בלעדי |

מיתון בענף המזון: ירידה במכירות במחצית הראשונה של 2016

המכירות בסופרמרקטים ירדו ב-0.6% - למרות גידול טבעי של כ-2% באוכלוסיה מדי שנה

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת-מזריץ

מיתון בענף המזון: ההאטה הנמשכת במכירות בסופרמרקטים הביאה לכך שהמחצית הראשונה של השנה הסתיימה בירידה. לפי נתוני סטורנקסט, שהגיעו לידי TheMarker, המכירות בסופרמרקטים ירדו ב-0.6% לעומת החציון הראשון של 2015. 

הנתונים מסתמכים על המכירות בתחומי המזון, המשקאות, הטואלטיקה והניקיון בכ-2,150 סופרמרקטים ומינימרקטים ברחבי הארץ. הירידה עמוקה יותר אם לוקחים בחשבון את הגידול הטבעי באוכלוסיה מדי שנה, בשיעור של כ-2%.

צילום: דודו בכר

מדובר בנתונים ראשוניים בלבד, כך שהם עדיין לא מפורטים לקטגוריות וספקים, אולם ההערכה היא כי הירידה בקטגוריית המזון תהיה גבוהה יותר, כשם שהיתה לאורך השנה. החציון היה מסתיים בירידה גדולה יותר לולא חודש יוני היה רושם עלייה של 4.4%  בהשוואה לחודש יוני אשתקד, בעיקר בשל תזוזת חג השבועות ממאי ליוני. אולם למרות שיוני הסתיים בעלייה, מכירות חג השבועות עצמו היו חלשות ביחס לשנה שעברה ורשמו ירידה של 3.2%, כך שלא הצליחו לבטל את הירידה במכירות מתחילת השנה.

ענף המזון סיים את השליש הראשון של השנה (ינואר עד אפריל) עם ירידה של 2.7% במכירות וכלל ענף מוצרי הצריכה (מזון, משקאות, טואליקה וניקיון) עם ירידה של 2.5% במכירות. במאי המכירות עלו ב-2.2%, מה שמיתן את הירידה במכירות בינואר עד מאי בכלל שוק מוצרי הצריכה לכדי 1.5%, כאשר הירידה בענף המזון בינואר עד מאי הסתכמה ב-2.2%.

בענף המזון מאוד מודאגים מהמתרחש, בעיקר מכיוון שמדובר במוצרי צריכה בסיסיים - ולכן בתקופות מיתון קודמות תחום המזון היה האחרון שסבל מהשפעות המיתון והראשון להרגיש את המיתון מסתיים. הפעם המצב שונה - הצריכה הפרטית לנפש נמצאת במגמת עלייה ודווקא תחום כה בסיסי סובל מירידה עקבית במכירות שלא זכורה מזה שנים.

מנכ"ל קבוצת אסם, איציק צאיג, אף אמר לאחרונה כי "כיום כבר אין ספק שאנחנו במיתון בענף המזון שנובע מהאטה בצריכה לנפש. קשה להסביר מדוע דווקא ענף המזון, שמסורתית נחשב ליותר חסין למיתון, הפעם נפגע ממנו יותר. אני 25 שנה בענף המזון ולא זכורה תופעה כזאת".

מאחורי הירידות עומדות מספר סיבות: הצרכן של אחרי מחאת 2011 הפך לחשדן יותר ומעורב יותר רגשית בקניה, וככזה הוא מנסה לחסוך, נותן הזדמנות למוצרים זולים יותר ולא רוכש כמויות גדולות, שבעבר חלק מהם היה מגיע לפח.

בנוסף, היצרנים לא באמת הורידו מחירים מאז המחאה, והקניות בסופרמרקט לא הפכו לזולות יותר -  להיפך. כתוצאה מכך, הצרכנים שיש להם פחות כסף פנוי מוותרים על מוצרים מסוימים שבעבר נהגו לרכוש. כך גם מגמת הבריאות הביאה לכך שצרכנים הקטינו צריכה של מוצרים שנתפשים כפחות בריאים, כמו בשר מעובד וסלטים מוכנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker