כשנתניהו נהנה מכל רגע: 8 כללים שלמדנו מחיסול השידור הציבורי

תשובתו של רה"מ בעניין התאגיד החדש בשעת השאלות בכנסת הכינה את הקרקע להודעה על דחיית הקמת התאגיד ■ "אומרים עלי שאני רוצה להשתלט על התקשורת", גיחך נתניהו בבוז, דקות לפני שהשתלט מחדש על השידור הציבורי

רותם שטרקמן
בנימין נתניהו בשעת שאלות בכנסת, שלשום. מזלזל בכללי
הממשל התקין
בנימין נתניהו בשעת שאלות בכנסת, שלשום. מזלזל בכללי הממשל התקיןצילום: אמיל סלמן
רותם שטרקמן

שלשום, בשיאו של מופע ראש הממשלה בכנסת, כשבטוויטר מתנהלת אורגיה מתלהבת ותחרות בין המקורבים והכתבים מי נותן לו יותר מחמאות - זרק בנימין נתניהו את הפצצה של הערב. ואנחנו לא מתכוונים לדרכון מפנמה, וגם לא לקלישאת ה"אל תתפרו חליפות" החבוטה.

כך אמר נתניהו: "אני מקבל הרבה מאוד תלונות מעובדים. אנחנו רוצים שידור ציבורי רציף וזמין. קבענו שאנחנו רוצים לראות יכולת מלאה של שידור טלוויזיה לצד שידורי רדיו, וכרגע זה לא מתכנס. אנחנו מנסים לברר למה זה לא מתכנס, אבל זה לא מתכנס. והדבר השלישי שאני קובע, זה שקול ישראל מירושלים יהיה מירושלים. לא יעשו קול ישראל מחוץ לירושלים. זה ערך. כולנו מחוברים לזה. לא נראה לי שהם עומדים בזמנים, ולכן נצטרך לדון מה עושים עם זה".

זו היתה התשובה המעשית והמעניינת ביותר מכל התשובות של נתניהו, שרובן מוכרות לנו מנאומיו ומנאומי השרים שמדקלמים את דף המסרים היומי שלו (הרי לא באמת חשבנו שהוא יודה באשמה בפרשה החדשה שנחקרת). ומי לא יודע על הרכבות והמחלפים והגדר והסייבר והיחסים עם רוסיה והביקור החשוב באפריקה.

התשובה הזאת היתה גם חידתית. למה הוא מתכוון, למה פתאום הוא כל כך נחרץ בקשר לתאגיד, מה הדליק אותו, אילו עובדים התלוננו, ומה כל זה בכלל אומר? התשובה גם ניתנה לשאלה מוזמנת כנראה מחבר הקואליציה, ח"כ יגאל גואטה מש"ס.

אלא שבתוך דקות פיזר דובר ההסתדרות את הערפל כששיגר את ההודעה הבאה: "סגירת רשות השידור תידחה לתחילת 2018. בהמשך להודעתו של ראש הממשלה בנושא רשות השידור, ובהמשך לשיחות שניהל יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן עם מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, השידור הציבורי החלופי בתאגיד החדש עדיין לא ערוך. מתוך חשיבות שלא לייצר שום נתק בשידור הציבורי ולייצר שידור ציבורי רציף ומלא, על דעת יו"ר ההסתדרות ומנכ״ל משרד התקשורת, תידחה סגירת רשות השידור לתחילת 2018. יש עוד לוודא שהשידור הציבורי יהיה, כפי שגם ציין ראש הממשלה, שידור מירושלים, כבר מיום השידורים הראשון".

"אומרים עלי שאני רוצה להשתלט על התקשורת", גיחך נתניהו בבוז בכנסת, חמש דקות לפני שהשתלט מחדש על השידור הציבורי. כשסיים וירד מהדוכן אמר: "נהניתי מכל רגע".

כלל 1: פוליטיקאים הם פוליטיקאים, הכל אינטרסים

אין שום דבר תמים בהחלטה של נתניהו לדחות בעוד שנה פלוס את עלייתו של השידור הציבורי החדש לאוויר. הוא אינו מתעניין בשידור הרציף, לא בירושלים ולא בעובדים עם התלונות. נתניהו רוצה את רשות השידור המוחלשת והכמעט מפורקת, שמעטים צופים בשידוריה, ואת התאגיד החדש מקרטע - הכל יחד. זה נוח לו כמו שנוח לו להמשיך לקדם את המינוי ההזוי של רמי סדן ליו"ר ערוץ 10.

אתמול, אחרי שהכל נגמר, קיבל נתניהו את הליקוק הסופי לאותו ערב דווקא במופע שנור ששידרה רשת בפריים טיים של ערוץ 2, שבו הביאו ילדים ללשכת ראש הממשלה.

בושה. בתאגיד החדש זה לא היה קורה. שם היו מביאים את הילדים המסכנים גם לשרה.

כלל 2: נתניהו איבד
 כל מעצור

נתניהו אמר אתמול בכנסת שהוא "לא מכונת טוקבקים", ומכאן משתמע שאין סיבה שיגיב להסתה המזעזעת שמתחוללת בימים האחרונים כלפי הקהילה הגאה. אז הוא אינו מכונת טוקבקים, אבל אין לו בעיה להגיב לראיון לא ממש חשוב של גדעון סער בגלי צה"ל, חמש דקות אחרי שהוא שודר; אין לו בעיה להתייחס לאונס שלא היה רק כי אפשר להיכנס קצת בשמאל; ואין לו בעיה להגיב לפוסט גזעני של מבקר קולנוע זניח רק כי זה נוח לקושש תמיכה בימין. אבל להסתבך עם רבנים? זה לא.

נתניהו אינו מכונת טוקבקים, אבל אין לו בעיה להרים טלפון לאביו של החייל היורה אלאור אזריה ולהודיע על כך בפייסבוק רק בגלל הסקרים, תוך שהוא מנפנף את שר הביטחון שלו משה יעלון מהקריה, וממליך את המושחת בפוליטיקאים על ממלכת הביטחון הישראלית.

נתניהו, שנלחם בבג"ץ ובכל זירה אפשרית על הטבות שביקש לתת למונופול הגז, ובעיקר על ודאות רגולטורית לעשר שנים, לא זרק אפילו בדל של ודאות ליו"ר החדש של התאגיד ולמועצה שמנהלת אותו, על אמבטיית המלט שהוא מכין להם בערב קיץ חם. ככה נתניהו מנהל עניינים. האיש שמחליף את שומרי הסף לפי התור, האיש שמזלזל בכללי הממשל התקין - עושה עוד קווץ' קטן לדמוקרטיה.

כלל 3: לא לפתח ציפיות מפוליטיקאים

גלעד ארדן, שהוביל את חוק השידור הציבורי, קיבל כשר התקשורת המון מחמאות על הדרך שבה ניהל את העניין - ובצדק. הוא הקים ועדה, ולאחר מכן הוביל בעצמו תהליך חקיקה כשהוא יושב בחדר הוועדה של ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) במשך שעות רבות. אבל עם כל הרצינות שבה הוא טיפל בחוק, בסופו של דבר הוא ברח כשזה הסתדר לו עם הקריירה.

ארדן, שקיבל תיק שהוא חשב שיש בו כדי לקדם אותו במעלה רחוב בלפור, זרק את הרפורמה החשובה הצדה. הוא אפילו לא הציב אותה כתנאי כשנתניהו ביקש שיצטרף לממשלה שלו בתחילת הקדנציה. אתמול הגיב ארדן בקול רפה נגד המהלך, אולי כדי לצאת ידי חובה. הוא כבר בעניינים אחרים. עכשיו יש לו מלחמה נגד מארק צוקרברג לנהל.

באותו אופן, אין מה לפתח ציפיות מיאיר לפיד, שכשר האוצר נתן גב לארדן. באיחור של 12 שעות גימגם לפיד משהו בטוויטר על מעורבות פוליטית פסולה. שלא לדבר על שר האוצר הנוכחי, משה כחלון, שייאלץ לממן מעכשיו שני ארגונים מיותרים במקום לחלק עוד קצת כסף לעניים. וגם מיו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל, שבהתחלה הודיע על תמיכה ואחר כך על התנגדות, אין מה לצפות יותר מדי.

כלל 4: ההסתדרות לא דואגת לעובדים ולא לעיתונות

ניסנקורן הבחשן מכישלון ממשלת האחדות, שידע להפיל הכל על יצחק הרצוג, מצא את דרכו בחזרה ללבו של נתניהו. יו"ר ההסתדרות, שהודיע על האירוע הדרמטי בענף התקשורת עוד לפני משרד התקשורת, עומד לפני בחירות ורוצה שקט מכל הכיוונים. וזה מצליח לו.

הנה עוד אחד שדואג לרצף השידורים. פתאום ההסתדרות, שביקשה רק באחרונה להקים עיתון שכל כולו יחצנות בתשלום לניסנקורן, מוטרדת מהשידור הציבורי. איך בכלל ההסתדרות קשורה להחלטות בתחום התקשורת? למה ניסנקורן סוגר עניינים עם פילבר? אולי עוד מעט הוא יקבל תיק שאול אלוביץ' במקום צחי הנגבי?

ניסנקורן אינו שונה מנוחי דנקנר שקנה את מעריב כדי לזכות בעוד כוח ולקנות עוד פוליטיקאים. שניהם ממנפים השפעה כי מישהו איכשהו נתן להם שליטה על כספי ציבור. ניסנקורן, כמעט כמו דנקנר, קיבל את הנכס שלו (ההסתדרות) בירושה מעופר עיני, ידיד הטייקונים, שפנה כדי לעבוד עם יצחק תשובה ועם הנהלת בנק דיסקונט. אתמול אמר ניסנקורן בגלי צה"ל שהוא "ידאג גם לעובדי התאגיד". ‏אז עכשיו יו"ר ההסתדרות ישלוט לא רק ברשות השידור המוחלשת, אלא גם בתאגיד החדש.

בצירוף מקרים משעשע התנהלו אתמול בחירות לארגון העיתונאים - ארגון עם אנשים טובים שיושב בבית ההסתדרות אצל ניסנקורן, שפגע עכשיו בעשרות עיתונאים וחיסל את השידור הציבורי. ניסנקורן אפילו לא יידע את יו"ר הארגון במתרחש, והאחרון נאלץ להוציא תגובה חלשה אחרי שהכל כבר נסגר. לא יזיק להזכיר שגם ההסתדרות תמכה במתן ודאות רגולטורית למונופול הגז. ארגון העיתונאים ימשיך לשבת בהסתדרות, כי הוא חלש ואין לו משאבים, וניסנקורן ימשיך לצלוף בחבריו עד לניצחון בקלפי.

כלל 5: זה לא נגמר עד שזה נגמר - ואולי אף פעם לא

החוק עבר ואז שונה בגלל לחצים, והתאגיד התחיל לרוץ ולגייס עובדים. בכל זאת, מאחורי הקלעים, בוצע בו סיכול ממוקד על ידי פוליטיקאים צינים שאין להם דבר עם האינטרס הציבורי. וגם אם אי פעם התאגיד הזה יהיה באוויר, תמיד אפשר יהיה למנות מנהל חדש, לשנות את החוק, למצוא איזה סעיף נשכח, לייצר איזה משבר מלאכותי.

כלל 6: גם מהתקשורת 
אין מה לצפות

מה לגבי ביקורת על הדיל המסריח בעיתונות המסחרית? "ידיעות אחרונות" השווה את נתניהו לארדואן, שזה נחמד, אבל מה עם ניסנקורן? אה, הוא נעלם.

אולי אפשר להזכיר בהקשר הזה את עסקת התוכן השיווקי בין "ידיעות אחרונות" להסתדרות, שבמסגרתה ההסתדרות שילמה 2 מיליון שקל לעיתון - וזכתה גם בסיקור חיובי.

ומה עם "ישראל היום"? נו באמת. ו"וואלה"? נמתין בסבלנות.

כלל 7: נותנים לך - קח

תאגיד השידור לא היה מוכן, זה ברור. יש האומרים שהם אף ביקשו דחייה של שלושה חודשים לשידורי הטלוויזיה, עד אחרי החגים.

זו היתה הטעות שלהם. הם התנהלו בחובבנות, ומינו אנשים בלי מספיק ניסיון עיתונאי או ניהולי. נתניהו וניסנקורן, שביקשו לפוצץ הכל, ניצלו זאת בציניות אופיינית.

מה היו צריכים הגל"צניקים של התאגיד לעשות? למשל, לעשות הכל כדי לעמוד בזמנים ולא לתת לאינטרסנטים להשתלט להם. לא ליילל, לא לבקש דחיות, לעלות עם מה שיש ולתקן בתנועה. האם זה היה עוזר? לא בטוח, אבל לפחות לנתניהו וניסנקורן היה קשה יותר למצוא תירוץ.

כלל 8: רפורמה נקייה ומוצלחת יש רק בסרטים

‏אם יש עוד עיתונאים או ח"כים שמפנטזים על תאגיד שידור ציבורי נקי, כדאי שישכחו מזה. ההתנפלות של נתניהו וניסנקורן על התאגיד החדש מרוקנת את החוק מתוכן, גם אם הוא מעולה. מעכשיו הכל שם נגוע, הכל פוליטי, כולם יבחשו בתאגיד הזה לנצח.‏

אחרי שיצרו תנאים לרפורמה נקייה לשידור ציבורי מעולה, הקימו ועדה, ניהלו תהליך חקיקה ושיתוף ציבור, והקימו ארגון חדש מאפס - הפוליטיקה המוטרפת הישראלית, שבה הכל מותר, חירבשה הכל.‏ ‏

התאגיד יצלע לאטו לעבר 2018, ומי יודע מה יהיה אתו עוד שנה וחצי, והרשות כבר חצי מפורקת. התוצאה: לא יהיה שידור ציבורי ראוי. רק המשך בזבוז כספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום