ח"כ רוזנטל לחברי הליכוד: "אתם מפחדים מדוד בן בסט ומקדמים הצעת חוק מושחתת"

הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית את הצעת החוק לטובת תחנות הרדיו האזוריות, שלפיה הן יוכלו לשלב פרסום כמעט ללא הגבלה

צבי זרחיה
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"חוק בן בסט זו אחת מהצעות החוק המושחתות שהונחו בכנסת הזו. זו האמת. רוב בעלי הרדיו האזורי בישראל הם חברי מרכז הליכוד. זו ההצעה החמישית שדוד בן בסט מקדם בעשור האחרון על הגב שלכם ואתם מפחדים ממנו. הגיע הזמן להגיד את האמת. אתם רק דואגים להיבחר שוב" - כך תקף היום (ד') ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) את חברי הכנסת מטעם הליכוד ואת השר יריב לוין.

הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית את הצעת החוק לטובת תחנות הרדיו האזוריות, שלפיה הן יוכלו לשלב פרסום כמעט ללא הגבלה. בהצעה תמכו 55 ח"כים ו-18 התנגדו, וזאת לאחר שההצעה אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה. ההצעה תועבר לוועדת הכלכלה.

ח"כ מיקי רוזנטל בוועדת הפנים בכנסת
ח"כ מיקי רוזנטלצילום: אורן נחשון

כיום החוק מגביל את התחנות לשידור פרסומות בזמן של 9 דקות בלבד בשעה. כעת מקדמים שורה של חברי כנסת, בהובלת ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), הטבה לתחנות האזוריות, וקובעים כי מדידת הממוצע היומי והשעתי תיעשה לפי רבעון. בדברי ההסבר נטען כי מצב זה יאפשר לתחנות לפרסם יותר בימי ביקושי שיא - למשל ערבי חג - ופחות בזמן ביקוש נמוכים. בפועל, המשמעות היא שלא תחול שום מגבלה על היקף הפרסום בתקופות של ביקושי שיא, והתחנות יימדדו בממוצע רבעוני בלבד.

מי שמוביל את הצעת החוק הוא בן בסט, יו"ר פורום תחנות הרדיו האזורי. רק בחודשים האחרונים אושרה הצעת חוק אחרת שהוביל לאשר בדיעבד תחנות רדיו מפוצלות שהוקמו שלא כחוק - הצעת חוק שאושרה בקריאה שנייה ושלישית. את ההצעה ההיא יזם בן בסט, שמחזיק בתחנת רדיו מפוצלת ברוסית - ללא כל מכרז.

הקואליציה תמכה בהצעת החוק על אף שברשות השנייה, הגוף הרגולטורי שאמור להביע עמדה בנושא, התגבשה עמדה נגד הצעת החוק, שכן אין סיבה להתיר היקף כה נרחב של פרסום. גם בדברי ההסבר להצעת חוק לא מובהר מהי ההצדקה לשינוי החוק, ורק נאמר כי ההגבלות השונות - שתחנות הרדיו קיבלו על עצמן במהלך המכרזים - מהוות פגיעה זכות הקניין ובחופש העיסוק.

דוד בן בסט
דוד בן בסטצילום: תומר אפלבאום

ח"כ זוהר הסביר במליאה כי "יוצאים מצבים חוזרים ונשנים שיש תקופות מסוימות כמו החגים שמונעות מהרדיו להגיע למכסת הפרסום. כולנו יודעים שמצב הרדיו לא מי יודע מה וההצעה הזו נועדה לעזור לתחנות הרדיו למצות את מכסת הפרסום ולסייע להן לשרוד".

ח'כ עיסאוי פריג' (מרצ) תקף גם הוא את הצעת החוק. "מדובר בחוק 'הנבחרים' (על שם תוכניתו של בן בסט ברדיו ,שבה הוא מראיין פוליטיקאים - צ"ז ונ"ט), חוק שיוזמיו הם בעלי הון שמראיינים נבחרים ואחר כך מקבלים מהם חוקים". 

לדבריו, "הח"כים נרתמו לחוקק חוק שמעניש את הצרכנים ומצ'פר את בעלי ההון. החוק מבקש שזמן הפרסום יקבע בהתאם ל'ממוצע רבעוני', כך שניתן יהיה להעמיס דקות פרסום על השעות המאוזנות ולקזז את הממוצע באמצע הלילה. אתם לא נבחרתם בכדי לעזור למי שמראיין ודואג לכם, נבחרתם כדי לעזור לציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker