אבי ליכט: "הצורך הבוער בשידור ציבורי מאפשר להתחיל לשדר מחוץ לירושלים"

החוק קובע כי תאגיד השידור הציבורי החדש, שאמור לקום באוקטובר, ישדר מירושלים, אלא שהנהלת התאגיד הודיעה לליכט כי לא מצאה מקום מתאים לתאגיד ■ ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, מחה נגד הכוונה להתחיל את השידורים ממודיעין

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

"תכליתו של החוק היא ברורה - הקמת משדר ציבורי חדש, עצמאי, יעיל, רלוונטי ומצטיין. הצורך הבוער להתחיל בשידורי התאגיד החדש, והיעדר חלופה מתאימה בתוך העיר ירושלים, מכריעים את הכף לטובת פרשנות אשר תאפשר את תחילת השידורים לתקופה זמנית מחוץ לעיר ירושלים. ללא פרשנות זו לא ניתן יהיה לקיים את תכליתו העיקרית של החוק הקמת - התאגיד ושיפור השידור הציבורי", כך כתב המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט, בחוות הדעת המלאה שהגיע לידי TheMarker.

החוק קובע כי תאגיד השידור הציבורי החדש, שאמור לקום באוקטובר, ישדר מירושלים, אלא שהנהלת התאגיד הודיעה לליכט כי לא מצאה מקום מתאים לתאגיד, המצוי בתוך שטחה המוניציפלי של ירושלים, שיאפשר את תחילת השידורים במועד ובאופן הנדרשים בחוק. התאגיד מקיים מו"מ מתקדם עם ערוץ 9 לשכור את מתחם האולפנים שלו בעיר מודיעין. השבוע מועצת התאגיד נתנה גיבוי להנהלה לקיים מו"מ עם ערוץ 9 בנושא.

"עמדתי היא כי אין מניעה לקיים את שידורי התאגיד ממתחם זמני מחוץ לעיר ירושלים, לתקופת ביניים קצרה ככל הניתן עד למעבר התאגיד למתחם קבע בתוך ירושלים", כתב ליכט בדצמבר. עם זאת, הוא סייג זאת בכך שלא נמצא אכן מקום של קבע מתאים מיידית לאכלוס התאגיד, ומנגד "המשא ומתן להתקשרות בהסכם על מתחם קבע קונקרטי לתאגיד בתוך העיר ירושלים, מצוי בשלב מתקדם".

עמדה זו, כאמור, מבוססת, על בחינה מקצועית שנערכה בידי הנהלת התאגיד, בסיוע הרשות לפיתוח ירושלים, ועל בסיס בחינה מקדמית שערכה חברת הייעוץ עמרב השקעות בע"מ. בהנהלת התאגיד אמרו כי מתחם רוממה, שבו יושבת כיום רשות השידור, אינו מתאים לצורכי התאגיד, "מטעמים כלכליים, מקצועיים, אסטרטגיים ולוגיסטיים", וגם מינהל מקרקעי ישראל ומשרד האוצר מתנגדים.

בניין רשות השידור ברוממה צילום: יעל אנגלהרט

הפרשנות של ליכט מבוססת על המונח "עיקר שידוריו" בלשון החוק בכל הנוגע לירושלים. "פרשנות זו מתווה כי במשך עיקר 'חייו' של התאגיד, עליו לקיים את השידורים מירושלים. דהיינו, המיקום הקבוע של מרכז השידור וההפקה של התאגיד צריך להיות בירושלים. עם זאת, למשך זמן קצר, יתאפשר מיקום זמני של מרכז השידורים של התאגיד גם מחוץ לירושלים", כתב ליכט.

ליכט התייחס גם לחשש כי ייווצר ואקום שבו ייפסקו שידורי רשות השידור והתאגיד טרם יחל את שידוריו. "אם לא יתאפשר לתאגיד לפעול ממתחם זמני מחוץ לעיר ירושלים עד המעבר למתחם קבע בתוך העיר, הרי שגם רציפות השידור הציבורי שאליה כיוון המחוקק לא תקוים", כתב ליכט.

ליכט קבע כי את מקום מושבה של המועצה עצמה יש לקיים בתוך תחומי העיר ירושלים. כבר מעת מינויה, ו"גם הנהלת התאגיד צריכה לקיים לפחות חלק מפעילותה ממקום מושב בתוך העיר ירושלים כבר במהלך תקופת הביניים". עוד קבע ליכט כי "טוב יהיה אם גם חלק מהשידורים בתקופת הביניים ייעשו מתוך העיר ירושלים".

אתמול הביע גם ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, מחאה נגד הכוונה להתחיל את השידורים ממודיעין. במכתב ששיגר ברקת לנתניהו הוא כתב כי "לצערי, לתדהמתי ולמורת רוחי, החליטה מועצת התאגיד, בישיבתה הראשונה שהתקיימה אתמול, להעביר את פעילות התאגיד לעיר אחרת.  אין לי מילים טובות ועדינות לתאר החלטה זו מאשר 'החלטה אומללה'. קשה להכביר במילים על החשיבות של פעילותו של התאגיד בירושלים, שכן התאגיד צפוי להעסיק בתוך זמן קצר מאות עובדים, דבר שיהווה מנוע צמיחה כלכלי נוסף לעיר ירושלים.

"יום ירושלים קרב ובא, ובחודשים האחרונים אנו עושים מאמצים כבירים מול ממשלת ישראל לקדם תכניות לפיתוחה הכלכלי של העיר, פעולות שיסייעו למשוך מעסיקים איכותיים ואוכלוסייה איכותית לירושלים. לא יעלה על הדעת כי בעת שיד אחת פועלת לפיתוחה הכלכלי של העיר ירושלים, היד השניה תאפשר לתאגיד השידור הישראלי  לפגוע פגיעה אנושה במאמצים אלו, על ידי העתקת פעילותו אל מחוץ לעיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker