עימות בממשלה על השידור הציבורי; רגב: "לא יכול להיות שנקים תאגיד שלא נשלוט בו"

דיון סוער בממשלה: ארדן, גמליאל, בנט ושקד נמנעו בהצבעה ■ רגב: "לא יכול להיות שלשר תקשורת לא תהיה השפעה על מינוי מנכ"ל" ■ ארדן: "את מבינה בכלל על מה את מדברת?" ■ ח"כ איילת נחמיאס-ורבין: "נתניהו וביטן - סמי וסוסו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטןצילום: אוליבייה פיטוסי

הממשלה אישרה היום את החוק לדחיית ההקמה של תאגיד השידור הציבורי ל-30 באפריל 2017. אם התאגיד יהיה מוכן לפני כן לשיגור, הוא יוכל לקום כבר ב-1 בינואר 2017. הדיון בישיבת הממשלה היה סוער. השרים גלעד ארדן, גילה גמליאל, נפתלי בנט ואיילת שקד נמנעו בהצבעה. החוק יכלול סעיף שיחייב שידור מירושלים ב-1 ביוני 2018.

במשך הדיון צעקה ‏השרה מירי רגב: "לא יכול להיות שלשר תקשורת לא תהיה השפעה על מינוי מנכ"ל". ארדן השיב לה: "את מבינה בכלל על מה את מדברת? מה את חושבת, שזה חוק עבור מירי רגב?".

רגב התקוממה על כך שלממשלה לא תהיה כל סמכות להתערב במינויים הבכירים בתאגיד השידור החדש. רגב אמרה: "לא יכול להיות שנקים תאגיד שלא נשלוט בו". השר לביטחון הפנים ארדן השיב לה בשאלה: "את שולטת בכל הצגה שיש בהבימה או בתיאטרון שמקבל מימון מדינה?".

‎רגב אף קבלה על כך שיש כוונה להאריך את כהונתו של מנכ"ל התאגיד הנוכחי אלדד קובלנץ בשנתיים נוספות וכינתה זאת "מחטף". השר ארדן תקף את רגב ושאל בציניות אם היא חושבת שצריך להכניס לחוק החדש סעיפים מיוחדים עבורה. "איזה מחטף?", שאל ארדן, "את מבינה בכלל על מה את מדברת? מה את חושבת, שזה חוק עבור מירי רגב?".

השרה גילה גמליאל תקפה גם היא את רגב ואמרה כי העובדה שהממשלה מקימה תאגיד שידור ציבורי, אין משמעותה שליטה של הממשלה או התערבותה במינויים מקצועיים או בתכני השידור. לפי גורמים שהשתתפו בישיבה, נתניהו ניסה כמה פעמים לקטוע  את דבריהם של ארדן וגמליאל עד שהשניים מחו כי הוא לא נותן להם לדבר.

במהלך הישיבה התרעמו גם ארדן וגם השר נפתלי בנט על הצעת החוק שמקדם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן לביטול הקמת תאגיד השידור הציבורי. ביטן טען כי אינו מייצג בנושא זה את ראש הממשלה. ארדן דרש מנתניהו להבהיר שהוא מתנגד למהלך והוסיף כי ברור שלהצעת החוק של ביטן אין שום סיכוי לעבור וכל מטרתה ליצור אפקט מצנן עבור עיתונאים שיחששו להצטרף לגוף תקשורת שעתידו לוט בערפל. בנט הצטרף לדברי ארדן ואמר שדחיית מועד השידור והעובדה שגם בחודש ינואר יוכלו נתניהו וכחלון לדחות את המועד פעם נוספת ירחיקו עיתונאים בכירים מהצטרפות לתאגיד השידור בשל חוסר הוודאות שייווצר.

עימות שני פרץ בישיבה סביב הטענה כי לא קיים גיוון בהרכב האנושי של העיתונאים שגויסו לתאגיד השידור הציבורי. השר אופיר אקוניס מנה בישיבה את שמותיהם של שבעה כתבים חובשי כיפות סרוגות שהצטרפו לתאגיד תוך שהוא רומז כי התאגיד החדש מזוהה עם מפלגת הבית היהודי. שרת המשפטים איילת שקד קטעה את דבריו של אקוניס וטענה כי דבריו בלתי מקובלים. בשלב זה החל קרב צעקות בין אקוניס לשקד בסוגיה זו.

השרים ארדן, רגב ואקוניסצילום: עמית שאבי

לוויכוח הצטרף שר הפנים אריה דרעי ואמר כי גם בתאגיד השידור הציבורי וגם בכלי תקשורת אחרים אין כל ייצוג לציבור החרדי, לציבור הספרדי או לאנשי הפריפריה: "כל אותם אנשים מרגישים נטע זר בתקשורת הישראלית", אמר דרעי, "אני מייצג אנשים שכל הזמן צריכים להתגונן מפני התקשורת. אני מוכן לתת פרס למי שימצא בתקשורת הכללית בישראל עיתונאי חרדי עם כיפה שחורה. אין אף אחד. גם העיתונאים לענייני החרדים ולענייני דתות הם כולם כיפות סרוגות, רובם עוינים את החרדים ובעיקר את ש"ס".

רגב: "לא לילד הזה פיללנו"

מוקדם יותר, שיגרה השר מירי רגב שיגרה ליו"ר התאגיד, גיל עומר, מכתב שבו היא טוענת כי יש ניסיון לבצע "מחטף" ולמנות את המנכ"ל אלדד קולבנץ למנכ"ל קבוע.

כפי שפורסם ב-TheMarker, קובלנץ, המנכ"ל הזמני שמקים את תאגיד השידור הציבורי,  פנה באחרונה למועצת התאגיד בבקשה לצאת כבר כעת למכרז חדש לבחירת המנכ"ל הקבוע של תאגיד השידור. המועצה אמורה לדון בנושא בימים הקרובים.

חוק תאגיד השידור קובע כי לתאגיד ימונה מנכ"ל זמני עד 2018 שיהיה אחראי על פרויקט ההקמה עד שנתיים לאחר ההקמה, ואילו לאחר מכן ימונה מנכ"ל קבוע בוועדת איתור שתוביל מועצת השידור הציבורי. באחרונה, בעתירה של עמותת הצלחה וח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) באמצעות עוה"ד אלעד מן ויובל יועז, רמז בג"ץ כי יש למנות כבר כעת מנכ"ל קבוע. בלי כל קשר, קובלנץ מעוניין בבהירות לגבי עתידו בתאגיד.

בעקבות זאת, פנה קובלנץ למועצה בבקשה להקים ועדת איתור לבחירת מנכ"ל קבוע. ההליך בשלב זה מעלה את הסיכוי שקובלנץ עצמו, שנמצא כבר בתוך הליך ההקמה - ייבחר. אלא שבפועל, הבקשה של קובלנץ כבר נמשכה ואינה על הפרק.

למרות זאת, טענה השרה רגב כי מדובר ב"מחטף". במכתב ששיגרה לעומר טענה רגב כי "הקמת התאגיד הוא בבחינת בשורה אמיתית.. ברם נראה כי דבר לא השתנה ותאגיד השידור הציבורי הבטיח גדולות ונצורות ושוב אנו מוצאים את עצמנו שעות לפני עלייתו של הערוץ הראשון תחת עננה כבדה המרחפת מעל ראשו".

מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ, והיו"ר גיל עומרצילום: אמיל סלמן

לטענתה, מינוי מנכ"ל באמצעות המועצה "מעלה ריח של מחטף כאילו למישהו אצה הדרך. דרך זו אינה עומדת בסטנדרט הציבורי הראוי ומנוגד לרוח המחוקק... קובלנץ שנבחר לתקופת ההקמה מבקש לרתום את מועצת התאגיד למנותו באופן קבע לתפקיד. בניסיון זה יש משום פגיעה בחוק ובנראות הציבורית שהיא צריכה להיות נר לרגלינו... לא לילד הזה פיללנו, בדגש על השידור הציבורי".

רגב, שאין לה כל סמכות על תאגיד השידור, ביקשה מעומר שלא לפתוח בהליך למינוי מנכ"ל קבוע טרם חלפו שנתיים ושכל הליך של מינוי לתפקיד מנכ"ל "יהיה בהתאם לוועדת איתור ולא באופן אוטומטי".

מתאגיד השידור - ששינה את שמו ל"כאן" - נמסר: "המכתב של השרה רגב מלא באי דיוקים עובדתיים. עניין המנכ"ל הקבוע אינו עומד על הפרק".

אלקין מנסה לתקוע מקל בגלגלי התאגיד?

סוגיה נוספת שעשויה לפגוע בתאגיד היא המקום שממנו יתחיל לשדר. לפי החוק, התאגיד אמור לקום בירושלים, והתאגיד אכן חתם על חוזה לרכישת קבע של בניין בעיר - אך זה יהיה מוכן רק ב-2018. בעקבות כך, מתכוון התאגיד לשכור את מתחם אולפני ערוץ 9 במודיעין באופן זמני, לאחר אישור המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט.

אלא ששורת שרים וח"כים הובילו התנגדות למעבר הזמני למודיעין, ואף עתרו לבג"ץ בנושא. היום נודע כי השר לענייני ירושלים זאב אלקין אף מתכוון לעגן זאת בחקיקה ולכפות על התאגיד לשדר מירושלים. כמה מהשרים שהשתתפו בישיבת שרי הליכוד, שנערכה קודם לישיבת הממשלה, מחו על הצעת אלקין, ולאחר מכן אף עידכנו את שר האוצר כחלון שהבהיר בישיבת הממשלה כי יתנגד להכללה של סעיף כזה בחוק.

"נתניהו וביטן - סמי וסוסו"

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, אמר בתגובה על יוזמת ביטן כי "סיכומים צריך לכבד. ראש הממשלה נתניהו והשר כחלון סיכמו שתאגיד השידור הציבורי ייפתח ב-1 בינואר, וכך יהיה. תקשורת חופשית היא אבן יסוד של דמוקרטיה בריאה וכמו שמפלגת כולנו שומרת על מעמדם של בתי המשפט ומרסנת חוקים שעלולים לפגוע בדמוקרטיה, גם כאן נוודא שמעמדו של תאגיד השידור הציבורי החדש יהיה איתן. אני מציע לפוליטיקאים להפסיק לבחוש בשוק התקשורת, ולהתרכז בעשייה חברתית וציבורית שלשמה נבחרנו לכנסת".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר כי  "עם כל הכבוד לביטן, המשחק האכזרי הזה בתאגיד השידור והאיומים על כלי תקשורת לא היו מתאפשרים ללא ידיעתו וללא אישורו של ראש הממשלה שמנצח על מקהלת ההשתקה של חופש הביטוי. לכל פארסת התאגיד, כולל במקרה הזה, יש מטרה אחת - החלשת השידור הציבורי עד כדי גסיסתו ובלימת כל ניסיון להקים שידור ציבורי עצמאי. התרגילים המסריחים האלה מותירים את פרנסתם של אלפי משפחות עובדי רשות השידור ומאות העיתונאים ואנשי המקצוע שבחרו כבר לעבור לתאגיד החדש בחוסר ודאות. לראש הממשלה ולנאמנו זה לא אכפת, המטרה מקדשת את האמצעים".

חברת ועדת הכלכלה, ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני), טענה כי "נתניהו וביטן מתגלים כסמי וסוסו של הפוליטיקה, כשמגרונו של ביטן יוצאות פעם אחר פעם מילותיו של נתניהו. כשחובטים בביטן צריך להבין שנתניהו הוא שמנהל את הקרב נגד התקשורת החופשית - הוא הרמטכ"ל בקרב הזה, ביטן משמש רק כדובר צה"ל. אני קוראת לחברי, יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל, להודיע כי הוועדה תימנע מלקדם את הצעת החוק לדחיית תחילת עבודת תאגיד השידור הציבורי, עד אשר הקואליציה לא תתחייב כי אין בכוונתה לקדם את חוק ביטן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker