הצ'ופר לערוץ 20: יעלה לעידן פלוס מיד לאחר אישור חוק ההסדרים - והמדינה תשלם 8 מיליון שקל

העלות השנתית של הרחבת עידן פלוס לטובת עליית ערוץ 20 היא כ-10 מיליון שקל, מהם ישלם הערוץ עצמו 2 מיליון ■ המהלך יתבצע מיידית, עוד לפני הפרטת עידן פלוס

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולפן ערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק
נתי טוקר

ערוץ 20, ערוץ המורשת שהפך לערוץ הימין, יעלה למערך עידן פלוס מיד לאחר אישור חוק ההסדרים - ולא יהיה צורך להמתין להכרעת בג"ץ בנושא או להפרטת מערך עידן פלוס. עליית ערוץ 20 תעלה למדינה כ-8 מיליון שקל בשנה עבור התפעול השוטף להרחבת מערך עידן פלוס.

מערך עידן פלוס כולל כיום שישה ערוצים בלבד (2, 10, 1, 99, 33 והחינוכית). כארבע שנים קיימים שני מערכי שידור נוספים ("מרבבים") לטובת הרחבת היקף הערוצים בעידן פלוס. המדינה השקיעה כ-60 מיליון שקל בתשתית המערכים, אך בפועל לא עלו ערוצים חדשים – בעיקר עקב עלות התפעול השוטפת הגבוהה.

כתוצאה מכך עתר ערוץ 20 לבג"ץ, וטען כי "אוסף מחדלים של חוסר תיאום, חוסר תכנון וביצוע לקוי" של המדינה הביא להפסד עד כה של 5 מיליון שקל. בערוץ טענו כי המדינה לא קבעה כללים בנוגע לכמות הערוצים הדרושה לעליית מרבב חדש לאוויר, שלאחריה המדינה תממן את יתרת העלות של תפעולו השוטף.

בעקבות העתירה, המדינה אכן פירסמה באפריל תקנות שלפיהן מרבב חדש ייפתח רק אם 50% ממנו (חמישה ערוצי SD  או שלושה ערוצי HD ) יעלו עליו. לפי התקנות, אם תפוסה במרבב היא פחות מ-50%, תעביר מועצת הכבלים והלוויין המלצה לשרי הממשלה. השרים הם אלה שיחליטו האם לאשר את העלייה של המרבב, ומימון יתרת התפעול השוטף תתקבל באמצעות תקציב המדינה. משמעות התקנות האלה היתה שמערך עידן פלוס לא יורחב וערוץ 20 לא יעלה עליו, אלא באישור השרים.

אלא שבחוק ההסדרים שמוגש כעת משרד האוצר סולל את הדרך לערוץ 20 לעלות למרבב חדש ללא כל התניה. חוק ההסדרים הנוכחי כולל מהלך דרמטי להפרטת עידן פלוס. אבל עוד לפני כן, בחוק ההסדרים נכתב כי בתקופת הביניים שעד מינוי הגורם המפעיל שרי התקשורת והאוצר ישנו את התקנות שנכתבו רק באפריל. לפי התקנה החדשה די בשימוש של 10% מכלל הקיבולת במרבב החדש כדי לפתוח אותו לפעילות. המשמעות היא שאם ערוץ 20 יגיש בקשה לעלות למערך, המרבב הנוסף ייפתח מיידית.

עלות התפעול השוטף של המרבב היא כ-10 מיליון שקל בשנה. ערוץ 20 ישלם את חלקו בהפעלת המערך – כ-2 מיליון שקל – ואת היתרה של כ-8 מיליון שקל בשנה עבור התפעול השוטף תממן קופת המדינה, אלא אם כן ערוצים ייעודיים נוספים (ערוץ 24, ערוץ 9 וערוץ הלא בערבית) נוספים ירצו לעלות למערך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker