מפרקי רשות השידור אוספים מסמכים שמעלים חשש לשחיתות ערב פירוקה - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מפרקי רשות השידור אוספים מסמכים שמעלים חשש לשחיתות ערב פירוקה

סימני השאלה נוגעים בעיקר לשנות הכהונה של המנכ"ל יוני בן מנחם ועוזרו זליג רבינוביץ' ■ כפי שנחשף ב–TheMarker, הרשות שילמה סכומים מנופחים בעבור תוכניות שהפיקו מקורבי ההנהלה ■ בחלק מהמקרים שולמו כספים ללא סיבה, ובגין ציוד שמעולם לא נרכש

12תגובות

במשרדי כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר) והמנהל המיוחד של רשות השידור נאספים בחודשים האחרונים חומרים ורישומים שונים, שמעלים חששות לשחיתות בהנהלות הקודמות של רשות השידור. לאחר סיום הליך הפירוק של הרשות, בכוונת הכנ"ר להעביר את החומרים לרשויות במטרה לפתוח בבדיקת החששות.

רשות השידור נמצאת כיום בהליכי פירוק על ידי כונס הנכסים הרשמי במסגרת החוק לסגירת הרשות והקמת התאגיד החדש לשידור ציבורי. המנהל המיוחד מטעם בית המשפט של הרשות הוא ברי בר ציון, והוא זה שמוביל את פירוק הרשות והליכי פרישת העובדים.

זליג רבינוביץ'. היה אחד הגורמים החזקים ברשות
רפי קוץ

לפי החוק, הרשות תיסגר באוקטובר, ופעילותה תופסק. כיום מועסקים כ-1,100 עובדים ברשות, שמחצית מהם אמורים לפרוש מהרשות, והמחצית השנייה יועסקו על ידי התאגיד החדש לשידור ציבורי.

סימני השאלה כרגע נוגעים בעיקר לאירועים שהתרחשו ברשות השידור בשנים שקדמו לפירוק ב-2014. ההנהלה שהודחה הורכבה אז מהמנכ"ל, יוני בן מנחם, יחד עם זליג רבינוביץ' - האיש החזק ברשות השידור, עוזרו של בן מנחם ובעל קשרים פוליטיים רבים. יו"ר הרשות באותה תקופה היה ד"ר אמיר גילת, לשעבר דוברו של נתניהו.

בחודשים האחרונים מנסים במשרדי הכונס והמנהל המיוחד לחזור אחורה ולנסות להסדיר את ספרי הרשות בשנים האחרונות. רק בימים אלה מונפקים דו"חות הרשות מאז 2012 - דו"חות שכלל לא בוצעו בזמן כהונתה של ההנהלה הקודמת.

במסגרת הבדיקות לגבי אירועי העבר ברשות, עלו תמיהות לגבי שורת נושאים והחלטות ניהוליות שהתקבלו בה בשנים האחרונות, ובחלק מהמקרים עלו חששות לשחיתות. אנשי הכנ"ר והמנהל המיוחד עורכים בימים אלה רישום מוסדר של שורת החששות.

בשלב זה אין בכוונת אנשי הכנ"ר לפנות לרשויות הרלוונטיות ולהציג את הרישומים. הכוונה היא לסיים את פרויקט פירוק הרשות וסגירתה, ורק לאחר מכן להגיש לרשויות הרלוונטיות את רשימת החששות שעלו בבדיקות השונות.

החששות נוגעים להיבטים שונים בתפקוד הרשות. אחת מהסוגיות שעלו לדיון היא ההפקות החיצוניות ברשות השידור בשנים האחרונות. כפי שנחשף ב-TheMarker, הרשות שילמה סכומים מנופחים עבור תוכניות שהפיקו מקורבי ההנהלה. בחלק מהמקרים, וכפי שהתפרסם אף בדו"ח ביקורת פנימי ובדו"ח מבקר המדינה, שולמו כספים ללא כל סיבה ועבור ציוד שמעולם לא נרכש לרשות.

כך למשל, בינואר 2014, נשלח למנכ"ל הרשות בן מנחם דו"ח בדיקה פנימי של משרד רואי החשבון פנחס כנעני שהכיל ממצאים חמורים במיוחד, הכוללים הטעיה והזרמת כספים ליעדים שונים ללא כל סיבה. הדו"ח נגנז, ומעולם לא נעשה דבר עם מסקנותיו. סוגיות אחרות ברשות השידור עשויות להיות סביב רכישות שונות של ציוד, ומכרזים שנעשו ברשות השידור בתקופתה של ההנהלה הקודמת.

מנכ"ל הרשות לשעבר, יוני בן מנחם )מימין(, והיו"ר לשעבר, אמיר גילת
דודו בכר

הליכי סגירת רשות השידור מגיעים בימים אלה לישורת האחרונה לקראת סגירת הרשות באוקטובר. ברשות השידור התחיל באחרונה גל חדש של פרישה מרצון, אך בשונה מהעבר - ההנהלה אינה מאפשרת פרישה מרצון לכל דורש.

לפי החוק, הרשות אמורה להמשיך באותה מתכונת שידורים כפי שהיתה עד כה. הפורשים מרשות השידור לעתים מחזיקים בתפקידים קריטיים להמשך השידורים, ולכן חלקם אינם מקבלים אישור לפרישה מרצון. במקרים אחרים, נערכים דיונים מול תאגיד השידור הציבורי כדי לבחון אילו עובדים יוכלו להמשיך לעבוד בתאגיד החדש.

מנכ"ל הרשות לשעבר, בן מנחם, סירב להגיב לידיעה.

ממשרד הכנ"ר לא נמסרה תגובה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם