נאמני מגה: רוב מוחץ להצעה של יינות ביתן באסיפת הנושים

89% מהנושים הרגילים הצביעו בעד ההצעה היחידה שהוצגה בפניהם ■ השלב הבא: חוות הדעת של רשות ההגבלים שתפורסם בעוד 10 ימים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההצבעה באסיפת הנושים של מגה
ההצבעה באסיפת הנושים של מגהצילום: עופר וקנין

ההצעה של יינות ביתן לרכישת מגה זכתה ברוב מוחץ בהצבעת הנושים - כך הודיעו היום נאמני החברה לבית המשפט המחוזי מרכז. ההצבעה התקיימה ביום חמישי האחרון וכללה רק את ההצעה של יינות ביתן, לאחר שהנאמנים ובית המשפט סירבו להציג בפני הנושים את הצעותיהם של רמי לוי ומוטי בן משה.

בבקשה לאישור הסדר נושים שהוגשה לפני הצהריים נכתב כי "הנושים אמרו את דברם ובקול צלול וברור. רוב מוחץ של הנושים, בכל הקבוצות, במניין ובנשייה, אישר את הסדר הנושים בעניינה של מגה, כמו גם את הסכם המכירה לחברת ביתן בעיר בע"מ (יינות ביתן). כי גם הספקים הביעו תמיכה מקיר לקיר".

עוד נמסר כי "עם אישורו של הסדר הנושים, ובכפוף לקבלת אישור הממונה ובתנאיו, תועבר הבעלות במניות מגה ליינות ביתן, והנאמנים ינקטו בפעולות הנדרשות להעברה מסודרת של השליטה בחברה, בד בבד עם הנעת הטיפול במימוש עסקת המכירה והסדר הנושים (רישום שעבודים על פי הסכם המכר, עריכת ספירות מלאי, בדיקת תביעות חוב וכיוצא באלה").

"אסיפת הנושים בדין קדימה, שכללה בעיקר את עובדי מגה, תמכה בהסדר הנושים ברוב של יותר מ-99% מערך הנשייה ולרוב מניין המצביעים של 99% (בסך הכל הצביעו 3,789 נושים בקבוצה זו). אסיפת הנושים הרגילים (בעיקר ספקים ונותני שירותי) תמכה בהסדר הנושים ברוב של 98% מערך הנשייה ולרוב מניין המצביעים של 89% (בסך הכל הצביעו 292 נושים בקבוצה זו). מתוך ההנושים הרגילים, אלה שאוחזים בידם בערבות של רבוע כחול (בעיקר, בנקים וחברות ביטוח אשראי), הצביעו כולם בעד הסדר הנושים, הואיל ונשייתם צפויה להיפרע במלואה מרבוע כחול ו/או ממגה.

צילום: עופר וקנין

"לאור זאת, נערכה בדיקה נוספת של תוצאות אסיפת הנושים הרגילים, כשנוטרלו מהן עמדת הנושים הנערבים והתוצאה מלמדת ש"גם במקרה כזה קיים רוב מוחץ באסיפת הנושים הרגילים וההסדר זוכה לרוב של 97% מערך הנשייה".

עוד נמסר כי "רבוע נדל"ן הצביעה נגד הסדר הנושים על בסיס תביעת חוב שמתיימרת להיות בסך של 155 מיליון שקל, והצבעתה נוטרלה מחמת היותה 'מצביע נגוע', בעל אינטרס זר. למען הזהירות, נערכה בדיקה של תוצאות אסיפת הנושים הרגילים כשנכללה בה התנגדות רבוע נדל"ן. התוצאה מלמדת שגם במקרה כזה קיים רוב מהותי באסיפה וההסדר זוכה לרוב של 87% מערך הנשייה; במידה שרוצים להקשות פעמיים, לנטרל את עמדת הנושים הנערבים ולכלול את עמדתה המתנגדת של רבוע נדל"ן, גם אז כזה קיים רוב מהותי באסיפה של 82% מערך הנשייה".

העסקה מחכה עדיין להתייחסות רשות ההגבלים העסקיים בעוד כעשרה ימים. הרשות בוחנת, בין היתר, חשש לפגיעה משמעותית בתחרות בכשמונה אזורים ולכן סביר כי כתנאי לעסקה תיאלץ את יינות ביתן לסגור סניפים. בנוסף, נבדקת פגיעה אפשרית בתחרות עקב השותפות של יינות ביתן עם סיטונאית הירקות ביכורי השדה בחברת ביכורי ביתן.

במקרה של רמי לוי, יצאה הרשות בצעד חסר תקדים ופירסמה חוות דעת מקדמית, שהיתה לדברי בכירים בתחום ההגבלים לא מספיק מהודקת, על הסכנה האפשרית במיזוג בין רמי לוי ליינות ביתן ברגע שפורסם כי לוי הגיש הצעה לרכישת מגה. בניגוד לכך, במקרה של יינות ביתן הרשות מתמהמהת וטרם הודיעה מה עמדתה בנושא. זאת למרות שחלף זמן מאז המלצת הנאמנים על יינות ביתן. רק ביום חמישי האחרון,  בזמן הצבעת הנושים בעניין רכישת מגה על ידי יינות ביתן, שלחה הרשות הודעה לעיתונות ומסרה כי יומיים קודם לכן מסרה לנאמנים על החששות האפשריים הנבדקים על ידה וביקשה לדחות את הגשת חוות דעתה בנושא לבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker