למה מיקרוסופט כופה עלינו לעבור לווינדוס 10 - וכמה נוכל להרוויח מהתביעה הייצוגית נגדם?

הסערה ברשת סביב השדרוג הכפוי שמובילה מיקרוסופט, בלי אישור המשתמש ותוך פגיעה באוטונומיה ובפרטיות של לקוחותיה, הולידה תביעה ייצוגית בשווי שעוד "לא ניתן להערכה בשלב זה"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיקרוסופט מציגה את ווינדוס 10צילום: אי־פי
אמיתי זיו

משתמשים רבים בישראל ובעולם מתלוננים ברשתות החברתיות על כך שמיקרוסופט כופה עליהם שידרוג למערכת ההפעלה ווינדוס 10 (windows 10). הלקוחות מספרים כי הם "שודרגו" למערכת ההפעלה החדשה מבלי שביקשו זאת ולמרות שסירבו במפורש לכל הצעות השדרוג שקידם מונופול התוכנה.

כעת הנושא מגיע לבית המשפט; עורכי הדין תומר אפלדורף ונדב אפלבאום הגישו "בקשה לאישור תובענה ייצוגית" בשם שני משתמשים כנגד מיקרוסופט ישראל, בבית הדין המחוזי בחיפה. שווי הסעד הכספי שנקבע לבקשה עומד על מעל ל-3 מיליון שקל, "אך באופן שאינו ניתן להערכה בשלב זה". עוד מבקשים התובעים מבית המשפט "צו עשה", שיורה לחברה לחדול מ"ביצוע התקנה כפויה של מערכת ההפעלה".

לטענת התובעים, "מעת לעת הציעה מיקרוסופט למבקשים לעדכן את מערכת ההפעלה, והם באופן עקבי ומכוון סירבו להצעה. למרות זאת, במהלך חודש מאי התעדכנה מערכת ההפעלה של המבקשים ל-Windows 10, תוך גרימת נזקים למבקשים". עורכי הדין מבססים את העילה המשפטית בטענה כי "התנהלות מיקרוסופט מפרה באופן בוטה את חוק המחשבים. מיקרוסופט מפרה חובה חקוקה ומפריעה לשימוש במחשב, בתוכנה או במידע, לשם השאת רווחיה".

עו"ד אפלדורף תומרצילום: תמר גל

אפלדורף הסביר ל-TheMarker את הבעייתיות בהתנהלות מיקרוסופט; "כשאני רוכש ווינדוס 7, אני רוכש מוצר בכסף והוא אמור לתפקד. במסגרת השידרוג הכפוי לעיתים המחשב הואט; המבקשים בתביעה גילו למשל שהדרייברים למדפסת והפקס לא עובדים, והם גם לא חזרו לעבוד כאשר המבקשת ביצעה 'שנמוך' (Roll Back) חזרה למערכת ההפעלה הקודמת. גם חלק מהתוכנות חסרות בווינדוס 10 ביחס לווינדוס 7, למשל ווינדוס מדיה סנטר. עבור משתמשים מבוגרים יש בעיה של שינוי הרגלים ובכלל, למשתמש אמורה להיות האוטונומיה להחליט מתי לשדרג. גם מועד השידרוג הוא לפעמים כזה שלקוחות מאבדים קבצים שהם בדיוק עבדו עליהם, או מאבדים זמן יקר מיום העבודה".

בכתב התביעה עצמו נכתב כי "החברה כופה על אפם ועל חמתם של הלקוחות לבצע את השדרוג. המעשים המתוארים מהווים עוולה אזרחית כלפי אותם נמענים והם כרוכים בגרימת נזק ממוני שעניינו ניסיונות תיקון המחשב והשבת המצב לקדמותו, ואף נזק לא ממוני כגון הטרדה, פגיעה באוטונומיה, בזבוז זמן, הפרעה במהלך העבודה או המנוחה ועוד".   

על פי ההערכות המספריו בתביעה, מיקרוסופט אוחזת בכ-95% משוק המחשבים הביתיים, וישנם 122 מחשבים לכל 100 נפשות - דיינו 9.85 מיליון מחשבי המריצים ווינדוס בישראל. עורכי הדין מבקשים כי מיקרוסופט היא זו שתעדכן את בית המשפט לגבי היקף המחשבים שעברו שידרוג למערכת ההפעלה החדשה. הם מעריכים את היקף המשודרגים שלא בטובתם בכ-40% מבסיס המשתמשים הכולל ומעריכים את הנזק שנגרם לכל משתמש בלפחות 500 שקל.

וינדוס 10. צילום מסך

השדרוג הכפוי שווה למיקרוסופט הרבה כסף - וגם את הפרטיות שלכם

בבלוגספירה הטכנולוגית הבינלאומית הופיעו לאחרונה ביקורות רבות על תעלולי ווינדוס 10. בבלוג BGR נכתב על השדרוג הכפוי ולאחרונה גם על השיטה המפוקפקת החדשה שמיקרוסופט החלה נוהגת בה: נראה כי גם לחיצה על ה-X בחלונית השדרוג מובילה להורדת מערכת ההפעלה החדשה ושדרוג. בבלוג אף נכתב על תנאי השימוש שמצורפים למערכת ההפעלה, 12 אלף מילים באנגלית, ובין היתר נכתב שם שמערכת ההפעלה יכולה לגשת לכל מידע אישי כולל קבצים ואפילו תכתובת מייל פרטית.

לאחרונה נושא השדרוג הכפוי הפך לדיון לוהט גם בסין, אחרי שנאספו יותר מ-1.2 מיליון תלונות עליו ברשת החברתית הסינית ווייבו. גם עורכי הדין הישראלים בתהליך צירפו מספר תלונות מרשתות חברתיות של משתמשים ישראלים אשר חוו שידרוג כפוי.

מדוע מיקרוסופט כל כך נלהבת לשדרג לקוחות למערכת ההפעלה החדשה? אפשר רק להעריך: לקוחות במערכות הפעלה מדורות קודמים אינם שווים למיקרוסופט כסף - הם כבר שילמו, בדרך כלל לפני שנים רבות, ואילו במערכת ההפעלה החדשה מיקרוסופט כללה לראשונה גם פרסומות כך שאחרי השדרוג החינמי הלקוח הופך שוב למקור הכנסה לחברה ובאופן רציף.

ממיקרוסופט ישראל נמסר כי "השדרוג ל-Windows 10 הוא בחירה – שנועד לאפשר לאנשים להפיק תועלת מ- Windows המאובטח ביותר והפרודוקטיבי ביותר. אנשים מקבלים מספר הודעות לאישור השדרוג והם יכולים לקבוע לו מועד חדש או לבטל את השדרוג אם הם רוצים. אנו ממשיכים להקשיב למשוב מהלקוחות ומפתחים את חוויית השדרוג בהתאם למשוב שלהם. אם לקוח זקוק לסיוע בחוויית השדרוג, יש לנו מספר חלופות לסייע ללקוחות אם הם זקוקים לכך, כולל שרות תמיכה ללא תשלום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker