עסקת גולן ו-HOT: לעצור את מכבסת המילים

החברות הודיעו על הסכם "אירוח" שוב ושוב, כדי לא להגיד את האמת: גולן טלקום רוצה להיות מפעילת סלולר וירטואלית שעושה שימוש ברשת HOT מובייל

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"לית HOT, טל גרנות גולדשטיין
מנכ"לית HOT, טל גרנות גולדשטייןצילום: רמי זרנגר

גולן טלקום ו-HOT מובייל הודיעו היום (ו') לבורסה על עסקה חדשה ומפתיעה ביניהן, אשר אמורה, לטענת גולן, לאפשר את הישארותה בשוק "כשחקנית עצמאית". ואולם, רב הנסתר על הגלוי בהודעה: מה היקף העסקה, למשל? מהם תנאי ההלוואה מבעלי HOT, פטריק דרהי, לגולן טלקום? ומהו בדיוק המודל הטכנולוגי של השותפות?

לעת עתה, ניתן להתייחס לפחות למה שאנו יודעים, ולעצור את מכבסת המילים. החברות הודיעו על הסכם "אירוח", מינוח ששומש על ידן שוב ושוב, כדי לא להגיד את האמת: גולן טלקום רוצה להיות מפעילת סלולר וירטואלית שעושה שימוש ברשת HOT מובייל. כך, תפסיק גולן להיות מפעילה בעלת תשתית, ותצטרך להחזיר את התדרים למדינה ולהחליף את הרישיון שלה. למעשה, אם המהלך יצליח, בישראל יהיו ארבע חברות בעלות תשתית, ולא חמש. למשרד התקשורת יש שני סוגי רישיונות לחברות סלולר - חברות בעלות תשתית וחברות וירטואליות. גולן רוצה להיות חברה וירטואלית, וזה רק עניין מסחרי אם זה נעשה על גבי רשת סלקום או רשת HOT מובייל. גולן תהיה חברה דומה לרמי לוי תקשורת, טלזר או יופון לשעבר.

עם זאת, לגבי סיכויי ההצלחה של העסקה, אין כל ודאות שהיא תאושר על ידי גורמי המדינה. אין תקדים לחברת תקשורת שהמירה את הרישיון שלה ברישיון אחר, והפעם אנחנו מדברים על "שנמוך" הרישיון. על פי העבודות הכלכליות של משרד האוצר ושל משרד התקשורת, מפעילות הסלולר הווירטואליות לא הצליחו אף פעם להיות גורם תחרותי משמעותי בישראל ועדיפה בהרבה מבחינת התחרות מפעילה בעלת תשתית. 

גם אם המדינה תאשר את העסקה, העתירה בדרך. פרטנר כבר יצאה בחריפות נגד היוזמה של גולן לשנות את מודל הפעילות שלה לחברה וירטואלית, כשאמרה כי "כל ניסיון להעניק לגולן 'פרס' בדמות הסבת רישיונה לרישיון מקל, יעמוד בניגוד גמור לכלל יסוד במשפטנו לפיו לא יצא החוטא נשכר, ולפיכך יהא משולל כל בסיס משפטי". בפרטנר ילכו על זה לבג"ץ ויש להם טיעונים חזקים. גולן לא קיבלה תדרים מהמדינה ב-0 כסף כדי לא לעשות בהם שימוש ונזכיר כי היא פירקה את רשת האנטנות שלה בניגוד גמור לתנאי הרישיון שלה. יש שיאמרו שזה להפוך את הדפקט לאפקט ואת הטרגדיה לאידאולוגיה".

אבל נשאיר את המשפטנות למשפטנים. השאלה היא האם המרת הרישיון של גולן טובה או רעה לצרכנים. העובדה היא שכבר כיום, גולן היא מחוללת התחרות בשוק - בהיותה מפעילה נטולת תשתיות; חברת סלולר וירטואלית דה-פקטו. החוזה החדש יאפשר לגולן לחסוך משמעותית בהוצאות, כך שמבנה העלויות שלה יאפשר לה להציע עוד מחירים תחרותיים.

גם בתוך הענף שנקרא מפעילות וירטואליות יש מנעד רחב. יש מפעילות שהן רק משווקות של מפעילה גדולה, מכונה בשפה המקצועית Reseller MVNO, והן לא מוסיפות הרבה ערך לשוק; ומנגד יש חברות מסוג Full MVNO, חברות בעלות ציוד ליבת רשת משלהן, מתג, מערכת חיוב לקוחות וכדומה, חברות שרק רוכשות גישה לאנטנות של חברה קיימת, והן מן, הסתם, תורמות יותר לתחרות.

אם מבנה העסקה בין גולן ל-HOT מובייל הוא כזה שמתמרץ את גולן לצבור עוד נתח שוק (למשל, מחיר פיקס שהיא משלמת ל-HOT כל חודש לא משנה מספר הלקוחות), תוך הסכם ארוך טווח, ותחת תנאים שמגבילים את הכוח של HOT לפקח על גולן - התוצר התחרותי של העסקה יכול להיות אפילו חיובי לצרכן, והסיכוי שהמדינה תכשיר את העסקה גבוה יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker