יוניליוור מסתבכת: דגני בוקר שיוצרו בקו המזוהם בחיידקים הגיעו לבתי הצרכנים

בדיקת TheMarker: בסופרמרקטים רבים לא נמצאו בימים האחרונים דגני בוקר מתאריכי הייצור שצוינו בהודעה ■ הזיהום בקו התרחש כבר לפני יותר מחודש והוסתר, כך שמרבית המוצרים המדוברים כבר נמכרו ככל הנראה לצרכנים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ענת גבריאל, מנכ"לית יוניליוור ישראל
ענת גבריאל, מנכ"לית יוניליוור ישראלצילום: תומר אפלבאום

אחרי שטענה במשך 8 ימים שעצרה את הזיהום במפעל, הודיעה יוניליוור הערב כי מוצרים מהקו הנגוע בחיידקי סלמונלה יצא מהמפעל לחנויות. בחברה קראו לצרכנים שלא לצרוך את המוצרים.

החברה פירסמה הלילה את ההודעה הבאה: "יוניליוור מבקשת ליידע את קהל צרכניה כי בהמשך לפרסום בדבר סדרות מוצרי דגני בוקר בהם נמצא זיהום בסלמונלה, ובעקבות פנייה צרכנית, מצאנו כי כמות של 240 יחידות של קורנפלקס בד"ץ 750 גרם מיום ייצור 27.06.16 יצאו אל השוק. כתוצאה מכך ומטעמי זהירות אנו מבקשים מכלל הצרכנים לוודא כי אין ברשותם מוצר מהסדרות המופיעות מטה.

"להלן פירוט המוצרים: תאריך ייצור 260616 עד 270616, סימון מכונה B, קורנפלקס של אלופים, 750 גרם. תאריך ייצור 230616  וגם  270616 עד 290616, סימון מכונה B, קורנפלקס בד"ץ, 750 גרם. תאריך ייצור 290616 עד 300616, סימון מכונה B , קוקומן צדפים, 750 גרם.

"צרכנים אשר יש ברשותם מוצר מהרשימה הנ"ל, מתבקשים שלא לצרוך אותו ולפנות למוקד שרות הצרכנים של יוניליוור בטלפון 1-800-780-780. לקבלת מוצר חלופי ואיסוף המוצר שברשותם. יוניליוור דיווחה מיידית למשרד הבריאות על האירוע ונסיבותיו נבדקות ע"י החברה. הנהלת יוניליוור פועלת ועושה כל שנדרש להבטחת איכות ובטיחות מוצריה".

שיחת הטלפון שהפתיעה את יוניליוור

מקורבים לפרשה טוענים שיוניליוור קיבלו שיחת טלפון מאשה שטענה כי בביתה נמצאת אריזת דגני בוקר מהאצווה שפורסמה על ידי יוניליוור ככזו שיוצרה בקו המזוהם. "יוניליוור לא הבינו איך יש בידי הלקוחה מוצר מאותו תאריך ואצווה. הרי הם לכאורה עצרו את שיווק המוצרים. הם שלחו אליה שליח שייקח את המוצר ואז הבינו שככל הנראה משטח שלם של המוצרים האלה יצא מהמפעל מבלי שהם שמו לב".

 יוניליוור פירסמה את מספרי האצוות ותאריכי הייצור הבעייתים רק לאחר שמשרד הבריאות חייב אותה בכך ולאחר שסירבה לבקשות התקשורת לקבל את הנתונים וטענה שהמוצרים לא יצאו לחנויות כך שאין סיבה לתת את הנתונים.

אריזות הקורנפלקס במארזי האולימפידה
קורנפלקס של אלופים אולימפיים, המארזים החגיגייםצילום: יח"צ תלמה

ממשרד הבריאות נמסר כי "יוניליוור דיווחה על המצב למשרד הבריאות בערב. משרד הבריאות דרש מיוניליוור להודיע על כך לציבור במיידי. מי שסובל משלשולים או חום נא לפנות לרופא המטפל".

סלמונלה הוא אחד מזיהומי מערכת העיכול הנפוצים ביותר בבני אדם ובבעלי חיים שונים. חיידק הסלמונלה עשוי לגרום לזיהום חמור ובמקרה הקל לשלשולים. במקרים חריגים, הוא עלול לגרום לסיבוכים שעשויים להסתיים במוות אצל ילדים, נשים בהיריון, קשישים ואנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה.

האם אפשר לסמוך על יצרניות המזון?

ההודעה של יוניליוור מגיעה אחרי שבמשך כמה ימים החברה חזרה וטענה שבעזרת מערך הביקורת העצמית שלה היא הצליחה לעצור את הזיהום בתוך המפעל ומוצרים שיוצרו בקו המזוהם בסלמונלה לא יצאו החוצה. כעת היא מודה שאלה לא פני הדברים.

הגילוי מעמיד סימן שאלה גדול מעל המצב המשפטי כיום, לפיו יצרני המזון לא מחוייבים להודיע למשרד הבריאות או לצרכנים על זיהום שמתגלה במפעל או במוצרים, אלא אם להערכתם מוצרים מזוהמים יצאו מהמפעל לנקודות המכירה. לכן יצרנים רבים, הנתקלים בזיהומים במפעל ובמוצרים, משאירים את האינפורמציה בתוך החברה. מקרה יוניליוור מוכיח אולי שאי אפשר להסתמך בוודאות על מערך הבקרה הפנימי של חברות המזון ועל הפיקוח שלהם בדבר יציאת מוצרים מהמפעל.

פרשת יוניליוור החלה ביום רביעי שעבר, אז נחשף באתר TheMarker כי החברה עצרה שיווק של אלפי דגני בוקר. ביוניליוור סירבו למסור תגובה רשמית בתשובה למה עצרו את הייצור אך מאחורי הקלעים הטעו את התקשורת כשטענו כי "אין סיפור ומדובר מקסימום בבעיה בערכים התזונתיים שנמצאה במוצרים".

לאחר מכן, התברר כי בחברה ידעו כי מדובר בחיידק סלמונלה בקווי הייצור וכי הזיהום אירע כבר לפני חודש.  כמו כן, תחילה החברה מסרה כי המוצרים קורנפלקס ודליפקאן יוצרו בקו המזוהם אך לאחר שהתבקשה ממשרד הבריאות למסור באיזה מוצרים ותאריכים מדובר, חשפה יוניליוור כי גם דגני הילדים קוקומן יוצרו בקו המזוהם.

מבדיקת TheMarke עולה כי בסופרמרקטים רבים לא נמצאו בימים האחרונים דגני בוקר מתאריכי הייצור המצויינים בהודעה. זאת משום שהזיהום בקו התרחש כבר לפני יותר מחודש והוסתר, כך שמרבית המוצרים המדוברים כבר נמכרו ככל הנראה לצרכנים.

יוניליוור, שמבינה כי הודעתה מביאה את המשבר התקשורתי שלה לרמות חדשות, שכרה את שירותיו של משרד יחסי ציבור נוסף: דבי תקשורת והוא זה שפירסם את ההודעה הערב. מי שניהלה את המשבר עד כה היתה אשת יחסי הציבור של יוניליוור בשנים האחרונות, יפה אפרתי. דבי תקשורת, בראשות משה דבי, נבחרה עקב הקשר שלה ליוניליוור העולמית כנציגה בישראל של חברת התקשורת הבינלאומית אדלמן, המטפלת בתקציב של יוניליוור בחו"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker