אחרי כמעט עשור של סכסוכים - 
פישמן מאבד את האחיזה ב"גלובס"

ביום שלישי הוריד "גלובס" את כפפות המשי שעד כה שימשו לסיקור עסקיו של אליעזר פישמן, בעל השליטה בעיתון ■ בהנהלת העיתון מנצלים את בקשות כינוס הנכסים ופשיטת הרגל נגד פישמן כדי למצוא בעל שליטה חדש ■ כעת נחשפות לראשונה הטענות החריפות ששותפיו ובכירים בעיתון מפנים כלפיו: פישמן מנע את מכירת העיתון כשקבע לו שווי מופרז של 100 מיליון דולר, והשתמש בו לקידום ענייניו האישיים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליעזר פישמןצילום: עופר וקנין
נתי טוקר

שער העיתון "גלובס" והעמודים הקדמיים שלו היו חריגים מאוד ביום שלישי השבוע. הם הבהירו על שינוי מגמה באופן שבו העיתון מסקר את בעל השליטה שלו, איש העסקים אליעזר פישמן, שקורס תחת חובות אישיים של כ–4 מיליארד שקל.

עד עתה סיקר "גלובס" במתינות את סיפור קריסתו של פישמן, בוודאי יחסית לשאר העיתונות הכלכלית. כך היה גם בבקשת כינוס נכסים הקודמת שהגיש נגדו בנק לאומי. אלא שהפעם בחרו ב"גלובס" לסקר את פישמן ללא היחס הסלחני שאיפיין את הסיקור עד כה. ההליך שבו הצטרף בנק הפועלים לבקשת פשיטת הרגל שהגישה רשות המסים זכה בעיתון לסיקור נרחב, וההצהרה בכותרת היתה חד־משמעית: פישמן לא יכול להחזיר את חובותיו.

השינוי באופן הסיקור הוא הצהרת עצמאות של מערכת העיתון ופעולה ממשית נגד בעל השליטה. שינוי המדיניות נגרם מהצטברות של כעסים בעיתון על פישמן וחששות מהעתיד, שכעת מגיעים לרתיחה. כך, כינס אתמול מנכ"ל "גלובס", איתן מדמון, את עובדי העיתון לאסיפה דחופה בניסיון להרגיע את הרוחות. מדמון אמר לעובדים כי העיתון נמצא במצב מאוזן, וכי המשבר שנוגע לפישמן הוא גם הזדמנות למציאת בעלים חדש שישפר את מצבו.

משבר זה חושף גם את היחסים העכורים בין פישמן לבין שותפיו, משפחתו של חיים בר און המנוח, שהקים את "גלובס" בשנות ה–80 והכניס אליו את פישמן כשותף. רו"ח אלונה בר און, בתו של חיים בר און, שרויה כבר יותר משבע שנים בסכסוך קשה עם פישמן, שהגיע גם לפסים משפטיים, וזאת לאור סירובו של פישמן למכור את העיתון, אופן ניהול העיתון וטענות לשימוש במערכת העיתון לטובת קידום עסקיו וענייניו האישיים.

לפי מקורות ב"גלובס", פישמן מנע במשך שנים את מכירת העיתון לגורמים שונים שהתעניינו בו — זאת באמצעות הצמדת תג מחיר של 100 מיליון דולר, סכום שאף אחד לא הסכים לשלם. במשך העשור האחרון אמר פישמן שוב ושוב כי יצליח למצוא משקיע שיסכים לשלם — ככל הנראה משקיע שמעוניין להחזיק בעיתון למטרות השפעה — אך משקיע כזה מעולם לא הגיע.

אלונה בר און צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אלונה בר און

פישמן נלחץ כעת אל הקיר, אבל עדיין אינו מתקפל — ולראייה, רק באחרונה הצהיר כי הוא רוצה להמשיך להחזיק בעיתון. פישמן עדיין מייחס לעיתון שווי גבוה, ומסרב לאפשר את מכירתו. החשש העיקרי הוא שבנק לאומי, שמחזיק בשעבוד למניות "גלובס", יוציא אותו למכירה לכל המרבה במחיר באמצעות הליך כינוס נכסים.

בבנק לאומי בוחנים אפשרויות שונות למכור את העיתון, אך לא נוקטים עדיין צעדים מעשיים בעניין זה. ל–TheMarker נודע כי בבנק מתכוננים לסוף השנה — אם עד אז לא יימצא קונה בהליך רגיל, הבנק ישקול לדרוש לממש את השעבוד בחסות בית המשפט.

מי שצפוי להתמודד במקרה כזה על הרכישה הוא בעלי "ג'רוזלם פוסט" ו"מעריב", אלי עזור. לפי הערכות של מקורות בשוק התקשורת, עזור ממתין להליך כינוס נכסים ולירידת מחיר העיתון. אפשרות נוספת היא שבעלי "ישראל היום", איל הקזינו שלדון אלדסון, יבקש לרכוש את העיתון.

תרחיש של מכירה באמצעו כינוס נכסים הוא הרה אסון מבחינת "גלובס" ובעלי מניות המיעוט, מכיוון שבהליך כזה תתקבל תמורה נמוכה במיוחד. עזור, לדוגמה, שילם רק 4 מיליון שקל על רכישת פעילות "מעריב" בהליך כינוס הנכסים תחת שלמה בן צבי ב–2014, וזאת אחרי שבן צבי עצמו שילם 80 מיליון שקל שנה וחצי קודם לכן. פישמן אמנם נלחם ולוקח את הסיכון, אך מנגד מנסה שותפתו, אלונה בר און, למכור את העיתון כבר שנים.

בהליך כינוס גם לא ניתן יהיה לשלוט בזהות הבעלים החדשים. החשש בקרב עובדי העיתון הוא שרכישה על ידי עזור עשויה להביא לקיצוצים מסיביים, לסגירת חלק גדול מפעילויות העיתון ולהטמעתו בתוך פעילות "ג'רוזלם פוסט", כפי שעשה עזור ל"מעריב". האפשרות השניה של רכישה על ידי שלדון אדלסון מעוררת חשש מפני פגיעה בחופש העיתונאי.

שותפים בנתק

פישמן ומשפחת בר און הם שותפים שווים בחברת בר און פישמן, שעיקר אחזקותיה הוא בזכויות בקבוצת ידיעות אחרונות. במקביל, פישמן ומשפחת בר און שותפים בחברת מוניטין עיתונות, בעלת השליטה ב"גלובס". פישמן מחזיק בשני שליש ממניות מוניטין, והשליש הנותר נמצא בידי בר און. בשונה מהאחזקות ב"ידיעות", שבהן למשפחת בר און אין מעורבות ישירה או נציגות בדירקטוריון, ב"גלובס" מכירה אלונה בר און את בעלי התפקידים ומעורה במתרחש בו ובפעילותו.

אלא שכמעט עשור שוררים יחסים עכורים מאוד בין פישמן לבר און, וזאת על רקע הידרדרות מצבו של "גלובס", שימוש בכספיו והפיכתו לתלותי בהזרמות בעלים. פישמן הואשם על ידי בר און כמי ששולט בו ועושה במערכת שימוש לקידום מטרותיו האישיות והעסקיות. הצדדים גם נגררו למאבק חריף סביב ניהול העיתון שכמעט נגרר למגרש המשפטי, אך נסגר בהליך גישור מחוץ לבית המשפט.

פישמן טען שוב ושוב כי הוא מתקדם לקראת מכירת העיתון במחיר של 100 מיליון דולר ולכן המשיך להחזיק בו, אך בפועל לא הוצג כל משא ומתן משמעותי בכיוון זה. פישמן בעיקר ניסה לאתר משקיע שאינו כלכלי, שיהיה מוכן לשלם כדי להשיג השפעה עסקית או פוליטית דרך השליטה בעיתון, אך לא מצא משקיע כזה. בר און עצמה, שיש לה זכות סירוב לכל עסקה שיביא פישמן, ניסתה גם היא לקדם עסקות ולמצוא משקיעים לעיתון — אך מהלכים אלה סוכלו.

הפגנה של עובדי "גלובס" במחאה על פיטוריהם מול ביתו של פישמן בסביון, ב–2015צילום: נתי טוקר

עד כה, הנהלת העיתון והמערכת נתנו גיבוי לבעל השליטה פישמן במהלכיו, ולא התקוממו כאשר איפשר לעיתון להתנהל באופן לא־כלכלי וסירב למכור אותו. גם בתוך הנהלת העיתון ובכירי המערכת יש מאבקי כוח פנימיים סביב מידת הנאמנות לפישמן.

כעת, כשבקשת פשיטת הרגל כבר הוגשה ומאיימת על עתידו של "גלובס", מערכת העיתון מגלה עצמאות ופועלת נגד פישמן.

השווי הכלכלי - הנעלם הגדול

אחד הנעלמים הגדולים במשוואת "גלובס" הוא השווי הכלכלי של העיתון — בעידן שבו ענף המדיה כולו מדמם, ובמיוחד העיתונות המודפסת. לפי סקר TGI האחרון, "גלובס" נהנה מחשיפה של 4.5%. כאשר פעילות "מעריב" נמכרה לעזור ב–4 מיליון שקל באפריל 2014, שיעור החשיפה של "מעריב" היה מעט נמוך יותר — 3.2%. באותו מועד נמכר "מקור ראשון" ל"ישראל היום" תמורת 14 מיליון שקל, בזמן ששיעור החשיפה של העיתון היה 3.1% בלבד.

ואולם, ייתכן כי השווי של "גלובס" גבוה יותר — הוא נהנה מגרעין קוראים ותיק ונאמן, הממוצב גבוה במדדים סוציו־אקונומיים, ולכן יש לעיתון יכולת לגבות מחיר גבוה ממנויים וממפרסמים. בעיתון טוענים כי העיתון מאוזן אחרי שנים של הזרמות מצד פישמן, וכי המותג "גלובס" נהנה מיוקרה ולכן הוא בעל ערך גבוה. בבנק לאומי בשלב זה לא מוכנים להצמיד שווי לעיתון — וטוענים כי הם כלל לא עוסקים בכך.

סימן שאלה נוסף הוא לגבי המניות של פישמן ובר און בידיעות אחרונות (34%), שמשועבדות לבנק הפועלים תמורת חוב של כמיליארד שקל. כפי שנחשף ב–TheMarker, עסקה שרקם מו"ל ידיעות, ארנון (נוני) מוזס, להעברת השליטה בעיתון לידיו של איש העסקים לארי אליסון — התפוצצה. כחלק מבקשת כינוס הנכסים, עשוי הבנק לדרוש לממש גם את האחזקות האלה. בכל מקרה, למוזס יש זכות סירוב ראשונה לכל עסקה, והוא יכול לרכוש בעצמו את מניות פישמן, או להביא משקיע אחר מטעמו.

מטעמו של פישמן סירבו להגיב לכתבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker