אחרי המתקפה של ליצמן: "מקדונלד'ס אומרים שהם רשת המזון הבריאה בישראל? זה ממש מצחיק"

התשובה של מקדונלד'ס לשר הבריאות: "אנו מקווים שלא הפעלת הרשת בשבת היא זו שעמדה בלב המתקפה הלא-אחראית, לא-מבוססת ולא-מדעית של השר. אנחנו הפתרון - ולא הבעיה"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
ליצמן ורונאלד של מקדונלדס
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

סערה אחזה הבוקר (ד') את רשתות ההמבורגרים בישראל, יום לאחר דבריו של שר הבריאות יעקב ליצמן בכנס הקרדיולוגיה השנתי, בהם התייחס השר לרשת ההמבורגרים הבינלאומית, מקדונלד'ס. השר ליצמן אמר כי יש לחנך את הנוער שלא לאכול מזון מהיר והתבטא כנגד מקדונלד'ס - כמייצגת את תרבות הג'אנק פוד. הבוקר, ניסו חברות ההמבורגרים לנבא האם הדברים ישפיעו לרעה על המכירות בענף בכלל, ובמקדונלד'ס בפרט.

בסביבת מקדונלד'ס טוענים כי בעקבות הדברים נוצר דווקא הד חיובי; "האירוע יצר באזז חיובי ונתן למקדונלד'ס במה גדולה להסביר את המהלכים שהיא עשתה בזירה הבריאותית".

ממקדונלד'ס נמסר כי: "צר לנו ששר הבריאות בוחר להתבטא בצורה לא מדעית ובוחר באמירות פופוליסטיות שאכן מיצרות כותרות - אך לא משקפות את הנעשה ברשת. מקדונלד'ס ישראל כבר לפני יותר מעשור ביצעה מהפכה בריאותית כוללת הזוכה להערכה רבה בקרב הקהילה הרפואית: הורדת כמות השומן בבשר הלא מעובד בחצי - מ-%18 ל-%9 אחוז! הוצאת שומן הטראנס מהצ'יפס, הפחתת שני שליש מהשומן הרווי במוצרים המטוגנים, הפחתת סוכר ונתרן בכל המוצרים ופירסום תכולתם בכל מוצר שנימכר ברשת - והיא הראשונה בישראל לעשות זאת".

עוד אמרה מקדונלד'ס כי היא רואה עצמה כאחראית לקידום נושא שתיית המים בקרב ילדים; "לו משרד הבריאות היה מתבטא ומתענין במדע התזונה, הוא היה מבין שמקדונלדס ישראל, אחרי המהפכה הבריאותית האדירה שיזמה, היא הפתרון ולא הבעיה. אנו מקווים שלא הפעלת הרשת בשבת היא זו שעמדה בלב המתקפה הלא אחראית, לא מבוססת ולא מדעית של השר ליצמן נגד מקדונלד'ס".

אם ובתה בארוחה בסניף מקדונלנדס
סניף מקדונלס בארץצילום: ניר קידר

מקורב לרשת המבורגרים מתחרה טוען מצידו שהדברים שאמר ליצמן לא מאוד מפתיעים - לא את הרשת ולא את הצרכנים. "השר ליצמן כנראה עשה טעות והמילה מקדונלד'ס נפלטה לו כשם גנרי לג'אנק פוד". אך לדעתו, "מקדונלד'ס הלכו עם התגובה שלהם צעד אחד רחוק מדי. הם אמרו בין היתר שהם רשת המזון הבריאה ביותר בישראל, זה ממש מצחיק. האם כריך מלחם מלא עם גבינה בולגרית ועגבניה בבית קפה לא יותר בריא? אז הם עשו מהפכת בריאות אחרי שנקטלו קשות ברחבי העולם על איכות המזון שלהם ואכן היום הם מציעים אוכל יותר בריא, אבל בואו נירגע - הם עדיין לא רשת המזון הבריאה ביותר והמזון שם הוא לא מזון בריאות, גם אצלנו לא".

"בכל מקרה", הוסיף, "רוב רשתות המזון המהיר לא מתיימרות להיות רשתות של מזון בריא. אנחנו מציעים אוכל טעים, כיפי, מחירים נוחים ובדרך משתדלים להיות בריאים ככל שאפשר - אבל להיות בריא זה לא מרכז הדי.אנ.איי שלנו".

לדברי מורן פלשנר, סמנכ"לית השיווק של רשת ההמבורגרים BBB, "מגמת הבריאות והחיפוש אחר אורח חיים מאוזן הם דברים שאנחנו מתמודדים איתם ביומיום, ולכן השר ליצמן לא מאוד חידש. אנחנו מוכרים צ'יפס, ואף אחד לא יכול להגיד שזה המזון הכי בריא שיש. אבל לצד זה אנחנו מוכרים גם סלטים ומנות בריאות אחרות. אנחנו לא חושבים שמדובר במשבר לכל התחום. במקדונלד'ס, ששמם הוזכר ישירות, ירגישו אולי פגיעה במכירות למשך ימים ספורים, אבל הפגיעה לא תימשך לאורך זמן להערכתי והם ידעו להתמודד איתה.

"בנוסף, לשמחתנו אנחנו נבדלים ממקדונלד'ס בהרבה מאוד דברים, בהם איכות הבשר - שהוא בשר מובחר שנטחן במקום ואפילו לא עובר הקפאה, שימור, קירור או שינוע". לדברי פלשנר, "ההצהרה הראשונית של מקדונלד'ס לגבי היותם הרשת הבריאה ביותר היא מוגזמת. לא צריך להיסחף, הם עשו מהפכה בריאותית ברשת אבל יש רשתות שמוכרות מזון יותר בריא".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ