"ישראל היום" בטלוויזיה? מקורבו של נתניהו בוחן הקמת ערוץ מסחרי

ניר חפץ שוחח עם אנשים שונים על האפשרות להקים ערוץ טלוויזיה ישראלי מהצד הימני של המפה הפוליטית, ואף נקב בשמותיהם של ארנון מילצ'ן ורופרט מרדוק כמי שעשויים להיות שותפים למהלך ■ מילצ'ן: "לא היו דברים מעולם"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

ניר חפץ, יועץ התקשורת של משפחת נתניהו, בוחן הקמת ערוץ טלוויזיה מסחרי. חפץ שוחח עם אנשים שונים על האפשרות להקים ערוץ טלוויזיה ישראלי מהצד הימני של המפה הפוליטית בדומה לרשת פוקס האמריקאית, ואף נקב בשמותיהם של ארנון מילצ'ן ורופרט מרדוק כמי שעשויים להיות שותפים למהלך. עם זאת, לא נעשה כל צעד מעשי בכיוון הזה ולא התקיימו שיחות בנידון.

מילצ'ן, שמחזיק עדיין במניות מיעוט בערוץ 10, דחה לחלוטין את האפשרות שיהיה שותף בהקמת ערוץ כזה - ואף התרעם על אזכור שמו על ידי חפץ בהקשר זה. בשיחה עם TheMarker אמר מילצ'ן: "לא היו דברים מעולם. אין לי שום כוונה להשקיע בערוץ טלוויזיה בישראל. לא דיברתי בנושא מעולם עם ניר חפץ. זה נשמע לי רעיון הזוי".

ניר חפץ עם נתניהוצילום: חיים צח

חפץ מסר: "אין ולא היה לי קשר כלשהו עם אישים נכבדים אלה - לא בנושא הנטען על ידך וגם לא בשום נושא קרוב אחר". עם זאת, חפץ לא הכחיש כי התבטא על שאיפתו להקים מיזם טלוויזיה מסחרי.

אם אכן חפץ ירצה להיות שותף בהקמת פרויקט כזה, החשש הוא כי הערוץ ייהפך לבעל נטייה פוליטית מובהקת לטובתו של נתניהו. חפץ היה בעבר עורך ב"ידיעות אחרונות", ולאחר מכן כיהן כראש מערך ההסברה הלאומי בלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא עזב את תפקידו והפך להיות מקורבו של איש העסקים נוחי דנקנר. במסגרת זו סייע לדנקנר ברכישת עיתון "מעריב" ולאחר מכן הפך לעורכו. עיתונאים ב"מעריב" דיווחו בעבר כי חפץ פעל להטות את סיקור העיתון לטובתו של דנקנר - וגם לטובת משפחת נתניהו.

לאחר קריסת "מעריב" הפך חפץ לאיש יחסי ציבור וליועץ למשפחת נתניהו שהגן בעיקר על שרה נתניהו סביב התביעות השונות בעניינה, וכן יועץ הליכוד. עבודתו בליכוד הופסקה ובאחרונה דרש מבקר הפנים של הליכוד כי חפץ ישיב כספים, כך פורסם גלי צה"ל עלי ידי אבנר הופשטיין.

איל העיתונות מרדוק הוא בעליה של רשת פוקס האמריקאית, הידועה בנטייה לצד הימני של המפה הפוליטית. מילצ'ן הוא מפיק הוליוודי ידוע וניהל במשך שנים מערכת יחסים ידידותית עם נתניהו. לפי הדיווחים, בחודשים האחרונים היחסים בין מילצ'ן לבין נתניהו התחממו - ואף דווח כי מילצ'ן היה מעורב בניסיונות לתווך בין נתניהו ליו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג (המחנה הציוני) סביב הניסיונות להקים ממשלת אחדות.

כאמור, מילצ'ן עדיין שותף בערוץ 10 - אך הוא אינו פעיל ודרש בעבר החזר של 50 מיליון דולר על מנת שיוכל לצאת מההשקעה בערוץ. בעבר היה גם מרדוק שותף בשרשור בערוץ 10, אך יצא מהשקעה זו.

השאיפה של חפץ ליטול חלק בהקמת ערוץ טלוויזיה מסחרי עשויה להיות ממשית יותר עם אישור המלצות ועדת פילבר בראשות מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר. הוועדה המליצה, בין השאר, על הקלות משמעותיות והסרת חסמים בשוק הטלוויזיה, שיאפשרו כניסה של גורמים חדשים לשוק תוך הגנת ינוקא משמעותית - ללא מחויבויות רגולטוריות להשקעה בהפקות מקור או השקעה מינימלית בשידורי חדשות.

בערוצים המסחריים טוענים כי המלצות אלה יפגעו פגיעה אנושה בהם. גם דירקטוריון חברת החדשות של ערוץ 2 הצהיר באופן רשמית כי ההמלצות עשויות לפגוע בעצמאות של חדשות 2 ובחוזקה שלה.

חפץ עצמו קשור גם לשוק הטלוויזיה המסחרית ובעיקר לזכיינית רשת, שבשליטת עידן עופר ואודי אנג'ל. מקורבו של חפץ, עו"ד איתן צפריר, שאינו בעל ניסיון ברגולציית תקשורת, מונה באופן תמוה ליועץ מיוחד לזכיינית ערוץ 2 רשת במאבק הרגולטורי סביב מסקנות פילבר.

ההמלצות של פילבר מונעות ממקורב בולט לנתניהו להקים ערוץ טלוויזיה מסחרי - שלדון אדלסון, שממן את החינמון "ישראל היום" שמוטה באופן בוטה לטובתו של נתניהו, אינו יכול להקים ערוץ טלוויזיה, וזאת בשל חוק הבעלויות הצולבות המונע מבעלי עיתון לשלוט בערוץ טלוויזיה מסחרי. המלצות ועדת פילבר הן להותיר את המגבלה הזאת על כנה. עם זאת, באחרונה העביר אדלסון את האחזקות בעיתון "ישראל היום" לידי בני משפחתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker