעייתיות בסלמונלה, אני מנסה להיות פרקטית מאוד ולהסביר לאנשים איך ניתן להקטין את הזיהום, כי חשובה לי בריאות הציבור. אני שלמה עם זה שאני עוזרת לציבור למזער נזקים מתופעות שקיימות תמיד בקיץ. בשורה התחתונה, אני עומדת מאחורי כל מה שאמרתי. יש לנו בעיות יותר קשות שצריך לטפל בהן, ולא הייתי צריכה לעשות גילוי נאות כי אין שם מלה על תלמה (יוניליוור). אם יפנו אלי בעתיד משטראוס או מעוד חברות אני אשתף אתם פעולה. זאת זכותי וזה המקצוע שלי".

מאוניברסיטת אריאל נמסר: "רז אכן שימשה בעבר יועצת מקצועית חיצונית בשני מקרים בודדים לחברת יוניליוור. הראשון עסק בהרכב תזונתי של מוצר דגנים חדש, והשני בהקטנת רמת הסוכר. את הייעוץ נתנה רז כמומחית בתחומה. גם המאמר שנכתב באחרונה נכתב על פי שיפוטה ומומחיותה בתחום המזון. שם החברה אינו מוזכר כלל במאמר, ואינו מהווה מנגנון הגנתי לחברת יוניליוור. למען הסר ספק, אין כיום כל קשר בין רז וחברת יוניליוור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker