רשם העמותות בודק את העמותה של ורטהיים שהזרימה כספים לנתן אשל

הרשם פתח בבדיקה של עמותת דע אמת שבבעלות איש העסקים מוזי ורטהיים - והזרימה בשנים האחרונות כחצי מיליון שקל לנתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשם העמותות פתח בבדיקה של עמותת דע אמת, אותה הקים איש העסקים מוזי ורטהיים ובאמצעותה זרמו בשנים האחרונות כחצי מיליון שקל לנתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. גם במשרד מבקר המדינה מבצעים בדיקה ראשונית של הנושא.

כפי שנחשף ב-TheMarker, עמותת דע אמת, שהוקמה ב-1991 במטרה להיאבק באנטישמיות, לא ביצעה כל פעילות במשך כל שנות קיומה. רק בשנים האחרונות הזרימה העמותה כספים לתמיכה בהוצאה לאור של שלושה ספרים, שניים מהם כלל לא קשורים לתחום פעילותה - אך עדיין לא ביצעה כל פעילות יזומה אחרת.

נתן אשלצילום: אמיל סלמן

מ-2012, במקביל להדחתו של אשל מלשכת רה"מ על רקע התנהלות לא הולמת, החלו לזנק הוצאות הניהול של העמותה ללא כל סיבה. באותה תקופה החל אשל לקבל משכורת קבועה מהעמותה, תחילה של 10,000 שקל בחודש - ובהמשך של 20 אלף שקל בחודש. כל כספי העמותה מגיעים באמצעות תרומות של מאות אלפי שקלים מהחברה המרכזית למשקאות קלים שבבעלות משפחת ורטהיים - דודי ודרורית, בניו של מוזי.

באותה תקופה שבה הזרימה העמותה כסף, היתה החברה המרכזית תלויה בהחלטות רגולטוריות שהיו, מטבע הדברים, תחת סמכותו של נתניהו - בהן חוק הריכוזיות, חוק המזון וחוקים נוספים, וכעת גם הרפורמה בשוק השידורים, שתשפיע על זכיינית ערוץ 2 קשת שבשליטת ורטהיים.

גורמים בחברה המרכזית הכחישו כי אשל היה מעורב בפעילות כלשהי בחברה, וגם אשל עצמו טען כי הוא עוסק בנושא השואה ולא מבצע שום פעילות לובינג עבור החברה המרכזית או קשת. ואולם, רשם העמותות החל לבדוק ככל הנראה מה אופייה של פעילות העמותה ומדוע הזרימה סכומים כה משמעותיים לאשל, וזאת ללא שהציגה כל פעילות משמעותית.

מרשם העמותות במשרד המשפטים נמסר: "הנושא מצוי בבדיקה ובהתאם למדיניות אין בידינו לפרט בשלב זה".

במקביל, יו"ר מרצ זהבה גלאון פנתה למבקר המדינה שיבחן את הנושא. במשרד המבקר אומרים כי נעשית בדיקה ראשונית של הנושא. ככל הנראה, מכיוון שמדובר בגופים פרטיים או בעמותה שאינה מבוקרת, במשרד מבקר המדינה יודיעו כי לא יבדקו את הנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker