תומך ב"ידיעות"? הרצוג התנגד להצעת החוק נגד פרסום סמוי של חברו לסיעה רוזנטל

ההצעה נדחתה ברוב של 48 מול 28 ■ הרצוג ולבני נעדרו מההצבעה, ואילו חבריו לסיעה של רוזנטל, איציק שמולי, חיליק בר, רוויטל סוויד ויואל חסון, התנגדו להצעה ■ קבוצת ידיעות אחרונות הפעילה לחצים נגד קידום הצעת החוק

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

על אף התמיכה העקרונית של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החוק של ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) להגבלת הפרסום הסמוי בכלי התקשורת נדחה בקריאה טרומית. 48 ח"כים הצביעו נגד החוק, לאחר שכל סיעות הקואליציה התנגדו לו, 28 התנגדו ושני ח"כים נמנעו.

החוק, שמהווה תיקון לחוק הגנת הצרכן, אוסר לשלב פרסום סמוי ללא גילוי נאות בכל אמצעי תקשורת - כולל בעיתונות המודפסת או באינטרנט, שאינם תחת אסדרה כיום. המתנגד החריף ביותר לחוק היה קבוצת "ידיעות אחרונות", שמתפרנסת כיום מתוכן שיווקי בהיקפים גדולים. זו אולי הסיבה שנתניהו והליכוד הביעו תמיכה בקידום החוק.

יצחק הרצוג ומיקי רוזנטל
יצחק הרצוג ומיקי רוזנטלצילום: אמיל סלמן

ההצעה עלתה בחודשים האחרונים כמה פעמים לדיון בוועדת שרים, אך הדיון בה נדחה, וזאת בעיקר בשל התנגדותה של שרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי). בעקבות דחיית הדיון, החליט היום (ד') רוזנטל להעלות את ההצעה להצבעה בקריאה טרומית. השר יריב לוין הסביר כי הקואליציה תתנגד משום שהנושא "נידון כיום בוועדת פילבר שטרם סיימה את עבודתה, ואנשים רצו ללמוד את הנושא לעומק. ועדת השרים ביקשה לדחות את הדיון. אנחנו כקואליציה נפיל את החוק. חבל שהתעקשת להעלות היום את ההצבעה", אמר לוין.

רוזנטל השיב לו: "יש פה פיל ענק וקוראים לו 'ישראל היום'. בגלל שהוא ישנו פה אז אף אחד לא מדבר על החוק אלא על מה שסביבו. כל ח"כ שלא מצביע על החוק בגלל שביבי תומך בו עושה עוול לחוק ולא מכיר אותו".

בסיעת המחנה הציוני של רוזנטל הוחלט באופן חריג על חופש הצבעה, על אף שזו הצעת החוק של אחד מחברי הסיעה. בין המתנגדים להצעה בסיעה היה יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, שנטען לגביו כי קיבל סיקור תקשורתי אוהד מ"ידיעות אחרונות" במהלך מערכת הבחירות. הרצוג טען בישיבה כי הנושא "מסובך ויש פנים לכאן ולכאן". עוד אמר הרצוג כי "אם ביבי תומך קשה לנו לתמוך בהצעה הזו".  

ח"כ אראל מרגלית פנה להרצוג ושאל מדוע מדובר בנושא מורכב, והרצוג השיב: "מה אתה רוצה? אמרתי שזה מורכב". בפועל, הרצוג לא נכח באולם בזמן ההצבעה, וכך גם ח"כ ציפי לבני. הח"כים שהצביעו נגד החוק מסיעת המחנה הציוני - כלומר, הצביעו נגד חוק של חברם לסיעה - הם איציק שמולי, יואל חסון, רוויטל סוויד וחיליק בר.

רוזנטל רמז למעורבות של ח"כים ושרים אחרים בהצעה בגלל אינטרסים זרים. "אנשים שהתערבו בחוק בגלל שלתנועה שלהם שלהם יש עיתון או שהם קשורים לעיתון, והם התערבו בניגוד עניינים מפורש", אמר רוזנטל. ככל הנראה הוא התכוון לשר יעקב ליצמן (יהדות התורה) שלמפלגתו, אגודת ישראל, יש את עיתון "המודיע" שרווי גם הוא בתוכן שיווקי. 

עוד אמר רוזנטל: "יש ח"כים שבחשו בחוק הזה כי יש עיתונים שמיטיבים איתם, והכל על חשבון הציבור. חלק גדול מהח"כים לא עובדים בשביל הציבור אלא עובדים בשביל להיבחר עוד פעם. אתה צריך שתהיה לך תקשורת ולייצר זיקה לכלי תקשורת, ולכן אתה מגן על האינטרסים הכלכליים של כלי התקשורת - וכלי התקשורת משיב לך בסיקור אוהד מוגזם, ואני אהיה עדין".

לדברי רוזנטל, "הדיון לא ענייני. היתה ישיבת ראשי הסיעות של הקואליציה ודיברו על החוק. אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן טיעון מאוד נגד החוק. הוא אמר: 'חוק של רוזנטל? אני לא סובל אותו ולכן נצביע נגד'. זו הצעת חוק שבאה להגן על הציבור מפנה הטעייה עשרות ידיעות שמתחזות לכתבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker