הנשק הסודי של רמי לוי בקרב על מגה

רמי לוי גייס את הממונה על ההגבלים לשעבר, דרור שטרום, כיועץ במגעים עם הרשות ■ ברשות מבקשים להימנע מחזרה על המיזוג הבעייתי בין שופרסל לקלאבמרקט - אך עשויים לאשר ללוי לרכוש את מגה אם יימצא מתווה שיגביל את הפגיעה בתחרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשות ההגבלים נהפכת לגורם משמעותי עוד יותר בקביעת הרוכש של מגה, לאור המורכבות של שתי המתמודדות במכרז, רמי לוי וביכורי השדה.

לאור הסתייגותה הפומבית של הרשות ממנו כרוכש פוטנציאלי, פנה רמי לוי לדרור שטרום, לשעבר הממונה על רשות ההגבלים, לקבלת ייעוץ. לוי ינסה לשכנע את הרשות שרכישת מגה על ידיו לא תפגע בתחרות. שטרום היה הממונה על ההגבלים שאישר את עסקת המיזוג בין קלאבמרקט לשופרסל, שבעקבותיה התגברה הריכוזיות ועלו מחירי המזון.

צילום: בלומברג

רשות ההגבלים כבר הודיעה בהודעה מקדמית וחריגה כי בחירתה של רשת רמי לוי על ידי נאמני מגה תהיה בעייתית. הקבוצה השנייה, שלגביה בחרה הרשות שלא להוציא הודעה מקדמית, היא סיטונאית הירקות ביכורי השדה, שהגישה הצעה במכרז עם משחטת עוף עוז. מקור מתחום ההגבלים אמר ל–TheMarker כי לדעתו זכייתה תהיה בעיה לא פחות קשה לתחרות מזו של רמי לוי.

ביכורי השדה כבר שולטת בנתח משמעותי מרכישות מחקלאים, ואם תשתלט גם על הרכישות של מגה, כוח השוק שלה יגבר באופן משמעותי מולם. בנוסף, ביכורי שדה קשורה לחברת נטו באמצעות שותפות בביכורי שדה דרום, ונטו נחשבת ספקית גדולה של רשתות השיווק. החיבור בינה למגה עלול לעורר חשש להעדפתה לכאורה על פני ספקים מתחרים ברשת.

שני שחקנים שיחזיקו ביותר מ–50% מהשוק

רשות ההגבלים כבר מעורבת באופן גלוי בתהליך, אף שבדרך כלל היא נכנסת לתמונה באופן רשמי רק לאחר שמוכרז על זוכה במכרז, ובודקת אם בחירתו לא תפגע בתחרות. מתחילת החודש עומדת בראש הרשות עורכת הדין מיכל הלפרין, שמנועה ממעורבות בתיק מגה, נוכח קשריה בעבר עם שחקנים בשוק המזון שיושפעו מההחלטה, בהם יינות ביתן, ותנובה. בעבר גם היה משרד עורכי הדין שבו עבדה, מיתר, ליקוורניק גבע ולשם ברנדויין, קשור לקבוצת נטו ולביכורי השדה.

עוד טרם כניסתה של הלפרין לתפקיד, הבהירה הרשות כי תתקשה לאשר לרשת רמי לוי לרכוש את מגה, מפאת גודלה. הרשות הוציאה חוות דעת מקדמית לנאמנים ולרמי לוי שבה ציינה כי אם רמי לוי תרכוש את מגה ייווצרו שני שחקנים גדולים (רמי לוי ושופרסל) שיחזיקו ביותר מ–50% מהשוק, יהיה להם כוח מיקוח גדול מול ספקים קטנים, ויתר השחקנים בענף המזון לא יוכלו לרסן אותם.

מדובר בנימוק לא שגרתי, מכיוון שרשות ההגבלים בדרך כלל בודקת את השפעת המיזוג לגופו על התחרות, ולא את החיבור בינו לבין שחקן אחר באותו ענף.

אביגדור קפלן, מנכ"ל אלון רבוע כחולצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker