בתחום השידורים, נתניהו ופילבר דווקא מקדמים את הרפורמות ההכרחיות

נתניהו הקים את ועדת פילבר כדי לשבור את הריכוזיות בשידורי הטלוויזיה ■ גם אם המניע שלו הוא התקווה שיקום עוד שלדון אדלסון, השינויים שהוועדה צפויה לערוך חשובים לתחרות החופשית

נתי טוקר
ד"ר יפעת חי בן שגב, יו"ר מועצת הכבלים והלווין
ד"ר יפעת חי בן שגב, יו"ר מועצת הכבלים והלווין
נתי טוקר

אם יש תחום אחד שבגללו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התעקש ליטול לידיו את סמכויות שר התקשורת - זהו שוק השידורים. מאז "הם מפחדים" שלו ב–1999, נתניהו רוצה לערוך שורת שינויים בשוק התקשורת כדי לאפשר הקמה של גופי מדיה חדשים שאולי יעניקו לו, כך הוא מקווה, סיקור אוהד יותר מהתקשורת הנוכחית, שלדעתו מסקרת אותו באופן מוטה לרעה.

בתחום הרגולציה על השידורים, נתניהו אכן מתכוון לזעזע את השוק: להוריד חסמים, להפחית רגולציה ולאפשר כניסת שחקנים חדשים. בסוגיה הזאת נתניהו צודק. שוק השידורים הוא ריכוזי, וכך קבעה גם רשות ההגבלים. בישראל יש שני ערוצי טלוויזיה מסחריים, שאחד מהם - ערוץ 2 - שולט ביותר מ–70% מהשוק. בתחום החדשות, חברת החדשות של הערוץ זוכה לכמעט שני שלישים מהצפייה בחדשות בכל ערב. תחרות בתחום הטלוויזיה המסחרית עשויה גם להרחיב את מגוון הדעות.

בניין רשות השידור רוממה
בניין רשות השידור ברוממהצילום: יעל אנגלהרט

נכון, המניע של נתניהו הוא התקווה שיקום עוד שלדון אדלסון - אולי ערוץ 20, אולי דומה לו - וייצור תחרות משמעותית יותר לערוצים 2 ו–10 מצד ימין. ובכל זאת, תחרות חופשית בשוק כזה, שבו יש חסמים רבים שגרמו ליחסים סימביוטיים בין גופי השידור ובעליהם לפוליטיקאים, היא נחוצה.

על דואופול HOT ו–yes כבר נשפכו נהרות של דיו. למרות כניסתן של סלקום הקטנה, וגם נטפליקס, שתי הפלטפורמות הוותיקות מרשות לעצמן להמשיך להעלות מחירים. באחרונה HOT העלתה את המחיר ב–5% בממוצע, ו–yes ייקרה ב–20% את שירות ה–VOD.

הוועדה שהקים נתניהו בראשות מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, צפויה להציג המלצות מרחיקות לכת לשוק השידורים. הוועדה היתה אמורה להגיש מסקנות כבר בינואר, ומועד זה נדחה, נכון לעכשיו, ליולי. פרסום המסקנות אמנם מתעכב, אך רוב השחקנים בשוק סבורים כי הכיוון שאליו מושך פילבר הוא חיובי לענף, ויש סיכוי גבוה שהמסקנות ייושמו בהמשך השנה.

הרפורמה הזאת אמורה להיות מושתת על שינוי אחר בתחום הרגולציה על השידורים. במקום שני גופים שיפקחו בנפרד על הטלוויזיה המסחרית (הרשות השנייה) ועל הטלוויזיה הרב־ערוצית (מועצת הכבלים והלוויין), ועדת הכלכלה של הכנסת כבר התחילה לדון בהצעת החוק להקמת גוף חדש ומאוחד לרגולציה על השידורים. פילבר כבר מינה פרויקטורית בתחום מתוך משרד התקשורת שתוביל את ההקמה של הפרויקט הזה.

'אווה מדז'יבוז
'אווה מדז'יבוזצילום: אלכס קולומויסקי

פילבר ונתניהו היו רוצים למנות אנשים מטעמם ברשות הממוזגת. כיום הם אינם מרוצים משתי היו"ריות בשני הגופים. מצד אחד, במועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי־שגב היא דעתנית, קשוחה ונחושה להוביל את המהלכים שהיא מאמינה בהם, גם בלי גיבוי של משרד התקשורת. מצד שני, ברשות השנייה, היו"ר אווה מדז'יבוז' - שהיתה מינוי ברירת מחדל שהוביל ב–2014 שר התקשורת דאז גלעד ארדן, לאחר שלא נמצא אף גורם מקצועי בשוק שלא היה בניגוד עניינים - אינה מוערכת, בלשון המעטה, על ידי פילבר ונתניהו.

המקור המשמעותי ביותר לאופטימיות בעשייה של משרד התקשורת הוא התקדמות הליכי הבנייה של תאגיד השידור הציבורי. משרדי האוצר והתקשורת הצליחו להוביל חקיקה שלפיה רשות השידור הישנה תיסגר באוקטובר, ובמקומה יוקם תאגיד שידור ציבורי חדש. אחרי לחץ מצד חברי כנסת ומצד בג"ץ, גם מונתה באחרונה מועצת השידור הציבורי, וחלה התקדמות במכרזים ובהליכי גיוס העובדים. מינוי המועצה נעשה לראשונה ללא מעורבות פוליטית ישירה בבחירת החברים.

תאגיד השידור הציבורי החדש אמור ליצור תקשורת עצמאית וחזקה יותר, ולהזרים סכומים משמעותיים לשוק ההפקות. בינתיים, נראה שהקמתו מתקדמת במסלול הנכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker