פסח בלי מבצעים: מה נותר מההבטחות של כחלון שהמחירים יירדו?

בשבוע שנגמר בערב החג ירדה כמות המוצרים שנרכשו ב–2.2% לעומת 2015, אך הסכום שהשאירו הצרכנים בקופות עלה ב–0.6% ■ ברשתות המזון טוענים כי "המבצעים לא היו עמוקים כמו בשנה שעברה", ואחרים טוענים כי העלייה נובעת מהרגלי אכילה בריאים יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון מלחה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

פסח זול יותר? לא ממש. למרות ההבטחות שהמחירים בחג הפסח השנה יהיו נמוכים יותר מהחג אשתקד, נתוני האמת מצביעים על מגמה הפוכה - הצרכנים קנו פחות, אבל שילמו יותר בקופות. כך לפי נתוני נילסן, שמסתמכים על נתוני הקופות של רשתות מזון, מינימרקטים ומכולות, והגיעו לידי TheMarker.

מהנתונים עולה כי בשבוע שהסתיים בליל הסדר השנה (17–23 באפריל), כמות המוצרים שנרכשו היתה קטנה ב–2.2% לעומת כמות המוצרים שנרכשה בשבוע שהסתיים בליל הסדר בשנה שעברה (29 במארס עד 4 באפריל). למרות זאת, הסכום שהצרכנים השאירו בקופות היה דווקא גבוה ב–0.6% מפסח 2015, כלומר - המחירים עלו ב–2.25%.

שר האוצר, משה כחלון, חתם במארס על צווים להפחתת מכסים על יבוא בשר, דגים טריים, שמן זית וירקות קפואים. ככל הנראה, אלמלא ירידות המחירים בעקבות היוזמה - סל המזון לחג היה מתייקר עוד יותר.

ואולם בענף המזון ציינו כי החיסכון בעלויות ליבואנים ולרשתות השיווק לא הגיע במלואו לצרכנים, וחלקן לא הוזילו את המוצרים במלוא שיעור הפחתת המכסים. בכל מקרה, מדובר רק בחלק מסל הצריכה.

במקביל לעליות המחירים לפני פסח השנה, במדד המחירים לצרכן נרשמה דווקא ירידה מאז פסח שעבר. בין אפריל 2015 למארס 2016 (המדד האחרון שנערך לפני פסח) ירד המדד בכ–0.4%, ומדד מחירי המזון ירד בכ–1%.

לפי נתוני נילסן, עיקר ההתייקרות השנה היתה במוצרי הטואלטיקה והקוסמטיקה (טיפוח הפרט) - 3.5% יותר מבשנה שעברה. כמות מוצרי הטואלטיקה והקוסמטיקה שנרכשה בשבוע שלפני ליל הסדר היתה קטנה ב–3.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אולם הסכום הכולל שהושאר בקופות היה כמעט זהה לזה של שנה שעברה (עלייה של 0.1%). גם חומרי הניקוי היו יקרים יותר בפסח 2016: כמות המוצרים שנקנו פחתה ב–5.1%, אך הירידה הכספית היתה 3.4% בלבד - נתון המצביע על עליית מחירים של 1.6%.

בתחום מוצרי המזון חלה עליית מחירים מינורית של 0.6%. כמות המוצרים שנרכשה היתה זהה לשנה שעברה, אבל הסכום שהושאר בקופות היה גבוה ב–0.6%.

הענף היחיד שירדו בו המחירים הוא תחום המשקאות, עם ירידה של 2.8% בשבוע שהסתיים בליל הסדר, לעומת השבוע שקדם לליל הסדר ב–2015. ירידת המחירים בקטגוריית המשקאות הקלים אירעה ככל הנראה על רקע הירידה המתמשכת במכירות, ונועדה למעשה לגרום לעלייה במכירות. הירידה המתמשכת במכירות נובעת מהתחזקות טרנד הבריאות והמעבר לשתיית מים מהברז וממתקני מים ביתיים, כמו גם יוקר המחיה, שגרם לצרכנים לצמצם את צריכת המשקאות הקלים.

"הורדת המחירים נהפכה לקשה יותר"

בכיר ברשת מזון גדולה אמר ל–TheMarker כי "המבצעים לא היו מעמיקים כמו בשנה שעברה". הוא האשים בכך את חוק המזון, "החוק ייקר את המוצרים, הוא לא מאפשר לקבוע מבצעים מעמיקים. בגלל החוק אני לא יכול לבוא לספק באמצע החג ולהגיד לו אני מוריד לך בדיעבד 5% נוספים ממחיר הקנייה".

לדבריו, "פעם היית מסכם על מבצע עם הספק, ואז אם היית רואה שיש צורך במבצע נוסף במהלך החג, היית פונה אליו ומבקש הנחה נוספת, הוא היה אומר לך 'בוא נסגור את זה סופית עוד יומיים־שלושה, בינתיים תוריד, ואחר כך נסתדר'. עכשיו זה לא אפשרי, אז עד שהוא לא נותן לי אישור סופי אני לא אוריד את המחירים לצרכנים. לצערי, חוק המזון רק הועיל ליצרנים הגדולים ופגע ביצרנים הקטנים והרשתות. כל שקל נוסף שאתה רוצה מהספק הוא אומר לך 'אסור לי ואסור לי'. היום לספק אסור למשל לתת עוד הנחה תמורת תצוגה מועדפת נוספת - הכל צריך להיסגר מראש".

עם זאת, הבכיר העריך כי מחירי המזון עלו "רק" ב–0.6% בגלל יוזמת שר האוצר משה כחלון, שחתם במארס על צווים ליבוא דגים, ירקות קפואים ושמן זית בפטור מלא ממכס. שר האוצר הודיע כי בכוונתו להרחיב את פתיחת היבוא גם אחרי יולי. "המחירים עלו למרות פתיחת השוק ליבוא, בין היתר כי חלק מהרשתות והיבואנים שקיבלו מכסות פטורות ממכס החליטו שלא לגלגל הלאה את כל הפטור, ולשמור אותו אצלן בכיס", אמר הבכיר.

שופרסל הורידה הילוך?

"השנה היו פחות מבצעים, נקודה. חוק המזון לא מאפשר לעשות דברים שבעבר יכולנו לעשות עם הספקים. פעם ההתנהלות מול הספקים איפשרה להם לומר 'תמכרו את המוצרים שלי בזול ואפצה אתכם אחר כך', ועכשיו הכל צריך להיות כתוב ומתוכנן מראש, וכתוצאה מכך, גם המבצעים עוברים לאישור של מנהלים בכירים יותר ולא כולם יוצאים אל הפועל", אומר בכיר ברשת מזון בינונית.

סניף של רמי לוי בירושליםצילום: אמיל סלמן

לדברי הבכיר, הירידה בכמות המבצעים נובעת גם ממצבן של הרשתות, ורצונן לשפר רווחיות. "רשתות המזון חוות שחיקה ברווחיות - רמי לוי עם ירידה משמעותית מאוד ברווחיות הגולמית, וגם יתר הרשתות, מלבד שופרסל, הראו המשך שחיקה ברווחיות. זה אומר שאין לרשתות הרבה מרחב תמרון, הכל נמדד וכל טעות בתמחור היא קריטית. למשל, את חלק מהמוצרים הכשרים לפסח אתה לא יכול להחזיר לספק.

"אין לאף אחד רצון להבעיר את השוק, בטח אחרי שאנחנו רואים מה קרה למגה. לקח מגה יהדהד לשנים הקרובות בכל השוק - הרשתות למדו ולא רוצות להשתולל ולהתפרע עם מבצעים. כל השוק נכנס למגננה וימי העוף בשקל תמו. אז בנתונים כאלה - של שחיקה ברווחיות, ירידה במרחב התמרון מול הספקים וקריסת רשת ענקית - אפשר להתפלא שבעלי הרשתות לא רוצים להשתגע עם המבצעים? בסך הכל רמת המחירים בפסח היתה סבירה בהחלט ביחס למצב הרשתות".

בחלק מהרשתות טענו גם כי שופרסל היתה יכולה להרשות לעצמה להוריד הילוך בתחרות, שכן בניגוד לשנים קודמות, השנה לא הונפקו תווי שי של מגה, מה שהביא לכך ששופרסל נהנתה מרכישת תווי שי על ידי ועדי עובדים, שהיתרגמו למאות לקוחות נוספים.

"הצרכנים מעדיפים מזון בריא וטרי"

לדברי בכיר ברשת מזון גדולה אחרת, המחירים לא עלו - אלא סוג המוצרים שמרכיבים את סל הקניות. "הצרכן שינה את תמהיל המוצרים שהוא קונה - והוא קונה מוצרים יקרים יותר. אצלנו ברשת המחיר הממוצע לפריט בתקופת החג עלה ב–1.5%, אולם מחירים של פריטים שהיו קיימים בשנה שעברה ירדו בכ–1%, בעיקר עקב הוזלות ממשלתיות, כמו הוזלת מוצרי חלב מפוקחים, ופתיחת יבוא פטור ממכס בבשרים, בדגים ובגבינות קשות.

"עם ישראל השאיר יותר כסף בקופות כי הוא עבר לקנות מוצרים יקרים יותר, כמו בשר טרי לעומת בשר קפוא בפסח קודם, דגים טריים לעומת דגים קפואים בפסח קודם. גם אם מחיר ק"ג אנטריקוט טרי ירד בעשרות אחוזים לעומת השנה שעברה בגלל יבוא מפולין או ארגנטינה, תלוי ברשת, כמות הבשר הטרי שנקנתה עלתה פי שלושה ויותר. נראה שעם ישראל כבר לא סופר כל שקל ושם דגש רב יותר על מה שהוא מכניס לגוף. מספיק לראות איך קטגוריות כמו הבשר המעובד והחומוס התרסקו במכירות בגלל פרסומים שיצאו נגד היותם בריאים. המטוטלת זזה מכיוון 'השקל' - לכיוון הרצון לאכול בריא יותר וטרי יותר".

בתחילת אפריל פורסם כי מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, סיכם עם חלק מרשתות המזון על טווח מחירים מומלץ לצרכן לעשרות מוצרי מזון בפסח. בין הרשתות שהסכימו לטווח המחירים המומלץ היו מגה, רמי לוי, יוחננוף וויקטורי. לדברי הבכיר ברשת הגדולה, הסיכומים לא הביאו להוזלה אמיתית במחירים: "צריך לזכור שהמוצרים המדוברים מהווים רק חלק קטן מכלל המוצרים הנמכרים ברשתות המזון. בלי קשר, אנחנו רואים שבמוצרים הפטורים ממכס, כמו בשר טרי ודגים, חלה ירידת מחירים בחלק מהמקומות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker