המלצות שמדיפות ריח של צנזורה - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המלצות שמדיפות ריח של צנזורה

למרות אימוצן של כמה המלצות מבורכות וחשובות, בחר יו"ר הכנסת לאמץ המלצות שיש בהן בכדי להקשות על סיקור הכנסת באופן שקוף

תגובות

הזמן אכן דחק, המכרז להפעלת ערוץ הכנסת אמור לצאת לדרך בקיץ ויו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, היה אמור לפרסם את ההמלצות שהחליט לאמץ מתוך הדו"ח של ועדת פריש בה הייתי חברה. ועדיין, עיתוי פרסום ההמלצות שהחליט לאמץ אינו מקרי, שהרי לא היה קורה דבר אם הפרסום היה נדחה לאחר הפסח. אבל יומיים לפני ערב החג - וכשדעת הקהל נתונה עמוק בניסיון להבין את ההבדלים בין ימין ושמאל - זהו זמן כנראה מעולה לפרסם המלצות שפוגעות באינטרסים הן של הימין והן של השמאל מבלי לעורר גלים גבוהים מדי.

אם לשפוט על פי הפרסומים בלבד, למרות אימוצן של כמה המלצות מבורכות וחשובות, בחר יו"ר הכנסת לאמץ המלצות שמדיפות ריח צנזורה שיש בו בכדי להקשות על סיקור הכנסת באופן שקוף.

יולי אדלשטיין
אבי אוחיון / לע"מ

במה דברים אמורים?

שלושה דברים עיקריים עליהם התרעתי במכתב ששלחתי ליו"ר הכנסת לפני כחודש נותרו בעינם. ראשית, הסעיף שאוסר לבזות את הכנסת בשידורי הערוץ, ואשר עורר תרעומת - אומץ כלשונו. נזכיר, סעיף זה נוסח בוועדה לאחר פשרה שלפיה הוא יתייחס רק אל הכנסת כבית הנבחרים, וכי לא יהיה בכך על מנת למנוע סיקור עובדתי של הנעשה בכנסת.

התרעומת הציבורית שעורר הסעיף עם פרסום המלצות הוועדה מלמדת כי הנחיות מסוג זה, גם אם ההגבלות בהן אינן כשלעצמן בעייתיות, יוצרות דינמיקה בלתי בריאה של סיקור זהיר ובלתי חופשי.

כך למשל לאחר פרסום הדו"ח פנו אלי עיתונאים שונים ושאלו מה ייחשב ומה לא ייחשב כביזוי הכנסת? האם יוכלו להפנות כל שאלה לחברי הכנסת? האם למשל ביקורת על אופן חגיגות יום הולדתה של הכנסת תהיה לגיטימית או שמא עלולה לגרור קנסות?

המעמד בו עיתונאים צריכים מראש להטריד עצמם בשאלות מסוג זה יוצרת הגבלה על עבודתם וסופה שתוביל למשנה זהירות ולפגיעה אפשרית בסיקור העיתונאי. מאחר שיו"ר הכנסת מודה בעצמו כי עד כה לא נעשה ביזוי כלשהו בשידורי הערוץ ראוי היה לוותר על סעיף זה לחלוטין.

בעייתיות סעיף הביזוי מתחדדת במיוחד לאור אימוצו של אדלשטיין את השינוי הרגולטורי שבהמלצות הוועדה. שינוי זה נותן דריסת רגל לשליחי חברי הכנסת בגוף המפקח על שידורי ערוץ הכנסת. באופן זה נוצרת חפיפה בין הגוף המפקח והגוף המסוקר, שעלולה ליצור ניגוד עניינים ופגיעה באינטרס הציבורי, הנוגע לשקיפות עבודתם של חברי הכנסת.

נכון שמינוי השליחים ייעשה באופן שווה על ידי יו"ר הקואליציה ויו"ר האופוזיציה, אך אין בכך בכדי למנוע את ניגוד העניינים. שהרי גם לחברי כנסת מהאופוזיציה יכול להיות אינטרס בהגבלת סיקורם. בנוסף, יש לזכור כי לקואליציה עדיין נשמרת עמדת הרוב הן במועצת הכבלים והלוויין והן בוועדת הכנסת. 

סעיף נוסף שעורר תרעומת ציבורית נגע לכללי הסיקור והצילום. יש לברך על כך שהלחץ הציבורי עשה את שלו וכי אדלשטיין בחר שלא לאמץ את המלצות הוועדה, לפיהן ראוי שייקבעו כללים באשר לאופן הצילום במליאה וכי כללים אלו ייקבעו על ידי המועצה באישור ועדת הכנסת.

רוויטל עמירן

יחד עם זאת, עדיין קיים טעם לפגם בהמלצתו שלפיה תחול חובה על צילום חבר הכנסת הנואם, וכל צילום נוסף של המתרחש במליאה יועבר במסך מפוצל. עמדתי הייתה ונותרה כי כללי צילום הינם פרקטיקה עיתונאית, וככאלה יש להותירם בידי הגוף המשדר. לא צריך להרחיק בדמיון על מנת להבין כיצד עלולים להתרחש במליאה אירועים שתיעודם עשוי להצריך מסך מלא.  

שתי נקודות שעדיין זקוקות להבהרה מאת יו"ר הכנסת קשורות בהמלצת הוועדה להחיל כללי אתיקה מיוחדים בזמן פגרת בחירות וכן בעניין שידורי הוועדות. בשלב זה לא ברור אם אדלשטיין אימץ את ההמלצה הבעייתית לפיה על המועצה לקבוע כללים מיוחדים למתכונת השידורים בתקופת בחירות. כמו כן, על פי הניסוח בפרסומים השונים כלל לא ברור האם אדלשטיין אכן ימליץ לעגן בחקיקה את חובת כל הוועדות שדיוניהן פומביים להיות מצולמות ומשודרות (למעט אלו שדיוניהן חסוי על פי דין) כפי שהמליצה הוועדה.

ערוץ הכנסת אמנם אינו זוכה לרייטינג גבוה במיוחד, אבל חשיבותו הדמוקרטית רבה. יש לקוות שפגרת הכנסת וחופשת הפסח ישמשו את חברי וועדת הכנסת ללמוד את ההמלצות אותן בחר יו"ר הכנסת לאמץ על מנת שעם שובם לכנסת יוכלו לערוך דיון מעמיק וענייני ולהכריע לטובת האינטרס הציבורי. 

ד"ר רוויטל עמירן היתה חברה בוועדת פריש, שגיבשה את ההמלצות לגבי ערוץ הכנסתתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם