ארגון העיתונאים נגד הדיל של נתניהו וניסנקורן: "מחסלים את השידור הציבורי"

"החלטה כזו, שהתקבלה בחשאי ובחטף, תביא לפגיעה אנושה בעיתונות החופשית ובתרבות בישראל והיא המשכה של תרבות פסולה של שליטה פוליטית בשידור הציבורי" ■ עיתונאים וח"כים מתחו ביקורות חריפות על המהלך ועל התנהלות ההסתדרות בפרשה

נתי טוקר
צבי זרחיה
נתי טוקר
צבי זרחיה

ארגון העיתונאים של ההסתדרות מצטרף למחאה החריפה נגד ההחלטה על דחיית מועד הקמת תאגיד השידור הציבורי. את הדיל רקחו ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו יחד עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ללא מעורבות תאגיד השידור עצמו וללא מעורבת של משרד האוצר ושר האוצר משה כחלון.

"הודעת הממשלה וההסתדרות אמש, לפיה פתיחת תאגיד השידור החדש תדחה בשנה וחצי מסתמנת כניסיון שערורייתי לחסל את השידור הציבורי בישראל, לאחר מאמץ רב שנים להביא לשיקומו", טוענים בארגון העיתונאים. "מהלך כזה יביא לפגיעה אנושה בעיתונות החופשית ובתרבות בישראל. ארגון העיתונאים מתנגד להחלטה כזו, שהתקבלה בחשאי ובחטף, ללא התייעצות עם ראשי התאגיד החדש ומבלי לערב את הארגון המייצג כ-3,000 עיתונאים בישראל".

בנימין נתניהו ואבי ניסנקורן
בנימין נתניהו ואבי ניסנקורןצילום: קובי גדעון / לע"מ

עוד נמסר מהארגון כי "החלטה זו היא המשכה של אותה תרבות פסולה של שליטה פוליטית בשידור הציבורי, תרבות שאפיינה את רשות השידור הישנה והביאה, בין השאר, לשקיעתה וסגירתה. יש להותיר את שיקול הדעת בעניין מועד תחילת שידורי התאגיד לדרג המקצועי, היו"ר גיל עומר והמנכ"ל אלדד קובלנץ, בתיאום עם עובדי התאגיד, ולהעניק לאלו גיבוי ענייני הרואה בראש ובראשונה את טובת התאגיד החדש והציבור בישראל".

עיתונאים וח"כים מתחו ביקורות חריפות על התנהלות ההסתדרות בפרשה. כך למשל, העיתונאי חיים ריבלין כתב בפוסט בפייסבוק כי "אחרי המהלך האחרון של יו״ר ההסתדרות יש להוביל מהלך מבפנים להוצאת ארגון העיתונאים מההסתדרות. מלכתחילה לא חשתי בנוח מהחיבור לגוף ששנים מפנה עורף לעובדים המוחלשים ביותר במשק, גוף ששמו נקשר לסיאוב ושחיתות וכל מה שחרא כאן. עכשיו, כשיושב ראש ההסתדרות נתן את ידו למהלך שיביא לריסוק השידור הציבורי (וזו רק ההתחלה, התאבון ישנו והטרף כבר זוחל על גחונו) גם הנימוק שהשמיעו מצדדי החיבור ולפיו רק ההסתדרות תפרוש רשת ביטחון על הענף בעת צרה, גם הוא צנח מבין חורי הרשת הפרומה והתרסק לו".

בארגון לא נקבו בשמו של ניסנקורן, שהוביל את המהלך ושעומד בראש ההסתדרות, אך מסרו כי הדבר יוביל גם לפגיעה בעובדים. "הניסיון לדחות את פתיחת התאגיד יפגע בכמאה עיתונאים ועיתונאיות שכבר הצטרפו לגוף החדש וגם בעובדי רשות השידור הישנה, שיאלצו להמשיך לקיים גוף חי-מת בתנאים ירודים. החלטה זו מצד הממשלה מצטרפת לניסיונות אחרים להחליש את התקשורת החופשית בישראל, לפגוע בעיתונאים ובעיתונאיות, וליצור יחסי תלות מקולקלים בין כלי התקשורת לזירה הפוליטית. ארגון העיתונאים יפעל בכל דרך למנוע מציאות כזאת".

מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ (מימין) והיו"ר גיל עומר
מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ (מימין) והיו"ר גיל עומרצילום: אמיל סלמן

במקביל לזאת, היום (ג') מתקיימות בארגון העיתונאים בחירות ליו"ר הארגון ולוועידת הארגון. על תפקיד היו"ר מתמודדים היו"ר הנוכחי יאיר טרצ'יצ'קי לצד חיים הר-זהב, שהיה בין מייסדי הארגון לפני ארבע וחצי שנים. "ההחלטה המפתיעה התקבלה ביום חגיגי ומרגש בו הולך ארגון העיתונאים לבחירות הראשונות בתולדותיו. ההנהגה היוצאת הקימה את הארגון והובילה אותו בשנים האחרונות במסגרת ההסתדרות. האיום המיידי שנוצר אתמול בערב על מאות עובדים ועל השידור הציבורי בכללותו יחייב את ההנהגה החדשה לשים את סוגיית השידור הציבורי והאיום על קיומו בראש סדר היום ולהתמודד עם כלל השאלות העולות בהקשר זה".

גם הח"כים זועמים

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) הודיע על התנגדותו הנחרצת על דחיית מועד השידור של התאגיד. כבל הודיע כי יעשה כל שיוכל כדי למנוע את השינוי; "אני מצפה ששר האוצר יתן גיבוי מלא למניעת המהלך ולא פחות חשוב שחברי אבי ניסנקורן יבין שטעה ועתה הוא לא יותר מכלי פוליטי בידי המבקשים את רעת התאגיד".

כבל הדגיש כי "התיקון לחוק (שלפיו תהיה דחייה בהקמת התאגיד החדש) חייב להגיע לועדת הכלכלה והפעם אני לא רק מצפה אלא תובע מיו״ר הכנסת להפעיל את מלוא סמכותו ובכלל זו המוסרית ולמנוע כל מצב לתרגיל פוליטי זול כדי שהחוק ידון בוועדה אחרת - זה בידיו". עם זאת - בוועדת הכלכלה אין לקואליציה רוב ועל כן היא יכולה להקים ועדה מיוחדת לעניין החוק.

כבל קרא לעובדי התאגיד שלא לתת למשוכה זו לערער אותם ולוותר על תפקידם, והוסיף כי "מעבר לעובדה שיש חוק שהוא חלק מספר החוקים של מדינת ישראל ומעבר לעובדה שזה סיכום שנעשה במחשכים, הרי יש בו מעשה תקדימי שפוגע בציבור של עיתונאים ואחרים שעזבו מקום עבודה ועתה מטה לחמם נשבר. יש כאן משום הפרת אמונים של השילטון ולדעתי יש עילה לתביעה אישית נגד מי שיוביל החלטה שכזו".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה כי "כשרת משפטים קבעתי את הסעיפים שמפרידים  את התאגיד מהפוליטיקה - ועכשיו מתברר עד כמה הפוליטיקה קוברת את התאגיד החדש. יותר משהתאגיד לא מוכן לשידור  - נתניהו לא מוכן לתאגיד שידור עצמאי וציבורי. כשרת משפטים קבעתי את  הסעיפים שמפרידים  את התאגיד מהפוליטיקה - ועכשיו מתברר עד כמה הפוליטיקה קוברת את התאגיד החדש".

לבני הוסיפה כי "זה לא עניין של כמה עיתונאים - זה עניין של כולנו. השתלטות מוחלטת על התקשורת היא סממן של משטר יחיד טוטליטרי. לא טובת הציבור היא במרכז, אלא טובתו האישית של נתניהו שפועל בתנועת מלקחיים - ביד אחת הוא מונע כל אפשרות להביע עמדה אחרת משלו דרך חוקי ההדחה, העמותות וv-15. וביד השניה דרך ידיים שנשלחות לכיסים עמוקים הוא מקודם על ידי עיתון מטעמו , משתלט על אתרי תקשורת נוספים והחל מאתמול בלילה פוגע ברשות שידור שהתחילה לגלות סימני עצמאות. זה לא עניין טכני - אלא חלק ממאבק עמוק ורחב על איזה מדינה".

ח"כ ד"ר נחמן שי (המחנה הציוני) שיגר היום מכתב בהול למבקר המדינה, עו"ד יוסף שפירא, בדרישה לחקור את התנהלות ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו סביב ההחלטה שנתקבלה אמש. שי קרא למבקר המדינה להורות על עצירת המהלך של הקמת התאגיד החדש ופירוק רשות השידור עד סיום בדיקתו.

במכתבו כתב שי כי "מדובר בתהליך אנטי דמוקרטי ממדרגה ראשונה. ראש הממשלה עושה הכל בכדי לרמוס את השידור הציבורי בישראל, הן בהרס רשות השידור ועתה גם  בתאגיד החדש. אני קורא לך לחקור את הרפתקה חסרת האחריות זו של ראש הממשלה, שעלותה מסתכמת במאות מיליוני שקלים ופוגעת פעם אחר פעם בחייהם של מאות עובדים שעתידם לוט בערפל".

יו״ר סיעת ׳כולנו׳ ח״כ רועי פולקמן אמר כי  "אין מקום לדחייה בתחילת פעילות התאגיד דבר שיעלה עשרות מיליונים למשלם המיסים ויקשה עוד יותר על העובדים שגם כך נגררים בצורה לא סבירה עם השינוי. על התאגיד להתחיל לשדר באוקטובר ומירושלים".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, שכיהנה כיו"ר הוועדה המיוחדת לחוק תאגיד השידור הציבורי אמרה כי "ראש הממשלה נתניהו בכובעו כשר התקשורת יחד עם אבי ניסנקורן יו״ר ההסתדרות החליטו לחסל סופית כל ניסיון לקיים שידור ציבורי על פי חוק שאותו ראש ממשלה אישר בקדנציה הקודמת. מעניין איך יגיב שר האוצר משה כחלון על הדחייה הנפסדת הזו שהרי מדובר בתוספת תקציבית משמעותית שאין בה כל צורך מלבד גחמה של שר התקשורת". "אנחנו לא נאפשר את ההתנהלות הזו" הוסיפה, "ובכוונתי לקיים בהקדם דיון בוועדה לביקורת המדינה. חייבים לשים סוף לזלזול בשידור הציבורי בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker