פיצוץ בערוץ 10: ההנהלה מתחילה בפיטורים - העובדים יעתרו לביה"ד

ההנהלה, בלחץ של קבוצת RGE השולטת בערוץ, רוצה לקצץ כ-10 מיליון שקל בתקציב חברת החדשות, שכיום מגיע לכ-92 מיליון שקל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר

אחרי כמה שבועות של מו"מ בין הנהלת ערוץ 10 וועד עובדי החברה, הצדדים הגיעו למבוי סתום בשבוע שעבר. כתוצאה מכך, הנהלת החברה הודיעה כי היא מתכוונת להוציא היום מכתבי שימוע לתשעה עובדי חברת החדשות ולהפסיק את ההתקשרות עם שלושה פרילנאסרים.

בתגובה, בוועד העובדים מתכוונים היום לעתור לבית הדין לעבודה ולחייב את הנהלת החברה לחזור למו"מ. הוועד גם יקיים היום בצהריים אסיפה בדסק החדשות. העובדים כבר הכריזו סכסוך עבודה, ויכולים לבצע עיצומים והשבתות כבר כעת. החלטות בעניין יתקבלו היום במהלך ישיבת העובדים.

ההנהלה, בלחץ של קבוצת RGE השולטת בערוץ, רוצה לקצץ כ-10 מיליון שקל בתקציב חברת החדשות, שכיום מגיע לכ-92 מיליון שקל. המשמעות היא פיטורים של 40-50 עובדים. במו"מ בין הצדדים הסכים הוועד לפיטורים של תשעה עובדים, הפסקת ההתקשרות עם שלושה פרילאנסרים - והורדת שישה תקנים באמצעות פרישה טבעית.

מתן חודורוב צילום: מוטי מילרוד

אלא שבמהלך המו"מ - שהתקיים בין הוועד לבין הנהלת ערוץ 10 ומנכ"ל RGE מודי פרידמן - העלה הוועד דרישות עתידיות בנוגע למהלכים עתידיים של ערוץ 10. בוועד ניסו למנוע פיטורים נוספים בעתיד בערוץ 10, למשל בעת המעבר הצפוי לנווה אילן, ודרשו לעגן את ההבנות בהסכם קיבוצי.

בעקבות כך, לאור אי ההבנות בין הצדדים, החליט הוועד לצאת למאבק ויקיים אסיפה בנושא היום. בשלב זה מדובר על אסיפת הסברה בלבד, ובוועד אומרים כי הם שומרים לעצמם את הזכויות לבצע מהלכי עיצומים. עם זאת, בוועד לא מתכננים לבצע עיצומים שונים או שביתה בשלב הזה, וזאת במטרה שלא לפגוע בערוץ ובצופיו.

ארגון העיתונאים המייצג את ועד עובדי ערוץ 10 פנה היום אחה"צ לבית הדין האזורי לעבודה בדרישה לצו מניעה נגד הליכי הפיטורים בחברת החדשות של ערוץ 10. בבקשה דורשים העובדים צו מניעה זמני להורות להנהלת חדשות  10  שלא לבצע מהלכי פיטורים חד צדדיים עד להשלמת המו"מ בין הצדדים.

בבקשה, באמצעות עוה"ד מורן סבוראי, אמיר בשה וגלעד זבידה, טוען הארגון כי מדובר ב"פיטורי צמצום שרירותיים ובלתי מוצדקים, הנעשים ללא כל הידברות קיבוצית". לטענתם, מדובר על פגיעה בעבודה המאורגנת שכן ההנהלה מתכוונת לבצע "שבירת כלים במו"מ", וכן כי "נעשה ניסיון מחוסר תום לב לפגוע בבטן הרכה – בביטחונם התעסוקתי של העובדים".

העובדים טוענים כי המו"מ לא נוהל כדיל ולא הגיע לכדי מיצוי.  בבקשה טוענים העובדים כי כבר עם כניסת RGE  לחברה ביולי 2015 היא ביקשה לבצע קיצוץ של 30 עובדים, אך הדרישה נדחתה. בתחילת 2016 עלתה שוב הדרישה לקצץ 10 מיליון שקל בהוצאות. "היקף כזה של פיטורים עלול לפגוע בליבה העיתונאית ובאיכות העבודה, לזרוע דמורליזציה במשיבה ולהותיר ללא פרנסה עשרות עובדים נאמנים ומסורים", נכתב בבקשה.

עוד נטען כי הצדדים הגיעו להבנות, אך הנהלת החברה "מסרבת לעגן את ההסכמות בכתובים ודונה כי היא מבקשת להותירן כתובות על קרח כדי להתנער מהן מאוחר יותר. ... הנהלת חדשות 10 מבעירה אש בחברה, זורעת פאניקה ובלבול, להביא במכוון לפגיעה בעובדים".

הנהלת ערוץ 10 סירבה להגיב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker