אחרי השקעה של מאות אלפי שקלים - ההסתדרות ביטלה את הקמת עיתון "דבר ראשון"

הסיבה לכך היא ככל הנראה העלויות הגבוהות הצפויות לתפעול העיתון, וחשש מביקורת ציבורית שלפיה העיתון יהווה במה תעמולתית להסתדרות וליו"ר אבי ניסנקורן ■ בהסתדרות הכחישו את הידיעה

נתי טוקר
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרותצילום: אורן כהן
נתי טוקר

ההסתדרות החליטה לחזור בה מהכוונה להוציא לאור מטעמה את עיתון "דבר ראשון" בגרסה אינטרנטית. הסיבה לכך היא ככל הנראה העלויות הגבוהות הצפויות לתפעול העיתון, ובעיקר חשש מביקורת ציבורית שלפיה העיתון יהווה במה תעמולתית להסתדרות וליו"ר אבי ניסנקורן. בהסתדרות הכחישו את הידיעה.

בחודשים האחרונים החלה ההסתדרות לגייס עיתונאים למיזם לחידוש ההוצאה לאור של עיתון "דבר ראשון". לעיתון גויסו כ-20 עיתונאים בתחומים שונים. עורך האתר אמור היה להיות העיתונאי חיים הר-זהב, שעבד בעבר בערוץ 10 ובחדשות המקומיות. ההערכות הן שעלות הפעלת אתר כזה היתה מגיעה לפחות ל-6 מיליון שקל בשנה, שהיו ממומנים על ידי ההסתדרות. רוב כותבי האתר לא היו אמורים להיות עיתונאים פעילים במקצועם, אלא חברים בתנועת דרור ישראל - תנועת של ההסתדרות.

בחודשים האחרונים הושקעו במיזם מאות אלפי שקלים, שכללו גיוס עובדים, הקמת האתר, הרצת פיילוטים, גיוס עורך וגיוס המנכ"ל גיל פלוטקין. אלא שהקמת האתר התעכבה עד כה והאתר לא עלה לאוויר.

אתמול הוחלט בהסתדרות לבטל את הקמת הפרויקט. ההחלטה נבעה הן בשל העלויות הצפויות, והן בשל החשש של יו"ר ההסתדרות מביקורת על הפרויקט. ניסנקורן נערך כעת לתקופת בחירות והפעלת אתר מטעמו עלולה להיתפש כאמצעי ליצור תעמולה אישית. ההערכות הן כי ניסנקורן יפעיל מערך של הסברה באמצעות ניזולטר או פעילות אחרת על מנת לקדם את מועמדתו.

עורך האתר, חיים הר-זהב, יסיים את תפקידו. "כנראה שעוד לא בשלו התנאים להקים כלי תקשורת שייתן פייט לימין הכלכלי המיוצג מאוד בעיתונות", אמר הר-זהב ל-TheMarker. "אני אמשיך מפה לפרויקט הבא, עוד לא יודע מהו, ובסוף אולי נצליח להציל את העולם".

בהסתדרות מסרו כי הפרויקט לא בוטל. "האתר נמצא כרגע בבחינה", אומר המנכ"ל פלוטקין. "אנחנו בוחנים כרגע מה לעשות ומה יהיה המודל שלו, באילו תחומי סיקור הוא יעסוק ומה יהיה נפח הפעילות שלו. כרגע הוא נמצא בהרצה וברגע שנהיה בשלים נעלה לאוויר. אנחנו רוצים הוא יהיה איכותי ככל האפשר. כל השאר זה ספקולציות".

עיתון "דבר" ההיסטורי של ההסתדרות הכללית נוסד ב-1925 על ידי ברל כצנלסון, והיה בעל השפעה רבה בתקופת המנדט ובשנותיה הראשונות של ישראל. ב-1971 התמזג "דבר" עם "למרחב" - ביטאון אחדות העבודה, וב-1995, בניסיון לחדש את פניו תוך מאבק מאסף על הישרדותו, שונה שמו ל"דבר ראשון". ב-1996, לאחר 71 שנות פעילות, נסגר העיתון. העורך הראשי האחרון בעיתון היה רון בן ישי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ