גם אבי ליכט הבין: מנסים להרוס את השידור הציבורי

הראייה של ליכט בחוות הדעת שחיבר היתה מפוכחת, ונבעה מהבנה של גודל הסכנה לשידור הציבורי

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, לא נכח אתמול בישיבת ועדת הכלכלה שדנה בתאגיד השידור הציבורי — אבל רוחו שרתה על הדיון. חוות דעת שחיבר במאי — שהובילה לכך שהתאגיד מתכוון לקום באופן זמני במודיעין ולעבור לירושלים ביוני 2018 — הצליחה להוציא כמה ח"כים מכליהם.

ח"כ דוד ביטן, שהציע לסגור לחלוטין את התאגיד, וח"כ דוד אמסלם (הליכוד) תקפו בחמת זעם את ליכט בישיבה: "שיבוא הנה! למה הוא לא בא לפה? מה זו חוות הדעת הזאת? בגללו כל הבלגן הזה", הם התרעמו. השניים מובילים מאבק עיקש לחייב את התאגיד לשדר מירושלים כבר מהיום הראשון.

עו"ד אבי ליכט
עו"ד אבי ליכטצילום: אמיל סלמן

חוות הדעת היצירתית של ליכט התייחסה לסעיף החוק המחייב כי עיקר שידורי התאגיד יהיה מירושלים. ליכט סבר כי "עיקר" השידורים מתייחס גם למרחב הזמן - כלומר, כי החוק קובע שהתאגיד ישדר מירושלים במשך רוב תקופת פעילותו. לכן, ליכט סבר כי מכיוון שהתאגיד הבהיר כי אין לו מקום לפעול ממנו בירושלים בהתחשב בלוח הזמנים הקיים, יש לאפשר את השידורים ממודיעין במשך השנתיים הראשונות לפעילותו.

מה באמת הניע את ליכט לכתוב את חוות הדעת הזאת? ליכט היה מעורב בהליכי החקיקה של תאגיד השידור עוד ב-2014, והיה מעורב - תחת שרת המשפטים דאז, ציפי לבני - בחלק גדול מסעיפי החוק שהובילו לחומה האפקטיבית ביותר בין הדרג הפוליטי למינויים בתאגיד. עוד לפני כן, הוא מנע ברגע האחרון את יישום הרפורמה הקודמת, שהשאירה את רשות השידור המסואבת על כנה תחת ההנהלה הקודמת והכושלת. הוא עשה זאת באמצעות מכתב נחרץ, שלפיו קיימת סכנה בהעברת כספים לרשות השידור.

אחרי ההישג בהעברת החוק, ליכט ראה כיצד מנסים לפגוע ביישומו. הוא הבין כי בעלי תפקידים והדרג הפוליטי ינסו לעשות הכל לסכל את הקמת גוף השידור. מבחינתו, שאלת ירושלים היתה עשויה להיות עוד כלי שרת כדי לפגוע בתאגיד. לכן, מתוך חשש לאי־יישום החוק מטעמים פוליטיים, הוא כתב את חוות הדעת היצירתית שהובילה לכוונה להקים את התאגיד במודיעין.

הראייה של ליכט היתה מפוכחת, ונבעה מהבנה של גודל הסכנה לשידור הציבורי. כמו ליכט, גם נושאי תפקיד ציבוריים נוספים שהיו מעורבים בחוק צריכים להמשיך לעמוד על המשמר דווקא ברגעים הקריטיים האלה. קולם צריך להישמע באופן ברור ונחרץ - כן להקמת התאגיד כמה שיותר מהר, ולא לניסיונות הפוליטיים לפגוע בו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker