המכרז למכירת מגה: רק שתי חברות ישתתפו מחר בהליך ההתמחרות

בשלב זה יתחרו זה בזה שני השותפים לשעבר, רמי לוי ואילן שבע, הבעלים של ביכורי השדה ■ רשות ההגבלים צפויה להתנגד לשתי ההצעות ■ הנאמנים ממתינים עדיין להגשת הצעות מטעם קבוצת רשתות המזון ומטעם מוטי בן משה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

לאחר חודשים ארוכים של אי־ודאות, ההכרעה על זהות הבעלים החדשים של רשת מגה תתרחש ככל הנראה מחר. הנאמנים צפויים לבצע התמחרות בין הגורמים שהגישו הצעות במכרז לרכישת הרשת, המונה 126 סניפים, רובם של הפורמט העירוני מגה בעיר. מי שישתתפו בהתמחרות, נכון לעכשיו, הם רמי לוי - בעלי רמי לוי שיווק השקמה - שיתמודד ראש בראש מול קבוצה המורכבת מסיטונאית הירקות ביכורי השדה אחזקות והמשחטה הגדולה עוף עוז.

עדיין לא ברור אם המציעים ישבו יחד במהלך ההתמחרות או בחדרים סמוכים. הזוכה יהיה זה שיציע את הסכום הגבוה ביותר, ולאחר מכן הוא ייכנס למשא ומתן מול ההסתדרות על תנאי ההעסקה וההסכם יובא לאישור בית המשפט.

סניף מגה
סניף מגה צילום: אייל טואג

לוי והבעלים של ביכורי השדה, האחים שבע, היו שותפים עסקיים עד לפני חצי שנה, בעקבות שינוי בחוק ההגבלים, שלפיו נאסר תיאום מחירים בין סיטונאים ברכישה מחקלאים ובמכירה לקמעונאים. עד אז החוק איפשר לעוסקים במסחר חקלאי לתאם מחירים ונתחי שוק תחת הפטור החקלאי. לוי רכש אז את חלקה של ביכורי השדה בחברה המשותפת (50%), ויש הטוענים כי מאז הפרידה זורם "דם רע" בין הצדדים. בעקבות ההיפרדות העסקית איבדה ביכורי השדה אחזקות, של האחים שבע, יותר מ-30% ממחזור המכירות שלה - נתח שהיא מקווה לקבל בחזרה אם תרכוש את מגה.

המנצח בהתמחרות על מגה יצטרך לעבור את משוכת רשות ההגבלים העסקיים, שכן שתי העסקות נחשבות בעייתיות, מסיבות שונות. רשות ההגבלים כבר הביעה את דעתה, בחוות דעת מקדמית, על כך שלוי יחזיק בנתח גדול מדי מהמכירות בענף אם ירכוש את מגה, דבר שעלול לפגוע בתחרות. ואולם לוי עמל בימים אלה על הכנת עבודה שתפריך את חוות הדעת של הרשות. לשם כך גייס לוי את הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, דרור שטרום, כיועץ.

רמי לוי
רמי לוי צילום: בלומברג

רשות ההגבלים צפויה להתנגד גם למיזוג בין מגה לקבוצת ביכורי השדה - שכן הוא ייצור מצב שבושני ספקים גדולים (ביכורי השדה ועוף עוז) יחזיקו יחד ברשת מזון גדולה, מה שעשוי לפגוע בתחרות ההוגנת. בנוסף, ביכורי השדה אחזקות היא שותפה של חברת המזון הגדולה נטו בחברה הבת שלה ביכורי השדה דרום. מנכ"ל נטו, עמי גולדין, אף נכח בפגישה של הנאמנים עם אילן שבע מביכורי השדה.

נאמני מגה ממתינים עדיין להצעה שלישית שעשויה להגיע מטעם איש העסקים מוטי בן משה, שחתם על עסקה לרכישת השליטה בחברה האם לשעבר של מגה - אלון רבוע כחול. רכישת מגה על ידי בן משה תפתור חלק גדול מהמחלוקות הקיימות בין נאמני מגה לבן משה, ומהוות מכשול להסדרת החוב באלון רבוע כחול.

הצעה נוספת שעשויה להגיע ברגע האחרון היא של קבוצת 12 רשתות המזון, שרוצות לרכוש יחד כ-90 מסניפיה של מגה. הרשתות הגישו הצעה, אך היא נמשכה על ידי מי שייצג אותן, השר לשעבר שלום שמחון. בנוסף, נקלעה הקבוצה לקשיים כאשר רשת מחסני להב פרשה מהקבוצה. לדברי המארגנים, הם התגברו על המכשולים וצפויים להגיש הצעה לכל המאוחר היום, כדי להשתתף בהתמחרות ביום שלישי. עדיין לא ברור אם התמודדות של הקבוצה בהליך התמחרות תהיה מעשית, גם אם תוגש הצעה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker