בלעדי |

רמי לוי עוקף את יינות ביתן במלחמה על מגה: מוסיף 90 מיליון שקל להצעה שלו

לוי עוקף כעת את הצעת יינות ביתן בכ-47 מיליון שקל ■ לוי יכול לפתוח סניפים בערים אך תהליך זה יארוך מספק שנים ואין בכוונתו לפספס את העסקה שעליה הוא עובד כבר זמן רב

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי לוי
רמי לויצילום: דניאל בר און

יום אחרי שנאמני מגה המליצו על מכירת החברה ליינות ביתן, שיגר רמי לוי הודעה לנאמנים והודיע כי הוא משפר את הצעתו לרכישת מגה בכ-90 מיליון שקל - כך נודע ל-TheMarker. מדובר בהצעה הגבוהה בכ-47 מיליון שקל מזו שהציעה יינות ביתן.

במייל שנשלח לנאמנים, כותב בא כוחו של לוי, עו"ד רן אפרתי, כי "הצטערנו מאוד לראות אתמול כי בעיצומו המשא ומתן איתנו, מסיבות שאינן ברורות לנו די הצורך, ובניגוד גמור לפרטי שיחה שהיתה לי עם עו"ד גינדס ביום 9.5.2016 בשעה 22:30 שמסר לי דברים אחרים לחלוטין ממה שנמסר על ידכם לבית המשפט - בחרתם ללכת לבית המשפט ולהמליץ על הצעה נחותה בהרבה, גם כפי שהיא, מההצעה של מרשתי".

לדבריו, "למרות זאת, מצ"ב כבקשתכם הצעה משופרת לרכישת הזכויות שמהווה שיפור להצעתנו שנמסרה לכם ביום 5 למאי 2016... ההצעה היא לרכישת הזכויות בסכום של 322 מיליון שקל באותם התנאים כמפורט בהצעה, לבד מתשלום על המלאי, ומהווה עתה את ההצעה הטובה ביותר". עורך דינו של לוי מבקש מהנאמנים לעדכן את ביהמ"ש בהתפתחות ומוסר כי גם הם יעדכנו את ביהמ"ש. 

יינות ביתן הציעה לרכוש את מגה תמורת כ-405 מיליון שקל כולל מלאי בשווי כ-130 מיליון שקל - כלומר 275 מילון שקל. ההצעה הנוכחית של לוי גבוהה פי 2.7 מהצעתו הראשונה במכרז, שעמדה על כ-120 מיליון שקל, לא כולל המלאי. במועד השני של המכרז כבר הציע של כ-242-232 מיליון שקל, לא כולל המלאי.

לוי הוא המציע שלוטש עיניים למגה הכי הרבה זמן - עוד מהימים בהם נוהלה על ידי דודי ויסמן ולוי ניהל איתו מו"מ לרכישת 50 סניפים של רשת מגה בול (שלימים נסגרה). לוי אף ניהל משא ומתן מתמשך עם מנכ"ל אלון רבוע כחול, אביגדור קפלן, ועם נאמני מגה לאחר כניסת הרשת להקפאת הליכים והגיש הצעה גם במועד המכרז הקודם.

כעת, הוא לא מתכוון לאפשר לגורם אחר, ובמיוחד ליינות ביתן, לרכוש את הרשת ולהפוך לרשת המזון השנייה בגודלה בישראל. לוי, עם מחזור מכירות של כ-4 מיליארד שקל, סבור כי יוכל להגדיל את המחזור בסניפי מגה שעומד כיום על כ-2.5 מיליארד שקל בעשרות אחוזים ובכך להפחית את הוצאות התפעול.

רשתות הדיסקאונט מעוניינות לרכוש את מגה, המונה 126 סניפים רובם של מגה בעיר, מכיוון שמדובר בצעד הבא המתבקש באסטרטגיה שלהם, להיכנס לתוך הערים עם חנויות מוזלות, כפי שקיים בחו"ל. גם יינות ביתן וגם רמי לוי יכולים להקים סניפים בעצמם, אולם צעד כזה יארוך מספר שנים.

לוי אמר בעבר ל-TheMarker כי אם ירכוש את מגה יוריד את המחירים בערים ב-15-20% לפחות. עם זאת, לוי יצטרך לעבור את משוכת רשות ההגבלים העסקיים, שכבר הביעה את דעתה בחוות דעת מקדמית שרכישת מגה על ידו עלולה לפגוע בתחרות וזאת משום שרמי לוי הינו מחולל תחרות. 

לוי מתכוון להילחם ברשות ההגבלים, וכבר נפגש בנושא עם הממונה על ההגבלים לשעבר דרור שטרום בכדי שישמש כיועץ במידת הצורך. למרות שרשות ההגבלים מיהרה להתנגד עקרונית לרכישה, היא לא הביעה עד כה עמדה בנוגע לרכישה על יינות ביתן.

יינות ביתן הינה חברה פרטית שמחזור המכירות שלה מוערך בכ-3-3.5 מיליארד שקל לעומת כ-4 מליארד שקל של רמי לוי - אולם יינות ביתן מפעילה מספר כפול של סניפים (71 סניפים לעומת לוי עם 36 סניפים בלבד) והיא כבר פעילה בתוך הערים, כך שייתכן שהיא תגרום לפגיעה בתחרות ביותר מיקומים. הסבירות היא שבכל מקרה רשות ההגבלים תחייב את יינות ביתן או את רמי לוי, אם ירכשו את מגה, למכור חלק מהסניפים הממוקמים באזורים בעייתיים.

במקביל, גם השר שלום שמחון טוען שבניגוד לטענת הנאמנים הוא הגיש ערבות מספיקה, אולם מחברת ביטוח גדולה ולא מבנק כפי שרצו הנאמנים. "ההצעה שלי היתה הכי טובה והגשתי ערבות. לדעתי ההצעה שלנו היתה הכי טובה ותזכה בסופו של דבר. אנחנו הגורם היחיד שלא ישפיע לרעה על התחרות , אנחנו גורם חדש שרוצה להגיש רשת עירונית חברתית ", אמר שמחון, שהגיש הצעה ביחד עם איש עסקים מלונדון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker