מועצת הכבלים: HOT ו-yes יוכלו להעלות מחירים - אך יוגבלו במבצעים

ההוראות החדשות של מועצת הכבלים: שתי החברות יפרסמו את המבצעים שהן מציעות ללקוחות ויעדכנו אותם באופן שוטף באתרי האינטרנט ובחשבונית החודשית באמצעות הפנייה לאתר

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

מועצת הכבלים והלוויין החליטה כי החברות HOT ו-yes יוכלו בקרוב להעלות מחירים כפי שביקשו. עם זאת, המועצה קבעה בשימוע שערכה ביום חמישי כי יחולו כללים חדשים ומגבלות על פרסום מבצעים של שתי החברות - במטרה לייצר שקיפות גבוהה יותר מול הלקוחות.

yes ביקשה להעלות את מחיר ה-VOD מ-24.7 שקל ל-29.9 שקל ולהשוות אותם ל-HOT, ואילו HOT ביקשה להעלות מחירים בשורה של מסלולים, לא להפחית את המע"מ ולייקר את חבילות הספורט. בסך הכל, עליית המחירים ב-HOT היתה מגיעה ל-6.5% ללקוחות רגילים ו-4.5% ללקוחות טריפל.

הסדרה "זגורי אימפריה" של HOTצילום: אוהד רומנו

אלא שיו"ר מועצת הכבלים, ד"ר יפעת בן חי-שגב, הובילה מאבק נוקשה נגד החברות וסירבה לאשר את העלאות המחיר. בן חי-שגב טענה כי החברות נוקטות במדיניות מפלה בין לקוחות לאור מאות מסלולים שהן מציעות לחברות באופן לא שקוף. דו"ח כלכלי שהוגש למועצה תמך בחוות דעת זו. מנגד, כפי שפורסם ב-TheMarker, חוות דעת של משרד האוצר ושל רשות ההגבלים, תמכו בדה-רגולציה וקראו למועצה שלא להתערב במחירים.

ביום חמישי קיימה המועצה דיון של כחמש שעות, בהשתתפות מנכ"לי HOT  ו-yes, ובסיומו נקבע כי החברות יוכלו להעלות מחירים בשנה הקרובה כפי שביקשו. בנוסף, החברות יוכלו להמשיך להציע מבצעים נקודתיים של שימור לקוחות, הטבות שונות ללקוחות או פיצוי.

מנגד, המועצה החליטה על שורת הוראות שאותן היא מכנה "מהפכה במדיניות התעריפים". לפי ההוראות החדשות, שייכנסו לתוקף בעוד שנה, שתי החברות יפרסמו את המבצעים שהן מציעות ללקוחות ויעדכנו אותם באופן שוטף באתרי האינטרנט ובחשבונית החודשית באמצעות הפנייה לאתר. החברות יעדכנו גם בערוצי המידע בשידוריהן.

במקביל, מבצעים חדשים של החברות יוגבלו לתקופה של 18-4 חודשים - במטרה למנוע מהחברות לייצר מסלול מחיר נפרד באמצעות "מבצע" לפרק זמן בלתי מוגבל. על החברות ייאסר להעלות מחיר תוך כדי המבצע. 21 יום לפני תום מבצע הלקוח יקבל הודעה במסרון ובמעטפית דרך מסך הטלוויזיה על סיומו ועל המחירים החדשים.

בעוד שנה לא ניתן יהיה גם להעלות מחירים של מבצעים, אלא החברות ייאלצו להציע מבצעים חדשים או לחזור למחיר של מסלולים קבועים. עם זאת, מבצעים מיוחדים שייעודו לשימור לקוחות, להטבות שונות או לפיצוי יוענקו לעי יד החברות באופן חסוי ולא שקוף - מתוך הבנה כי מבצעים אלה מעודדים את התחרות וטובים לצרכן.

ד"ר בן חי שגב מסרה: "המועצה העמידה לרשות הצרכנים את מירב הכלים לפקח על המחירים שהיא משלמת עבור שירותי הטלוויזיה. אני קוראת לציבור לגלות ערנות, לעקוב, לבדוק ולהשוות מחירים באופן תדיר.  בדקו על אילו חבילות תוכן אתם משלמים ושאלו עצמכם האם אתם זקוקים לכולם; וודאו שאתם יודעים את המחיר החודשי הסופי למנוי הטלוויזיה שלכם ובמקרה הצורך צרו קשר עם מוקד השירות; וכמובן אם אתם לא מרוצים, בדקו מה מציעים בחברה המתחרה".

ההגבלות של המועצה נוגעות יותר ל-HOT, שנהגה עד כה להעלות מחירי מבצע ללא הודעה מראש. ב-yes  נושא זה מוסדר הרבה יותר. עם זאת, שתי החברות ייאלצו כעת לפרסם את כל מבצעיהן - למעט מבצעי שימור לקוחות או הטבות ופיצויים - באתר ובדרכים נוספות ללקוחות.

מ-HOT נמסר: "אנו שמחים שמועצת הכבלים והלווין מחזקת את ידינו, תומכת בנו ונותנת לנו להמשיך ולהציע מבצעים אטרקטיביים ללקוחותינו כפי שעשינו עד היום. הוט תמשיך להציע את התוכן, הטכנולוגיה והשירות הטובים ביותר".

מ-yes נמסר כי "החברה מברכת על החלטת מועצת הכבלים והלווין אשר מחדדת את העקרונות על פיהם פועלת yes כבר שנים. אנו נמשיך לפעול בהוגנות ושקיפות לשביעות רצון לקוחותינו״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker