המספרים נחשפים - כמה תעלה ליוניליוור פרשת הסלמונלה בקורנפלקס

ברשתות השיווק מתכננים לנצל את החולשה של יוניליוור בכדי לקבל ממנה הנחות ומענקים ■ אחד המתחרים: "לא צריך לנסות לסחוט אותם כשהם בנקודת חולשה כמו אוכלי נבלות"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

משבר הסלמונלה בקורנפלקס של יוניליוור צפוי לעלות לחברה עשרות מיליוני שקלים ואף יותר. הנזק הראשון והמיידי הוא באובדן המכירות. נתוני חברת סטורנקסט מלמדים כי בשבוע שעבר הפסידה יוניליוור מכירות בשווי של כ-2.3 מיליון שקל (במחירי צרכן), רק בקטגוריית דגני הבוקר.

לאור הצפי שהירידה במכירות של יוניליוור תימשך בשבועות הקרובים - ולאור דיווחי הרשתות כי היא זלגה גם למותגים אחרים של הקבוצה - ובעיקר מוצרים אחרים תחת המותג תלמה, גם אם לא באותה עוצמה, ניתן להעריך כי אובדן המכירות בחודשים הקרובים יסתכם בלפחות 10 מיליון שקל.

בנוסף, יוניליוור איבדה כסף על השמדת 150 אלף אריזות דגני בוקר, בעלות מוערכת של 2.25 מיליון שקל (לפי מחיר אריזה של 15 שקל).

מלבד זאת, ברשתות השיווק כבר מתכננים להודיע בקרוב ליוניליוור שהם מצפים שהיא תגדיל את ההנחות שהיא מעניקה להן ממחיר המחירון של המוצרים. "אנחנו נדרוש מיוניליוור להגדיל את ההנחות שהם נותנים לנו עד סוף השנה וגם כשנשב איתם על הסכמי הסחר לשנה הבאה בחודשים נובמבר-דצמבר והם יידרשו להגדיל את ההנחות שהם נותנים לנו אם הם רוצים לקבל בחזרה את שטחי המדף בדגנים ושנעשה עבורם הרבה מבצעים שיגדילו להם מחדש את המכירות", אמר בכיר ברשת שיווק בינונית.

"ביוניליוור ירצו לקבל שטחי מדף, על מנת שלא יינתנו לקלוגס או למותג הפרטי עקב אובדן המכירות שלהם. מכיוון שחוק המזון לא מאפשר לקחת כסף על שטחי מדף הם יצטרכו לתת לנו עוד הנחות . כך גם לגבי מבצעים ברשת - תוכנית המבצעים לחודשים הקרובים כבר סגורה ואם הם ירצו להיכנס פנימה הם יצטרכו לשלם. סביר שההנחה שכל רשת תדרוש תלוי בכוח המיקוח שלה יתכן שההנחות יתבקשו רק' על דגני בוקר או על עוד קטגוריות", הוסיף.

בכיר ברשת שיווק אחרת אמר כי "אני מניח שכולם ידרשו פיצוי כזה או אחר, גם אנחנו. אם זה על ידי הגדלת ההנחה, מבצעים, מענקי השקת מוצר חדש ועוד". לדברי בכיר ברשת גדולה, "יוניליוור היא חברה שהיתה חזקה בתחום דגני הבוקר ועכשיו היא בנקודת חולשה, אז נבקש ממנה הנחה נוספת של 30%-35% בדגני בוקר בחודשיים הקרובים. בסה"כ נדרוש הנחה של 15% בממוצע על כל פורטפוליו המוצרים שלהם. במקרה שלנו כל ההנחה תלך לצרכנים בדמות מבצעים אבל יכול להיות שרשתות אחרות ישאירו חלק מההנחות אצלן".

קורנפלקס
צילום: דניאל צ'צ'יק

ברשתות אמרו שיוניליוור נמצאת בנקודת חולשה מכיוון שמלבד כריות אין לה מוצר שאין לו תחליף או שזוכה לנאמנות מוחלטת מצד הצרכנים. כמו כן, במוצרים רבים של יוניליוור היא מתחרה במותגים הפרטיים של הרשתות.

גם בקרב חלק מבתי המלון שהפסיקו להגיש דגני בוקר תלמה בשבוע האחרון אומרים שינצלו את המצב כדי לשפר עמדות מול יוניליוור.

הצפי הוא שיוניליוור תצא במבצעים עמוקים כדי להחזיר את הלקוחות ובמקביל תצא בקמפיינים שיווקיים.

מתחרה של יוניליוור התייחס לדברים ואמר ש"ההתנהלות של יוניליוור בפרשייה היתה בעייתית מאוד בהרבה היבטים אבל זה לא אומר שרשתות השיווק צריכים לנסות לסחוט אותם כשהם בנקודת חולשה כמו אוכלי נבלות".

היבט נוסף של נזק הוא הפגיעה במוניטין. הייינו הפגיעה בדעת הקהל, בערך המותג ובפרמיה שצרכנים יסכימו לשלם על מוצריה בעתיד. במקביל, החברה תצטרך להתמודד עם בקשות לתביעות ייצוגיות נגדה, שתיים כאלה כבר הוגשו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker