מי שומר עליכם? משרד הבריאות: "לא יכולים להציב מהנדס בכל מפעל"

"נשקול מה לעשות עם סלטי שמיר, שוקלים תביעה משפטית נגד טחינת הנסיך" ■ למרות האירועים האחרונים משרד הבריאות חושב שאין צורך לחייב חברות לבצע בדיקות לפני שיווק מוצרים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

לא חושבים שיש בעיה: משרד הבריאות טוען שהוא פעל כנדרש בכל הנוגע לפיקוח על חברות מזון בכלל וסלטי שמיר וטחינה הנסיך בפרט, וכי למרות האירועים האחרונים אין צורך בשינוי החוק כך שיחייב חברות מזון לבדיקות זיהומים במזון לפני שיווקו. כך נטען במסיבת עיתונאים שקיימו בכירי משרד הבריאות. במקביל, הבכירים טוענים כי משרד הבריאות "לא יכול להיות בכל מקום".

במשרד מעריכים שהמוצרים של סלטי שמיר מהתאריכים הבעייתיים, שקיבלו חומר גלם מטחינה הנסיך, הגיעו לבתי הצרכנים ולנקודות המכירה. "לפי החוק, ליצרן אסור לשווק מזון שלא עומד בדרישות החקיקה - למשל שיש בו חיידקים. זאת אחריות של היצרן והוא נושא באחריות", אמר אלי גורדון, מנהל שירות המזון הארצי.

מפעל סלטי שמיר

עם זאת ממשרד הבריאות נמסר שלאור התנהלות טחינת הנסיך שהסתירה את הזיהום, "נשקול נקיטת צעדים נגד טחינת הנסיך בין היתר תביעה משפטית".

במקרה של סלטי שמיר מדובר במפעל שהיו עמו מספר אירועים בריאותיים בעבר. בין היתר, לפני כחודש וחצי הוחלט על ידי משרד הבריאות לא לחדש את רשיון הייצור של סלטי שמיר בעקבות ליקויים שנמצאו בביקורת בסוף מאי.

עם זאת, סלטי שמיר קיבלו רשיון לתקופה מוגבלת כדי לתקן באותה תקופה את התקלות. כעת, בניגוד לאסם (צבר) ולשטראוס (אחלה) בסלטי שמיר לא בדקו ככל הנראה את חומרי הגלם שהם רכשו מטחינה הנסיך והמוצרים יצאו לציבור.

במשרד הבריאות סבורים כי לא הקלו עם סלטי שמיר גם לאור האירוע האחרון: "כשחוקק חוק המזון החדש הותאמו סטנדרטי הפיקוח בישראל לעולם. משרד הבריאות לא יכול לבדוק ולהיות בכל מקום. משרד הבריאות לא יכול להושיב מהנדס שלו בכל מפעל. הבעיה הקודמת של סלטי שמיר היתה בחיידק סביבתי בתהליכי הייצור ולא בחיידק מחומר גלם כמו עכשיו. תהליך בקרת האיכות של שמיר לא היה מספיק טוב במקרה הזה אבל אני לא חושב שצריך לשנות כרגע את סטטוס העבודה של שמיר. בכל מקרה נשקול מה לעשות איתם", אומר איתמר גרוטו, מנהל שירותי בריאות הציבור.

לדברי גרוטו, החוק לא מחייב את היצרנים לבצע בדיקות לפני הוצאתם של המוצרים מהמפעל לדרכי השיווק אך הם חייבים להוציא מוצרים תקינים. "אם הם מוציאים מוצרים לא תקינים הם עבריינים", אמר גורדון. לטענתו אין אפשרות לשנות את הנהלים כך שיצרנים יחויבו לתוצאות בדיקות ראשונית לפני שהם משווקים מוצרים. "כל מוצר מצריך נהלים אחרים לפי סוג המוצר, אורך חיי מדף ועוד", הוסיף גורדון.

במקרה של טחינה הנסיך, המפעל ידע לפי משרד הבריאות על הזיהום כבר ב-24 ליולי אך לא דיווח על כך. ביום ראשון משרד הבריאות קיבל מידע מהמעבדה שבדקה עבור שטראוס ואסם את חומר הגלם שסופק להן מטחינה הנסיך. המעבדה זיהתה בעיה בחומר הגלם. ביום שני הגיע צוות של המשרד למפעל טחינת הנסיך בנצרת וראה שקו הייצור של הטחינה לתעשייה (חומרי גלם לחברות אחרות) היה בעייתי ואילו הקו לקמעונאים היה בסדר וליתר בטחון כל השיווק הופסק.

לדברי משרד הבריאות, אף שבטחינה הנסיך ידעו על הזיהום מ-24 ביולי, הם לא הודיעו לא למשרד הבריאות ולא לסלטי שמיר שקנו מהם חומר גלם. לדבריהם מסוף ספטמבר הם יוכלו לחייב את המעבדות החיצוניות שבודקות את המוצרים בתשלום עבור היצרנים לדווח על ממצאים בהתאם לצורך.

גרוטו מסר עוד ש "לא רואים עלייה בתחלואה בסלמונלה במדינת ישראל. זו הצטברות מקרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker