מנדלבליט לנתניהו: אינך יכול לעסוק בענייניו של שאול אלוביץ'

היועץ המשפטי לממשלה דורש שראש הממשלה, בתפקידו כשר התקשורת, יחתום על הסדר ניגוד עניינים שאוסר עליו לטפל בסוגיות הקשורות לעסקיו של בעלי בזק ■ נתניהו מתנגד לדרישה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: בנימין ושרה נתניהו; שאול אלוביץ'
מימין: בנימין ושרה נתניהו; שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג, מרק ישראל סלם

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, דורש כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתפקידו כשר התקשורת, יחתום על הסדר ניגוד עניינים שאוסר עליו לטפל בסוגיות שקשורות לעסקיו של בעלי בזק, שאול אלוביץ', וזאת בהתאם לחוות דעת שגובשה במשרד היועמ"ש. נתניהו מתנגד להחלטה וטרם חתם על הסדר כזה.

במשרד ראש הממשלה ובמשרד המשפטים סירבו למסור פרטים לגבי אופי ההסדר העתידי ומהו החשש לניגוד עניינים. ממשרד המשפטים נמסר כי "הנושא בטיפול, בשלבים מתקדמים". מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "הטיפול בנושא טרם הושלם".

במשרד המשפטים גובשה בחודשים האחרונים חוות דעת שלפיה נתניהו, בתפקידו כשר התקשורת, נמצא בניגוד עניינים בנוגע לעסקיו של אלוביץ' — כך חשף כתב "הארץ" גידי וייץ במארס. חוות הדעת גובשה בידי המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, ראש מחלקת ייעוץ במשרד היועמ"ש — האחראית על מתן חוות דעת והנחיות למשרדי הממשלה. וייץ פירסם קודם לכן תחקיר מקיף שהראה כיצד אתר האינטרנט "וואלה", שבבעלות אלוביץ', מעניק סיקור מוטה וחיובי לנתניהו ולרעייתו שרה.

בחודשיים שחלפו מאז פרסום "הארץ", התקיימה התדיינות בין משרד המשפטים ומשרד ראש הממשלה לגבי ניגוד העניינים בו נמצא נתניהו. ל–TheMarker נודע כי מנדלבליט אימץ את עמדתה של זילבר, וכעת דורש מנתניהו להימנע מלעסוק בעסקיו של אלוביץ'.
ההסדר עליו מנדלבליט דורש שנתניהו יחתום מבוסס ככל הנראה על מערכת יחסים בין שני האישים, מעבר לאופן הסיקור האוהד ב"וואלה" כלפי משפחת נתניהו. אם מנדלבליט ימשיך להתעקש ונתניהו ייאלץ לחתום על הסדר ניגוד עניינים, ספק אם יוכל להמשיך לכהן כשר תקשורת.

צילום: מרק ישראל סלם

בזק היא החברה הגדולה ביותר בשוק התקשורת הישראלי. 45% מהכנסות בזק מגיעים מענף התקשורת, ורווחי הענף נגרפים כמעט אך ורק על ידיה. בנוסף, בזק פעילה כמעט בכל תחומי התקשורת — קווי, סלולרי, אינטרנט, טלוויזיה רב־ערוצית ועוד. לפיכך, כל החלטה בתחום התקשורת משליכה ישירות על בזק.

על שולחנו של שר התקשורת מונחות כיום סוגיות בעלות השלכות קריטיות לגבי עתידה של בזק. החברה מוגדרת כמונופול בתחום הטלפון הקווי ובתחום תשתיות האינטרנט. במשרד התקשורת יחליטו בקרוב על הרחבת התחרות בתחום הקווי — על ידי חיוב בזק למכור למתחרותיה את שירותי הטלפון שלה. המשרד אמור גם להחליט על צירופה של חברת הכבלים HOT לרפורמה בפס הרחב. כל הכרעה בנושאים אלה תהיה בעלת משמעות רבה לעסקי הליבה של בזק.

כשר התקשורת, נאסר על נתניהו לטפל בנושאים בתחום התקשורת שבהם מטפל משרד עורכי הדין א. ש. שמרון, י. מלכו, פרסקי ושות', שמייצג גם את נתניהו וגם חברות בתחום. את ההנחיה הזאת העביר בתחילת כהונתו הנוכחית של נתניהו היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, יהודה וינשטיין. עם זאת, רשימת לקוחות המשרד לא פורטה, ולכן לא ניתן לדעת אם נתניהו אכן נמצא בניגוד עניינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker