הפעם האחרונה? מוטי בן משה, רמי לוי וביכורי השדה הגישו הצעות לרכישת מגה

ההערכה היא כי ההצעות נעו סביב 250-200 מיליון שקל לא כולל המלאי ■ בשבוע הבא צפויה להתקיים התמחרות בין המציעים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סניף רשת מגה בעיר
רשת מגה בעירצילום: עופר וקנין

האם הפעם סאגת מגה תיגמר? תם הזמן שהקציב בית המשפט להגשת הצעות לרכישת רשת המזון מגה. מבדיקת TheMarker עולה כי מי שהגישו הצעות הם רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, איש העסקים מוטי בן משה שעשוי לרכוש גם את אלון רבוע כחול, הבעלים של מגה עד כניסתה להקפאת הליכים, וסיטואנית הירקות הגדולה ביכורי שדה אחזקות.

בניגוד לפעם הקודמת, אז ההצעות לנאמנים נעו סביב ה-160-150 מיליון שקל לא כולל המלאי, ההצעות שהתקבלו הפעם עבור מגה, המונה 126 סניפים רובם של 'מגה בעיר, היו גבוהות יותר ונעו ככל הנראה סביב סכום של 250-200 מיליון שקל לא כולל המלאי. בשבוע הקרוב צפויים הנאמנים לערוך התמחרות בין המציעים.

מוטי בן משה
מוטי בן משהצילום: אייל טואג

רמי לוי וביכורי השדה - שבעבר היו שותפים בחברת הירקות ביכורי השקמה וכיום מתמודדים ראש בראש על מגה - כבר הגישו הצעות לרכישת מגה במועד הקודם להגשת הצעות במכרז . ההצעות, שנסובו סביב ה-160 מיליון שקל לא כולל המלאי, נדחו על ידי הנאמנים בטענה שאינן מספיק טובות ושהם מצפים לקבל הצעות טובות יותר ככל שיחלוף הזמן ותוצאותיה של הרשת ישתפרו.

בדו"ח שהגישו לבית המשפט המחוזי בתחילת השבוע מסרו הנאמנים כי הרשת עברה לרווח וכי חודש מארס הסתיים ברווח של למעלה מחצי מיליון שקל (במונחי רווח והפסד תפעולי, ללא פחת חשבונאי), לעומת הפסד חודשי מתמשך של למעלה מ-20 מיליון שקל לפני תקופת הקפאת ההליכים. כמו כן, הם ביקשו להאריך את הקפאת ההליכים לחברה בחודשיים וחצי נוספים עד לסוף חודש יולי.

רמי לוי
רמי לויצילום: דניאל בר און

ההצעות של רמי לוי וביכורי השדה יצטרכו לעבור את משוכת רשות ההגבלים העסקיים. הצפי הוא שההצעה של רמי לוי, שמנסה לרכוש את מגה עוד מהימים שנוהלה על ידי דודי ויסמן, תיתקל בהתנגדות נחרצת יותר של הרשות, שכבר הביעה את דעתה, בחוות דעת מקדמית, על כך שמיזוג שכזה בעייתי משום שלוי יחזיק בנתח גדול מדי מהמכירות בענף אם ירכוש את מגה, דבר שעלול לפגוע בתחרות.

לוי צפוי לנסות ולהילחם ברשות ההגבלים אם היא תהיה הדבר היחיד שיעמוד בינו לבין רכישת מגה ואף ניהל בעבר מו"מ לרכישת שירותיו כיועץ בנושא של הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים דרור שטרום.

ביכורי שדה, מושב תימוריםצילום: אילן אסייג

רשות ההגבלים עשויה להתנגד גם למיזוג בין מגה לקבוצת ביכורי השדה - שכן הוא ייצור מצב שספקים גדולים יחזיקו יחד ברשת מזון גדולה, מה שעשוי לפגוע בתחרות ההוגנת, זאת במיוחד לאור סיפורים של חקלאים בעבר על יחס לא הוגן ובעייתי של ביכורי השדה כלפיהם.

בנוסף, ביכורי השדה אחזקות היא שותפה של חברת המזון הגדולה נטו בחברה הבת שלה ביכורי השדה דרום, ולמרות הצהרות החברה כי נטו לא מעורבים בעסקת מגה ההתנהלות הפועל של נטו וביכורי השדה מעלה סימני שאלה האם אכן אלה פני הדברים, שכן מנכ"ל נטו, עמי גולדין, נכח בפגישה של נאמני מגה עם אילן שבע מביכורי השדה בנושא רכישת מגה. לאחר הפגישה טען שבע כי גולדין, שהנו גם יו"ר ביכורי השדה דרום, הגיע לפגישה על תקן היותו חבר אישי שעוזר לו בנושאים פיננסיים ומשפטיים. עם זאת, הצפי הוא שההתנגדות של רשות ההגבלים לרכישה על ידי ביכורי השדה תהיה קטנה יותר מהתנגדותה לרכישה על ידי רמי לוי, שכן מדובר במיזוג אנכי ולא אופקי.

במקביל, איש העסקים אלי להב, שמכר לאחרונה את החלק שלו בגרנד קניון בבאר שבע, טוען כי קיבל פנייה משני מתעניינים ברכישת מגה להצטרף אליהם כשותף. בשיחה שקיים היום עם הם-TheMarker (שישי) אמר להב כי הוא עדיין שוקל את צעדיו ולא פוסל אפשרות להצטרף לאחד הרוכשים.

מוטי בן משה הגיש הצעתו אתמול בערב (חמישי בערב) אחרי משא ומתן ארוך עם הנאמנים, שבסופו בית המשפט קבע כי אם לא יגיש הצעה עד לתאריך זה לא יוכל עוד להתמודד על רכישת הרשת.

כישלון של בן משה בניסיונו לרכוש את השליטה במגה עלול לסכן גם את הסדר הנושים של אלון רבוע כחול שבמסגרתו התחייב לרכוש מחברת אלון את השליטה (72.7%) בחברת אלון רבוע כחול תמורת 115 מיליון שקל ולהזרים לאלון רבוע כחול 900 מיליון שקל כדי לפרוע את חובה של אלון רבוע כחול לנושים הפיננסיים: 382 מיליון שקל לבעלי אגרות החוב מסדרה ג' ו-550 מיליון שקל לבנקים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker