כולם רוצים להיות יו"ר חדשות 10 - והדירקטוריון משותק - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כולם רוצים להיות יו"ר חדשות 10 - והדירקטוריון משותק

בזמן שחברות החדשות נאלצת לבצע קיצוץ משמעותי ופיטורי 45 עובדים, כבר שנה וחצי אין יו"ר כנדרש לדירקטוריון החברה - והדירקטוריון לא התכנס לדון במצבה של החברה ■ הרשות השנייה התעכבה במשך שנה במינוי נציגי הציבור

2תגובות

שנה וחצי לאחר שהתפטרו נציגי הציבור בדירקטוריון חדשות 10, וחצי שנה לאחר שברשות השנייה כבר בחרו חברי דירקטוריון חדשים מטעם הציבור - הדירקטוריון אינו מתנהל בהתאם לנדרש עם יו"ר מטעם הציבור. הסיבה: שלושה מארבעה נציגי הציבור מעוניינים להיות יו"ר הערוץ, וטרם התכנסה ישיבה להכרעה מי ימונה ליו"ר.

חדשות 10 ניצבת כיום בפני מהלך כואב של התייעלות, שכולל פיטורי 15% מהחברה - כ-45 עובדים. את הדרישה לפיטורים מובילים בעלי השליטה החדשים בחברה, קבוצת RGE בניהולו של מודי פרידמן. אלא של-TheMarker נודע כי בכל הליך ההתייעלות הזה לא התקיים דיון בנושא בדירקטוריון החברה, שכאמור מתנהל ללא יו"ר כנדרש.

החוק קובע כי דירקטוריון חברת החדשות יכלול עשרה חברים, ארבעה מהם יהיו נציגי ציבור שיפקחו על פעילות חברת החדשות. נציגי הציבור ייבחרו על ידי הרשות השנייה. היו"ר אמור להיות אחד מנציגי הציבור.

בספטמבר 2014, על רקע המשבר החריף בערוץ 10, התפטרו בצעד מחאתי נציגי הציבור, כולל היו"ר, יורם שכטר. הרשות השנייה יצאה למהלך ארוך של איתור נציגי ציבור חדשים, שהסתיים רק בנובמבר 2015 עם מינוי ארבעה חברים חדשים. בפועל הדירקטוריון התכנס כבר פעמיים אך היו"ר הוא פרידמן עצמו בניגוד לחוק שקובע כי היו"ר יהיה נציג מבין הדירקטורים מטעם הציבור.

הסיבה לאי מינוי היו"ר היא ששלושה מתוך ארבעה מנציגי הציבור הביע רצון לכהן כיו"ר חברת החדשות. מכיוון שאין הסכמה בין הצדדים, בעלי המניות החליטו כי יש לערוך פגישה שבה כל אחד מהנציגים שיציג עצמו לבחירה, ולאחר מכן הדירקטוריון יחליט מי יומנה ליו"ר. ואולם פגישה כזו טרם התקיימה.

הארבעה שנבחרו לתפקיד נציגי הציבור הם רמי סדן, יועץ תקשורת ובעל משרד הפרסום והלובינג "סדן", ולשעבר דובר משפחת נתניהו - מינוי שעורר סערה ציבורית; ד"ר זהר קדמון סלע, ד"ר לתקשורת מאוניברסיטת קולומביה בארה"ב המתמחה ברגולציה; ד"ר אורנה לביא שטיינר, ד"ר למדעים מהטכניון; ואיתן זינגר, יזם אינטרנט שהתמודד בעבר במועצת עיריית תל אביב מטעם יש עתיד.

העובדה שהיו"ר הוא גם נציג בעלי המניות היא אולי זו שהובילה לכך שעד כה הדירקטוריון כלל לא דן בתוכנית הקיצוצים. חדשות 10 מובילה כיום מהלך משמעותי של קיצוץ תקציבי ללא ליווי נציגי ציבור. במכתב בנושא זה ששיגר היום לרשות השנייה ולערוץ 10 עו"ד אלעד מן, היועמ"ש של עמותת הצלחה, נכתב כי "אין בידי החברה האם (ערוץ 10) או בעלי המניות בה להחליט על דעת עצמם ובלא לקבל את האישורים הנדרשים בנוגע לעריכת שינויים בלוח המשדרים שאושר על ידי הרשות השנייה".

עוד טען מן כי "ככל שנולד צורך להתאים את תקציב החברה לתמונת המשאבים הנוכחית הרי ראוי שדירקטוריון החברה ידון בנסיבות אלה במנותק מאינטרס כלשהו של בעלי המניות, תוך שהוא שוקל את טובת החברה בלבד.... ששינוי בתקציבה של חברת החדשות בהחלט יכול להיחשב כעסקת בעלי עניין המצריכה אישורים מיוחדים בהתאם להוראות חוק החברות הרלוונטיות".

במהלך דיוני הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר עלתה האפשרות כי יבוטל הצורך במינוי נציגי ציבור לדירקטוריונים של חברות החדשות. עם זאת, השינוי הזה טרם הוחלט ובשלב זה ערוץ 10 והרשות השנייה אינם מיישמים את הוראות החוק למינוי יו"ר מבין נציגי הציבור.

מחדשות 10 נמסר: "מאז מינוי נציגי הציבור התכנס הדירקטוריון פעמיים. תקציב החברה ל-2016 אושר הן בדירקטוריון והן ברשות השנייה. באשר למשבר הנוכחי, נקבעה מיידית ישיבת דירקטוריון שתיערך ביום רביעי הקרוב בהשתתפות נציגי הציבור. נציגי הדירקטוריון מעודכנים כל הזמן, כמה פעמים ביום, על ידי המנכ"ל חברה בהתפתחויות באשר למשבר הכלכלי".

טרם נמסרה תגובת הרשות השנייה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם