"פרסומת בתחפושת": מועצת הכבלים תגביל שידור חסויות בערוצי הספורט

יו"ר המועצה, ד"ר יפעת בן חי-שגב, שיגרה ל-HOT ו-yes מכתב דרישה לעמידה בכללים לשידור חסויות, בפרט בתחום הספורט ■ "אני דורשת מהחברות להקפיד הקפדה יתרה כי תוכנה של החסות לא יהווה פרסומת מסחרית אסורה"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

מועצת הכבלים והלוויין מתחילה להגביל את ערוצי הספורט בסוגי הפרסום המשולבים בשידורים. יו"ר המועצה, ד"ר יפעת בן חי-שגב, שיגרה ל-HOT ו-yes מכתב דרישה לעמידה בכללים לשידור חסויות, בפרט בתחום הספורט.

המודל של ערוצי הספורט מבוסס על הכנסות מהפלטפורמות שעל גביהם הם משודרים, ואולם החוק מתיר להם לשלב גם חסויות פרסום. בפועל, היקף הפרסום בערוצי הספורט זינק במהלך השנים – למורת רוחם של הערוצים המסחריים, שמתפרנסים אך ורק מפרסום. באחרונה שיגרו הערוצים המסחריים מכתב תלונה בעניין למועצת הכבלים.

אליניב ברדה מהפועל באר שבע
צילום: ניר קידר

ב-2002 דווח כי היקף ההכנסות מפרסום של ערוצי הספורט הוא רק 0.4% משוק הפרסום. כיום מעריכים בערוצי הברודקאסט – שנאבקים בערוצי הספורט בנושא זה – כי היקף ההכנסות של ערוצי הספורט מגיע ל-5% מהשוק, כלומר לכ-50 מיליון שקל נטו.

בבדיקה של מועצת הכבלים עלה כי ערוצי הספורט משלבים פרסומות באופן המנוגד לכאורה לכללים. החוק מאפשר לפרסם חסות בלא ציון המותג המסחרי של המוצר או השירות, ובלי תיאור איכותי-השוואתי שלו. בפועל, החסויות בערוצי הספורט הפכו כמעט לפרסומת לכל דבר.

במכתב ששיגרה בן חי-שגב לפלטפורמות נכתב כי "האסדרה בשוק התקשורת קבעה חלוקה של מקורות מימון – ולאורה יש לפעול. האסדרה הקיימת מבקשת להבחין בין מקורות המימון (דמי מנוי לעומת פרסומות) ולכן יש חשיבות גדולה לעמוד בכללים ובהנחיות בית המשפט".

המועצה החליטה לחדד את גם נושא הפרסים, והבהירה כי האפשרות להעניק פרס בדומה לחסויות אינה יכולה להוות פתח לפרסומת. "אין לאפשר לחסות להפוך לפרסומת בתחפושת. פרסומת בכבלים ובלווין אסורה. אני דורשת מהחברות להקפיד הקפדה יתרה כי תוכנה של החסות לא יהווה פרסומת מסחרית אסורה", כתבה בן חי-שגב.

במועצה מתכוונים בתוך 30 יום להדק את הפיקוח בנושא זה ולאחר מכן לבצע פעולות אכיפה והטלת סנקציות על פי חוק בידי המועצה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker