חקירת משטרה על כספי ההפקות של רשות השידור

בעקבות תחקיר TheMarker על שימוש בעייתי במאות מיליוני שקלים בהפקות חיצוניות של רשות השידור, משטרת ישראל הודיעה על פתיחת חקירה בעניין

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

משטרת ישראל אישרה כי פתחה בחקירה בנוגע לניהול כספי ההפקות של רשות השידור   החוקרים החלו לאסוף חומרים ולגבות עדויות בפרשה. ב-2013 נחשף בתחקיר TheMarker שימוש בעייתי בכספים בהפקות החיצוניות של רשות השידור, בסכומים שהצטברו למאות מיליוני שקלים. לפי התחקיר, כספי ציבור יצאו מקופת רשות השידור ללא כל סיבה, ומקורבי רשות השידור רשמו רווחים אדירים. דו"ח פנימי המצביע על אי־סדרים חמורים בכספי הפקות, ודיווחים שונים של מפיקים התגלו כשקריים. בתחקיר גם צוטטו מפיקים שעבדו עם רשות השידור שסיפרו כי נאלצו לשלם לגורמים שונים כדי לקבל הפקות מרשות השידור.

עם פרסום התחקיר באותה שנה, פנו עורכי הדין אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה, ועו"ד יובל יועז, ליועץ המשפטי לממשלה דאז בדרישה לפתוח בחקירת ההתנהלות הלקויה והחשדות הכבדים לגבי השימוש בכספי ההפקות של רשות השידור. בפנייתם כתבו השניים כי "קיים חשש כבד לביצוע עבירות פליליות ברשות השידור, שהסבו נזק של עשרות מיליוני שקלים לקופת הציבור, ואולי אף מעבר לכך". 

ביוני 2016 עלתה הסוגיה שוב לסדר היום עם פרסום תחקיר מקיף של רביב דרוקר בתוכנית "המקור", שכלל פרטים נוספים ועדויות על אופן ההתנהלות של רשות השידור בכל הנוגע לכספי ההפקות. לאור הלחץ הציבורי, פתחה המשטרה רשמית בחקירה בשבועות האחרונים והיא נמצאת כעת בשלבים הראשוניים - איסוף החומרים וגביית העדויות.

רשות השידור היתה מחויבת להעביר כ-180 מיליון שקל בשנה להפקות מקור חיצוניות. במשך שנים הרשות לא עמדה בהוראות החוק, אבל מ-2011, בעקבות בג"ץ שהגישו ארגוני היוצרים, חויבה הרשות לעמוד באבני דרך ולהתחיל להזרים כספים לשוק ההפקות. אלא שבמקום להעביר כספים להפקות מקור איכותיות, הזרימה רשות השידור כספים להפקות בידוריות שהפיקו מקורביה - במחירי שיא.

אחד האנשים שזכה להפקות משמעותיות הוא יו"ר אמ"י יענקל'ה מנדל. עבור 26 תוכניות ב-2013-2012 שולמו לחברה של מנדל 4 מיליון שקל. אלא שבדיקה שביצעו בשנה האחרונה בכירים ברשות השידור, תוך התייעצות עם אנשי הפקה הבקיאים בתחום, העריכה את העלות האמיתית של הפקת התוכניות ב-2-1.8 מיליון שקל בלבד - חצי המחיר.

מנדל גם כיכב בדו"ח בקרה פנימי ברשות השידור, כאשר חברה בבעלות בני משפחתו קיבלה עשרות אלפי שקלים מהפקה של תוכנית בערבית עבור רכישת ציוד שמעולם לא נרכש.

במקרים אחרים חברת הפקה דיווחה על הוצאות מנופחות עבור חשבונות סלולר או הוצאות אולפן. בהפקת זמר אחת דווח כי הזמרים הופיעו תמורת תשלום, בעוד הם הופיעו בהתנדבות - ולא ברור מי שילשל לכיסו את הכסף. בראשות רשות השידור עמדו אז היו"ר אמיר גילת, המנכ"ל יוני בן מנחם ועוזרו הצמוד והאיש החזק ברשות השידור, זליג רבינוביץ'. 

צפו בסרטון על מאחורי הקלעים של ההפקות ברשות השידור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker