הסלמונלה בקורנפלקס תלמה: "כבר שבועיים אנחנו מתקפלים מכאבים וקודחים מחום"

בעקבות הודעת יוניליוור כי לפחות 240 אריזות של דגני בוקר שיוצרו בקו המזוהם בסלמונלה יצאו מהמפעל, פירסמו צרכנים בפייסבוק תלונות על אכילת הדגנים ■ משרד הבריאות: "מי שסובל משלשולים או חום - נא לפנות לרופא המטפל"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים65

בהלת הסלמונלה: בעקבות ההודעה של יוניליוור כי לפחות 240 אריזות של דגני בוקר שיוצרו בקו המזוהם בסלמונלה יצאו מהמפעל החלו צרכנים לפרסם בפייסבוק שלהם ושל החברה תלונות על אכילת הדגנים והשפעה שלילית עליהם. למרות הדיווחים, נכון לרגע זה אין כל הוכחה לכך שהתסמינים קשורים באמת לצריכת דגני הבוקר של יוניליוור.

לדברי יוניליוור בקו המזוהם יוצרו 643 משטחים הכוללים כ-240 יחידות כל אחד. ביוניליוור טוענים כי נכון לרגע זה ידוע להם רק על משטח אחד שיצא. "במהלך הלילה נעשו מספר ספירות וכרגע ידוע רק על משטח אחד אבל אנחנו ממשיכים בספירות כדי לוודא שאכן מדובר רק במשטח אחד". משמעות הדברים הללו היא שבפס הייצור המזוהם בסלמונלה יוצרו יותר מ-154 אלף אריזות.

קורנפלקס מזוהם

גולשת בשם יעל לנדי כתבה לפני 3 שעות: "בתאריך 21/7 הבת שלי חזרה מהקייטנה חולה. כל כך חולה. הרגישה נורא. וזו ילדה חזקה. ספורטאית. כזו שהכל קטן עליה. שאפשר לספור על יד אחת את הימים בהם היא היתה חולה. אבל הפעם זה היה שונה היא קדחה מחום. בקושי יכלה לזוז. בכתה שהבטן שלה כואבת. כל כך כואבת. היא הקיאה ושלשלה בלי סוף. היא היתה חולה שבוע. וגם אז לקח לה זמן להתאושש ולחזור לעצמה.

"יום אחרי שהבת שלי הגיעה חולה, הבן שלי שכב במיטה קודח מחום. משלשל. עם כאבי בטן נוראיים. לא מסוגל לזוז. גם הוא היה חולה שבוע. הבא בתור היה בעלי. הוא נאלץ לעזוב באמצע יום עבודה. ונשאר חולה בבית שבוע. אחריו נדבקה בת נוספת.

"עברו עלינו שבועיים וחצי נוראיים. לא חושבת שאי פעם עברנו שבועיים כל כך קשים שבה בני המשפחה אחד אחרי השני מתקפלים מכאבים, קודחים מחום חסרי אונים עם שלשולים קשים כ"כ הרבה זמן. יש לנו משפחה מרובת ילדים. כבר עברנו שרשרת של מחלות שעברו מאחד לשני. דבר כזה לא עברנו אף פעם. אני יודעת מה זה וירוס. מה שהיה אצלנו בבית היה רחוק מזה.

"בשנייה שהתפרסם שהתגלו חיידקי סלמונלה בקרונפלקס התחלתי לחשוד שזה מה שהיה אצלנו בבית. הבאסה היחידה היא שבקצב שבו אוכלים אצלנו קרונפלקס האריזה שממנה הילדים שלי אכלו ביום רביעי בלילה הגיעה לפח כבר באותו הלילה.

"איסוף הקופסאות רק מראה לי שסביר להניח שקרונפלקס נגוע הגיע אלינו הביתה.
ואני כועסת שלא הודעתם לנו מייד. איזה סבל נוראי עברנו. איך העזתם לחשוף עוד משפחה לסיוט כמו זה שעברנו".

קורנפלקס מזוהם

גולש בשם ארז כתב: "שלום רב, בסניף סופר קופיקס ברחוב שטמפפר פתח תקוה נמכר/ים חטיף כריות שתי יחידות ב-5 שקלים. החטיף אינו פריך אינו טעים והחמור מכל גם אינו מוטבע בתוקף אחרון לשיווק. אכילת החטיף אתמול בערב גרמה לי לכאבי בטן והיום איני מרגיש בטוב".

קורנפלקס מזוהם

במקביל, מתפרסמים פוסטים ובהם קריאות של אי אמון בחברה. זיו פרייס העלה תמונה, המציגה בצד ימין את ההודעה של יוניליוור מיום ראשון עם הכותרת: "דגני בוקר בטוחים לאכילה" ומצד שמאל את ההודעה של יוניליוור מאתמול (חמישי), הקוראת לא לצרוך את המוצרים .

גולשת בשם אפרת כתבה: "סמכנו עליכם וקנינו. איך אין לכם בושה?! איך היעזתם לקחת סיכון עם אוכל שב-90% נצרך ע"י ילדים?! מאיפה הבושה לשקר לצרכנים ככה בפרצוף?? חיי אדם עד כדי כך פחותים בעינייכם שהעדפתם למכור עוד כמה קופסאות במקום להשמיד, והעיקר לא להפסיד כסף?? אני מניחה שתביעה יצוגית תצא. וגם אם לא - את התביעה ממני תקבלו! לא מסכנים חיי אדם. על אחת כמה וכמה לא חיי ילדים. תלמה יצאה משטח הבית שלי. אצלי איבדתם את האמון ובוודאי בעוד המוני בתים בישראל".

קורנפלקס מזוהם

גולשת בשם מירה כתבה: "לפני כחודש (קצת פחות), רכשתי שתי אריזות של קורנפלקס אלופים. עם הפרסום בדבר החבילות המזוהמות, יצאתם בהצהרות, שהחבילות שנרכשו ע"י קהל הצרכנים, אינן מזוהמות נבדקו וראויות למאכל!!!! אז האמנו.... ואכלנו. נשארה לנו חבילה נוספת עם סימון מכונה B תאריך ייצור: 11/07/16.  האם זו אריזה פגומה? מאמינה שהחבילה השנייה מאותו קו יצור. יתרה מכך, רכשנו היום בערב דליפקאן, מיותר לציין שלאור ההתרחשויות, האמון שלי בתלמה התערער לחלוטין!!!  מחזירה את האריזות לחברה!!! לעת עתה מפסיקה לרכוש תלמה !!!".

ממשרד הבריאות נמסר: "יוניליוור דיווחה על המצב למשרד הבריאות בערב. משרד הבריאות דרש מיוניליוור להודיע על כך לציבור במיידי. מי שסובל משלשולים או חום נא לפנות לרופא המטפל".

ארגון רופאי בריאות הציבור התייחס להודעת יוניליוור על דגנים וזיהום בסלמונלה ומסר בתגובה: "כולנו הצטערנו לשמוע הלילה שהחשש התממש וכן שווקו לציבור סדרות דגנים בהם נמצא זיהום בסלמונלה.   

"המשבר מהווה גם הזדמנות וחקירה יסודית ושקופה של כל ההיבטים במקרים מסוג זה היא חיונית לצורך מניעת מקרים דומים בעתיד והגנה על בריאות הציבור. לכן התרענו לפני מספר ימים כי לא ניתן לשלול בוודאות כי מוצר מזוהם שווק לציבור וכי יש לדווח על אירועים מסוג זה בשלב מוקדם. השיקול המוביל בשיגרה ובוודאי בחירום, חייב להיות בריאות הציבור, ולא שיקולים אחרים".

עוד הוסיפו בארגון הרופאים כי "האירוע המתגלגל ממחיש את הצורך בשקיפות מלאה מצד יצרני המזון במקביל להשקעת משאבים ובעדכון החקיקה בתחום הפיקוח על המזון לצורך הגנה על בריאות הציבור בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker