הפתעה: יינות ביתן תרכוש את רשת מגה תמורת כ-450 מיליון שקל

המהלך יהפוך את יינות ביתן לרשת המזון השנייה בגודלה אחרי שופרסל - עם מחזור של כ-5 מיליארד שקל לפחות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחום ביתןצילום: פבל טולצ'ינסקי

הפתעה במכרז על רכישת מגה: נאמני מגה ממליצים לבית המשפט לקבל את הצעת יינות ביתן לרכוש את מגה תמורת 455-400 מיליון שקל. יינות ביתן, שבבעלות נחום ביתן, ניהלה משא ומתן לרכישת מגה לפני כניסתה להליך של הקפאת הליכים אך לא הגישה הצעה במועד הקודם של המכרז. במועד הנוכחי של המכרז, שנסגר ביום חמישי, הגישה הצעה מבלי שהמציעים האחרים יידעו על כך.

התמונה עשויה להשתנות אם אחד המציעים האחרים יגיש הצעה גבוהה משמעותית מזו של יינות ביתן עד לדיון בבית המשפט בנושא, שצפוי להתקיים בשבוע הבא. כלומר, אם אחד המציעים האחרים במכרז - רמי לוי, מוטי בן משה, ביכורי השדה ורשת טיב טעם - יציעו לשפר את הצעתם כך שתהיה גבוהה בכמה מיליוני שקלים לפחות מההצעה של יינות ביתן - בית המשפט עשוי לאשרה.

זכייה במכרז על מגה הופכת את יינות ביתן לרשת המזון השנייה בגודלה בישראל, אחרי שופרסל. מחזור המכירות הנוכחי של יינות ביתן על כ-80 סניפיה מוערך ב-3.5-3 מיליארד שקל. לכך ייתוסף מחזור מכירות של מגה שהינו כ-2.5 מיליארד שקל. ההערכה היא כי יינות ביתן תצליח להגדיל את מחזור המכירות בסניפי מגה שתרכוש ועל כן תיהנה ממכירות נוספות שיכולות להגיע גם ל-4 מיליארד שקל ויותר.

בעוד שרשות הגבלים עסקיים אמרה כבר כי תתנגד למכירת מגה לידי רמי לוי, שלו מחזור מכירות של כ-4 מיליארד שקל, הרשות טרם הביעה עמדתה לגבי  מיזוג בין מגה לינות ביתן. אומנם המחזור של יינות ביתן קטן מזה של רמי לוי, אולם לפי ההערכות הוא קטן רק בכמיליארד שקל (יינות ביתן היא חברה פרטית שאינה מפרסמת דו"חות).

צילום: דניאל בר און

יינות ביתן מפעילה יותר סניפים מרמי לוי שיווק השקמה, (יינות ביתן מפעילה 71 סניפים לעומת רמי לוי שיווק השקמה עם 36 סניפים), כך שייתכן שרכישת מגה על ידי ינות ביתן תפגע בתחרות המקומית ביותר אזורים מאשר רכישה על ידי רמי לוי. רשות ההגבלים יכולה להתנות את הרכישה בסגירתם או מכירתם של סניפים ספציפיים שהיא חשה שהפעלתם על ידי יינות ביתן עלולה לפגוע בתחרות המקומית. בנוסף, יינות ביתן כבר מפעילה סניפים בתוך הערים. מרשות ההגבלים מסרו כי טרם קיבלו בקשת מיזוג וידונו בה לאחר שתתקבל.

יינות ביתן ניהלו משא ומתן מתקדם לרכישת מגה עד לכניסתה להקפאת הליכים מול מנכ"ל אלון רבוע כחול אביגדור קפלן. המשא ומתן לא התממש לכדי עסקה בשל מחלוקות שנסובו סביב שכר הדירה הגבוה של חלק גדול מסניפי מגה ותנאי ההעסקה הגבוהים מהמקובל ברשת, שהוחזקה ב-33% על ידי העובדים.

מוטי בן משהצילום: אייל טואג

הנאמנים מסרו כי הוגשו שש הצעות לרכישת החברה כמקשה אחת, כולן משופרות מהותית ביחס לאלו אשר הוגשו בתחילת הליך המכירה, וכוללות הסכמה לניהול מו"מ עם ההסתדרות וועד עובדי החברה, שיבטיח את המשך העסקת העובדים בהסכם קיבוצי לתקופה ארוכה. הצעת יינות ביתן כוללת את המלאי המוערך בכ-130 מיליון שקל.

רשת מגה מונה 126 סניפים, רובם של הפורמט העירוני "מגה בעיר" וסניפים ספורים של הפורמט החרדי "זול בשפע". מגה מעסיקה כ-3,500 עובדים.

הנאמנים מפרטים את שש ההצעות שהוגשו לרכישת מגה כמקשה אחת. ההצעות  כוללות הסכמה לניהול מו"מ עם ההסתדרות ועם ועד עובדי החברה, שיבטיח את המשך העסקת העובדים בהסכם קיבוצי ולתקופה ארוכה.

ההצעות כוללות מרכיב של תשלום במזומן, תשלום סכום נוסף בתשלומים לתקופה של שלוש עד ארבע שנים, וכן מרכיב של upside הנגזר מהשתתפות ברווחים או תמורה הנגזרת ממחזור מכירות או החזקה במניות החברה או המשקיעה. כמו כן, כל ההצעות כוללות תשלום תמורה בגין המלאי, ואשר האומדן לגביו הינו של כ-130 מיליון שקל.

מוטי בן משה הציע לרכוש את מגה תמורת 330 מיליון שקל כולל המלאי. ההצעה כללה הפטר מכל תביעה של הריבוע הכחול, ריבוע נדל"ן ונושאי המשרה בעבר של מגה והריבוע הכחול, וזאת כנגד לקיחת אחריות על חוב הבנקים שמשותף למגה במסגרת הסדר הנושים של הריבוע הכחול.

הצעתו של בן משה מותנית בהסדר נושים בריבוע הכחול ובמגה וכתוצאה מכך היא מחייבת את מגה ונושיה לוותר על תביעותיהם וטענותיהם כנגד הריבוע הכחול, ריבוע נדל"ן ונושאי המשרה שלהם.

ביכורי שדה הגישו הצעה בסך של 315-281 מיליון שקל שהיתה נמוכה משמעותית מכל יתר ההצעות שהוגשו, וכוללת תניות שונות, שפוגעות בערך הכלכלי של ההצעה.

רמי לוי הגיש הצעה של כ-372-362 מיליון שקל ובכך שיפר את הצעתו הקודמת בכ-120 מיליון שקל.

חברות בבעלות יונה סעיד שמש ושלום שמחון הגישו הצעה של 400-380 מיליון שקל שאיננה מותנית בדבר. מציעים אלה לא הפקידו ערבות בנקאית כנדרש בהחלטת בית המשפט ומטעם זה בלבד הצעתם לא קודמה.

טיב טעם הגישה הצעה מפורטת בסך 434-354 מיליון שקל כשהיא נלווית בערבות בנקאית כנדרש. זוהי ההצעה ראויה ביותר והקרובה ביותר לזו של יינות ביתן, אך נופלת ממנה בטיבה הכלכלי.

יינות ביתן הגישה הצעה ראויה ביותר, והטובה ביותר מבחינת תנאיה הכלכליים והמשפטיים. ההצעה עומדת על סך של 455-405 מיליון שקל.

הנאמנים מציינים בבקשה כי הגיעו למסקנה, שההצעות של יינות ביתן וטיב טעם הינן הטובות ביותר ומביניהן קיימת עדיפות להצעתה של יינות ביתן. הנאמנים נפגשו ביום ראשון עם כל המציעים, למעט קבוצת שמש-שמחון שנדרשה לעמוד בתנאי הסף של ערבות בנקאית, ומסרו להם את הפרמטרים הכספיים והאחרים לפיהם ההצעות נבחנות. בשקלול של כל הפרמטרים ניתן היה לקבל ביחס לכל הצעה סכום וודאי ובנוסף, אומדן מינימום ואומדן מקסימום.

הנאמנים פירטו בבקשה את היתרונות הגלומים בהצעת יינות ביתן:

■ רשת מגה תימכר כמקשה אחת ותמשיך לקיים את תכליתה ופעילותה כרשת קמעונאית בפריסה ארצית

■ פעילותה של מגה ניתנת להעברה לבעלות יינות ביתן בתוך זמן קצר ביותר, דבר אשר מגביר את הוודאות במכירת החברה, מקטין את הסיכונים הגלומים בהמשך ניהול ההליך ומאפשר גיבוש הסדר עם נושיה

■ יינות ביתן הינה בעלת יכולות תפעוליות, ידע וניסיון בתחום וכן בעלת יכולת להבטיח את המשך פעילות החברה

■ יינות ביתן מתכוונת להתקשר עם נציגות העובדים בהסכם קיבוצי חדש שיגובש בין הצדדים ולנהל מו"מ מואץ לגיבושו

■ הצעת יינות ביתן מהווה את התמורה הראויה ביותר במכלול ההצעות שהוגשו, והמטיבה ביותר עם נושיה הבלתי מובטחים של החברה

■ הצעת יינות ביתן מאפשרת להמשיך בהליכי החקירה כנגד נושאי משרה ברבוע כחול, ברבוע נדל"ן.

מיינות ביתן נמסר: "רשת יינות ביתן הגישה בקשה לרכישת רשת 'מגה' ובימים אלה אנו ממתינים לאישור סופי מבית המשפט. אנו רואים בעובדי מגה נכס עיקרי ובטוחים כי ביחד עימם, נצליח להצמיח מחדש את הרשת ולהביא אותה לשיאים חדשים".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן התייחס הבוקר להמלצת נאמני מגה לבית המשפט לקבל את הצעת הרכישה של יינות ביתן. ניסנקורן אמר "אני רוצה לברך את יינות ביתן על כך שהגישה את ההצעה הטובה ביותר להצלתה של רשת מגה כמקשה אחת, ובכך עשתה צעד חשוב לא רק למען 3,500 משפחות העובדים אלא למען המשק הישראלי כולו וענף קמעונאות המזון בפרט. אני סמוך ובטוח כי ההנהלה החדשה תצליח לבסס מערכת יחסים טובה עם העובדים וההסתדרות ובכוחות משותפים נצעיד את החברה ליציבות ולהצלחה".

במכתב שהוציא יו"ר ועד עובדי מגה, אייל אלי, לעובדי הרשת נכתב בין היתר: "פגשתי גם את מר נחום ביתן, והתרשמתי שהוא מחויב לשמירה על הזכויות ותנאי העסקת העובדים ואני שמח שהצעתו זכתה לאמון ותמיכת הנאמנים. אנחנו כמובן נשמח לשתף פעולה עם הבעלים החדשים ולהוביל יחד את החברה ועובדיה לדרך של יציבות ושגשוג. אני מודה ליו״ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לנאמנים, לביהמ״ש ולכל מי שפעל למכירת הרשת בשלמותה, ותוך קפדה ושמירה על זכויות העובדים. בעיקר אני מודה לכל אחת ואחד מכם. ללא המאבק שלנו והרתמות העובדים, הרשת היתה קורסת. עברנו תקופה לא קלה של אי ודאות ומאבק קשה ודווקא ברגעים הקשים, התגלתם כאנשים עם תעצומות נפש, נחישות והתגייסות מעוררת השראה, להשבת הציבור אל הסניפים ולהציל בכך אלפי מקומות עבודה. על כך, אני מלא הערכה והוקרה לכם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker