צפו: ההסכם החתום של פילבר וניסנקורן להקמת תאגיד השידור באוקטובר

ללא כל התייעצות עם אף גורם, מנכ"ל משרד התקשורת ויו"ר ההסתדרות יוזמים כעת דחייה של שנה ורבע בהקמת תאגיד השידור הציבורי - על אף התחייבויות מפורשות להקמתו באוקטובר הקרוב

נתי טוקר
נתי טוקר

מה ערכם של הסכמים שעליו חתומים יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ומנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר? לידי TheMarker הגיע המסמך שבו התחייבו השניים מול משרד האוצר כי תאגיד השידור יוקם באוקטובר. בפועל, ללא כל התייעצות עם אף גורם, הם יוזמים כעת דחייה של שנה ורבע בהקמת התאגיד - עד 2018.

המסמך גובש במארס 2016, כחלק מההסכמות בין ההסתדרות ואגודות העיתונאים לבין משרדי הממשלה להקמת התאגיד. פילבר עצמו דרש תחילה כי לא תהיה כל דחייה בהקמת התאגיד, והוא יוקם כמתוכנן במארס 2016, באמצעות שילוב של פעילות רשות השידור ומיקור חוץ. אחרי הפעלת לחץ מצד ההסתדרות, הוא נעתר לדרישה לדחייה של חצי שנה בהקמת התאגיד.

במסמך, שבו היה צד משרד האוצר, סוכם על עלייה במספר העובדים של רשות השידור שיעברו לתאגיד החדש. אם בחוק המקורי דובר על 25% מעובדי התאגיד החדש שיהיו עובדי רשות השידור, שיעורם עלה ל-51% מעובדי רשות השידור – כלומר כ-450 עובדים מתוך כ-850.

במסמך סוכמו גם תנאי הפרישה של עובדי רשות השידור, ונקבע כי תנאי השכר של עובדי רשות השידור שיעברו לתאגיד יתעדכנו בהתאם להסכמים החדשים ולא ישארו על כנם. במקביל, כל העובדים שיפוטרו מרשות השידור, כולל אלה שיועסקו בתאגיד, יקבלו את המענק המוסכם - כלומר העלות הכוללת של הפרישה מרשות השידור עלתה מ-700 מיליון שקל ליותר ממיליארד שקל.

המסמך הזה עיגן בפועל את כל ההסכמות לגבי הדחייה הסופית במועד ההקמה של תאגיד השידור - כלומר עד אוקטובר 2016. למרות שיו"ר ההסתדרות ניסנקרון חתום על המסמך, הוא יזם מאחורי הקלעים, ללא ידיעת משרד האוצר ותאגיד השידור, מהלך לדחייה של שנה ורבע בהקמת התאגיד.

צפו בפילבר בוועדת הכספים ב-20 במארס: "התחייבנו לממשלה לא לחזור עם הארכה. עד אוקטובר או שיקימו את התאגיד - או שלא"

דברים דומים אמר גם מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר בדיון בוועדת הכלכלה במרץ 2016. "התחייבנו לממשלה שלא תהיה עוד הארכה. עד אוקטובר ראוי שיקום התאגיד – או שלא".

פילבר התראיין היום (ג') לרשת ב' וטען כי התאגיד לא היה מוכן לעלייה לאוויר באוקטובר. עם זאת, בשיחה עם TheMarker הודה פילבר כי כלל לא שוחח עם התאגיד והאוצר על אפשרות לדחייה בעלייה לאוויר. "היו יותר מדיון אחד בנושא גם לפני ההארכה האחרונה וכמובן אחריה. לא דובר על הארכה אבל נשאלו יותר מפעם אחת על המוכנות", אמר פילבר. טרם נמסרה תגובת ההסתדרות.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן התראיין היום בגל"צ. לדבריו, הוא אל הפר את ההסכם, אלא הממשלה, באמצעות פילבר, ביקשה ממנו לבטל את ההסכם. "אני דואג ל-1,200 העובדים של רשות השידור ולא אומר לא", אמר ניסנקורן.

מנכ"ל התאגיד עצמו, אלדד קובלנץ, הוביל בעבר קו שלפיו כדי להקים את התאגיד בצורה מיטבית יש לדחות את הקמתו ל-2018. ואולם לאחר שנקבע כי יקום באוקטובר 2016, התאגיד נערך והיה מוכן לעלייה לאוויר וכלל לא ביקש את הדחייה. קובלנץ עצמו תיכנן דחייה של שלושה חודשים בעלייה לאוויר, וזאת כדי לא לעלות בתקופת החגים שבה רמת הצפייה נמוכה ולא רציפה, אך מעולם לא דובר על דחייה של שנה ורבע.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ