נתי טוקר
צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיתוף פעולה עם ההסתדרות מנסים לקבור את הקמת תאגיד השידור הציבורי: ההסתדרות הודיעה היום כי סיכמה עם מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר לדחיית ההקמה של תאגיד השידור עד 2018 - וזאת במקום באוקטובר 2016.

המשמעות היא שכל 200 עובדים שהתאגיד גייס עד כה יהיו מובטלים כשנה וחצי. במקביל, רשות השידור הישנה שנמצאת בשלבי סגירה, ואינה מסוגלת ליישם את תפקידה, תמשיך לפעול עד 2018. 

בנימין נתניהו ואבי ניסנקורן
בנימין נתניהו ואבי ניסנקורןצילום: קובי גדעון / לע"מ

ההחלטה התקבלה למרות שתאגיד השידור הציבורי הצהיר כי יהיה מוכן לעלייה לאוויר כבר באוקטובר 2016. בתאגיד גם לא ידעו כלל על הכוונה לגבש הצעת חוק כזה לדחיית העלייה לאוויר.

בציוץ בחשבון הטוויטר של התאגיד נכתב הערב: "אנחנו כאן ומתקדמים. תאגיד השידור הישראלי יקום ויעניק לעם ישראל שידור עצמאי איכותי ומגוון כפי ששידור ציבורי צריך להיות".

ההודעה של ההסתדרות מגיעה לאחר הצהרתו של נתניהו הערב (ב') בדיון בכנסת לפיה התאגיד לא עומד בלוח הזמנים ולכן יתכנס לדון בנושא.

דובר ההסתדרות מסר כי "בהמשך להודעתו של ראש הממשלה בנושא רשות השידור ובהמשך לשיחות שניהל יו"ר ההסתדרות ניסנקורן עם מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, השידור הציבורי החלופי בתאגיד החדש עדין לא ערוך.

"מתוך חשיבות שלא לייצר שום נתק בשידור הציבורי ולייצר שידור ציבורי רציף ומלא, על דעת יו"ר ההסתדרות ומנכ"ל משרד התקשורת, תידחה סגירת רשות השידור לתחילת 2018. יש עוד לוודא שהשידור הציבורי יהיה כפי שגם ציין ראש הממשלה, שידור מירושלים, כבר מיום השידורים הראשון".

יו"ר מועצת תאגיד השידור הישראלי,  גיל עומר, אמר כי הוא שמע על המהלך הערב מהתקשורת, וכי הוא מצר עליו. "הנושא לא הובא לידיעתי ולידיעת מועצת התאגיד. כידוע התאגיד ועובדיו נערכים במשך חודשים בעבודה מאומצת ואינטנסיבית על מנת לעמוד ביעד של קיום שידור ציבורי רציף, עצמאי ואיכותי ברדיו ובטלוויזיה, ב 30 בספטמבר, כפי שקבע המחוקק. המועצה תתכנס מחר על מנת לדון בנושא", אמר עומר.

"משחק ציני ובזוי"

ח״כ אילן גילאון (מרצ), שהגיש את הצעת החוק לביטול הרפורמה ברשות השידור, תוקף את הודעת ההסתדרות ואומר כי "משרד התקשורת בתמיכת ההסתדרות, הפכו את עתידם התעסוקתי של מאות מעובדי רשות השידור למשחק ציני ובזוי. העובדים נאלצים לשלם מחיר כבד מנשוא על כשלונם המקצועי, בלשון המעטה, של קברניטי המהלך, ובראשם ראש הממשלה ושר התקשורת, השר ארדן ומש"תפיהם למזימה לעקר ולאלף את השידור הציבורי למרותם".

גילאון הודיע על כוונתו לדרוש דיון דחוף בוועדה לביקורת המדינה, ולתבוע את הגעתו של נתניהו לוועדה: "כלו כל הקצים בציניות הארסית של נתניהו. יש גבול עד כמה ניתן לרמוס את כבודם של עובדי ועובדות הרשות".

ח"כ ד"ר נחמן שי אמר כי "זהו כשלון אישי מהדהד של נתניהו. הוא  החריב את רשות השידור הקיימת לטובת רעיון הזוי ולא מעשי. עכשיו נשארנו עם שני בתים; האחד הרוס למחצה והאחר בנוי למחצה. חרפה".

יו״ר סיעת "כולנו", ח"כ רועי פולקמן, אמר: "אני נלחם להשאיר את תאגיד השידור הציבורי בירושלים ושמח מאוד על ההתקדמות בנושא. יחד עם זאת אין מקום לדחייה בתחילת פעילות התאגיד דבר שיעלה עשרות מיליונים למשלם המיסים ויקשה עוד יותר על העובדים שגם כך נגררים בצורה לא סבירה עם השינוי. על התאגיד להתחיל לשדר באוקטובר ומירושלים".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, שכיהנה כיו"ר הועדה המיוחדת לחוק תאגיד השידור הציבורי, אמרה כי "ראש הממשלה נתניהו בכובעו כשר התקשורת יחד עם אבי ניסנקורן יו"ר ההסתדרות החליטו לחסל סופית כל ניסיון לקיים שידור ציבורי, על פי חוק שאותו ראש ממשלה אישר בקדנציה הקודמת. הם כנראה החליטו לעשות הכל כולל הכול על מנת למנוע את קיום חוק תאגיד השידור הציבורי.

"ככה נראה זלזול בחקיקה ויותר מכל זלזול בצורך לקיים גוף חדש ונקי עם עיתונאים מצוינים שרק בשבועות האחרונים התבשרנו על שמותיהם של רבים וטובים שהצטרפו לשורות התאגיד. מעניין איך יגיב שר האוצר משה כחלון על הדחייה הנפסדת הזו שהרי מדובר בתוספת תקציבית משמעותית שאין בה כל צורך מלבד גחמה של שר התקשורת.
אנחנו לא נאפשר את ההתנהלות הזו, ובכוונתי לקיים בהקדם דיון בוועדה לביקורת המדינה. חייבים לשים סוף לזלזול בשידור הציבורי בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום