"מטרת התביעה היא להלך אימים על העיתונאית שרון שפורר, לרפות את ידיה ולהשתיק אותה"

שרון שפורר פירסמה ב"הארץ" סדרת תחקירים על העבריין וסוחר הנשים דוד דגמי שהפך לאיל נדל"ן ■ שפורר, באמצעות חשבון הפייסבוק שלה, המליצה לעוקביה שלא לבצע עסקות עם חברת הנדל"ן שבבעלותו ■ לטענת החברה, פוסטים אלה מהווים לשון הרע ונעשו מתוך כוונה לפגוע בחברה

נתי טוקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שרון שפורר
שרון שפוררצילום: אייל טואג

חברת הנדל"ן אורבן (לשעבר ד.ד. מיזמים) הגישה תביעת ענק על סך 1.68 מיליון שקל נגד העיתונאית שרון שפורר, שפירסמה ב"הארץ" סדרת תחקירים על העבריין וסוחר הנשים דוד דגמי, שהיה אחד מבעלי החברה. התביעה הוגשה לאחר ששפורר פירסמה כמה פוסטים בפייסבוק שבהם קראה לעוקביה שלא לבצע עסקות עם החברה משום שהיא "מפוקפקת".

סוחר הנשים שהפך לאיל נדל"ן בחסות המדינה

שפורר, באמצעות עורכי דינה עמוס נוה ואורי קידר, ממשרד עורכי דין כבירי נבו קידר, המייצג ללא תשלום את המטה למאבק בסחר בנשים, דרשו לסלק על הסף את התביעה. "עניינו בתביעה שמטרתה המרכזית היא להלך אימים על שפורר ולהשתמש בפערי הכוחות והמשאבים בין חברת נדל"ן ענקית ועתירת משאבים לבין שפורר, עיתונאית ואם צעירה, על מנת לרפות את ידיה ולהשתיק אותה", נכתב בבקשה לסילוק התביעה.

ב-2013-2012 פירסמה שפורר ב"הארץ" כמה תחקירים שעסקו בין השאר בשוטה חובל, לשעבר מנהל אגף רישוי ופיקוח על הבנייה בעיריית תל אביב, ובדגמי, שעשה עסקים עם בני משפחתו של חובל ומי שהוגדר כסוחר הנשים הגדול בישראל. דגמי חתם על הסכם עד מדינה בתמורה לסגירה של 24 תיקים חמורים שנפתחו נגדו במשטרה.

שוטה חובלצילום: מוטי קמחי

בתחקיר ב-2013 גילתה שפורר גם כי דגמי נהפך לאיל נדל"ן, ובאמצעות חברה שבה הוא שותף הוא בונה פרויקטי נדל"ן ומיזמי תמ"א 38 ברחבי הארץ. בעקבות פניית "הארץ" שמו של דגמי הותר לפרסום, אך שמה של החברה ופרטים נוספים נאסרו לפרסום.

שפורר, באמצעות חשבון הפייסבוק שלה, המליצה לעוקביה שלא לבצע עסקות עם החברה. "מציעים לכם תמ"א 38 בבניין? אל תסכימו להצעות של חברת מיזמים. שומר נפשו ירחק וצר לי אבל אני מנועה מלהסביר", היא כתבה. בפוסט נוסף היא כתבה כי "אל תתעסקו עם מיזמים היא חברה מפוקפקת. לצערי אני מוגבלת ביכולת להסביר את עצמי. אבל יש הרבה אנשים שיודעים למה".

ב-2014 העלתה שוב פוסט חדש שבו כתבה "אני רואה פרסומות גדולות של חברת הנדלן המפוקפקת ד. ד. מיזמים בכל מקום ואני יודעת שבאופן אישי היה עדיף שאסתום ושאולי זה יעלה לי ביוקר מכל בחינה אפשרית – אבל אני לא מסוגלת. כי לא יכול להיות שאנשים יעשו את העסקה המהותית בחייהם שזה לקנות דירה ולא יידעו ממי הם קונים. זה לא הגיוני זה לא נתפס בעיניי...בשל מגבלות משפטיות אני לא יכולה להעביר במילים אבל אני כן יכולה להגיד: אל תעשו עסקים עם חברת ד.ד. מיזמים על שלל החברות הבנות שלה – כי מדובר בחברה מפוקפקת".

לטענת החברה, פוסטים אלה מהווים לשון הרע ונעשו מתוך כוונה לפגוע בחברה ולהזיק לה. מנגד, בבקשה לסילוק על הסף נכתב עוד כי עיקר הכעס של דגמי הוא כלפי תחקיריה של שפורר ב"הארץ", וכי "השיטה שנבחרה להשתקת הביקורת העיתונאית כלפי דגמי והחברה שבבעלותו היא הגשת תביעת עתק זו כנגד הנתבעת עצמה, כאדם פרטי ונטול אמצעים, על מנת לבודד אותה מתוך מערכת העיתון המעסיקה אותה ולהרתיע אותה באופן אישי". עוד נטען כי "מדובר בתביעת סלאפ מבוהקת" (תביעה שמטרתה להשתיק מעורבות חברתית). בית המשפט דחה את הבקשה הזו והדיון בתיק מתנהל בימים אלה.

בתחילה אסר בית המשפט לפרסם את עצם התביעה וכל קשר בין החברות לבין דגמי. בעקבות בקשות של אתר "העין השביעית" ושפורר לפרסם את התהליכים, הגישה מיזמים עצמה בקשה לנהל את הדיון בדלתיים סגורות. בית המשפט פסל את הבקשה לאיסור פרסום כולל על התביעה. עם זאת, בית המשפט לא מתיר לפרסם את כתב ההגנה של שפורר, שכן הוא כולל את שמו החדש של דגמי ופרטים נוספים שעשויים להוביל לזיהויו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker