הקרב על מגה: רמי לוי, שלום שמחון, האחים שבע ומשחטת העוף הגדולה - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הקרב על מגה: רמי לוי, שלום שמחון, האחים שבע ומשחטת העוף הגדולה

נסגר המכרז לרכישת מגה - עם הצעות בעייתיות של שמחון ולוי ■ שמחון, המייצג עשר רשתות שונות, הציע לרכוש 90 סניפים בלבד תמורת 160 מיליון שקל - ועוד 66 מיליון שקל בתנאי שהשכירויות יופחתו

10תגובות
אילן שבע
ניר קידר

נחשפת ההצעה השלישית לרכישת מגה, שנסגר היום: ל-TheMarker נודע כי מדובר באחים אילן וששי שבע, בעלי סיטונאות הירקות הגדולה ביכורי השדה אחזקות. הצעתם הוגשה ביחד עם המשחטה הגדולה עוף עוז. מוקדם יותר הגישו הצעות רמי לוי ושלום שמחון, המייצג קבוצת רשתות.

עוף עוז של עוזי מחלב היא מהמשחטות הגדולות בישראל, המשווקת לשופרסל, קו-אופ ישראל, ויקטורי ועוד. בנוסף, היא ספקית של חברת נטו, השותפה של האחים שבע בביכורי השדה דרום. 

לדברי בכיר באחת מרשתות המזון שבקבוצת שמחון, "הממונה על ההגבלים לא יאשר לספק גדול כמו עוף עוז לקנות את מגה וגם הקשר של ספקית ענקית כמו נטו לביכורי השדה הוא בעייתי".

ההצעה של שמחון הוגשה בשם קבוצת רשתות, בהן ויקטורי, יוחננוף, סופר דוש ועוד. ההצעה הוגשה על סכום של כ-160 מיליון שקל בעבור 90 מתוך 126 סניפי מגה, ועוד 66.6 מיליון שקל על תנאי בעבור 37 סניפי מגה - שלהם הסכמי שכירות בעייתיים, הגבוהים בהרבה מהמקובל בענף, והופכים אותם להפסדיים.

אמיל סלמן

בקבוצת הרשתות אומרים כי ירכשו את הסניפים הללו רק אם תהיה הערכת שמאי שיקבע את השכירות באותם סניפים. הנאמנים הודיעו כי ימנו שמאי לבדיקת השכירויות הגבוהות בסניפי מגה, אך מדובר בבדיקה של הסניפים שבבעלות החברה האחות לשעבר רבוע כחול נדל"ן, ולא אותם 37 סניפים אליהם מתייחסת הקבוצה במכרז.

הקבוצה של שמחון כוללת עשר רשתות ובהן ויקטורי, יוחננוף, סופר דוש, מחסני השוק ועוד, שיחלקו ביניהן את הסניפים אחרי הרכישה. הקבוצה מתחייבת לקלוט את כל עובדי הרשת, גם את עובדי 37 הסניפים שאולי לא ירכשו.

מכיוון ש-90 הסניפים "הטובים" של מגה כבר חולקו על הנייר בין הרשתות המתמודדות תנסה קבוצת שמחון למכור את 37 הסניפים הבעייתיים לרשתות אחרות, אם שכר הדירה יופחת. בימים האחרונים ניסתה הקבוצה למצוא רוכשים לאותם 37 סניפים בעייתיים, כששלחה הודעות וואטסאפ לבכירים ברשתות שונות המציעות לרכוש את הסניפים, במחיר של 650 אלף שקל לסניף. אף רשת לא הסכימה להצעה.

אייל רביד מויקטורי אמר ל-TheMarker: "ההצעה שלנו יותר טובה מההצעה של רמי לוי כי אנחנו הצענו 160 מיליון שקל על 90 סניפים ורמי הציע פחות על 127 סניפים, ובנוסף יהיו לנו קונים על השאר. בנוסף, ההצעה שלנו עושה סדר בשוק כי היא מייצרת הרבה שחקנים נוספים (רשתות מזון קטנות ובינוניות) שיגדלו כתוצאה מהמהלך.

הסניפים שקבוצת שמחון לא רוצה

רביד הוסיף: "זה לא נכון להגיד שההצעה שלנו לא הוגנת כלפי רשתות אחרות כי פנינו לכולן באמצעות שמחון ולראייה, מחסני להב נכנס רק בשעות האחרונות להתמחרות. הזמנו את כל הרשתות להצטרף חוץ מאת ינות ביתן ורמי לוי שיווק השקמה כי ידענו מראש שעשוייה להיות איתם בעיה עם רשות ההגבלים".

החיבור בין הרשתות התחיל עם יוזמה של רביד, שהקים את הקבוצה. ההחלטה לצרף את שלום שמחון, שר הכלכלה לשעבר הגיעה בשלב מאוחר יותר, מתוך מחשבה שהוא יכול לעזור לייצגה מתוקף תפקידו כשר הכלכלה לשעבר. שמחון הכניס לתמונה גם את שלומי פריזט,ההכלכלן הראשי לשעבר של רשות ההגבלים.

ההתמחרות בין הרשתות התקיימה ביום רביעי האחרון בסיטי טאוור ברמת גן, כל נציג רשת שהגיע קיבל מחשב עם הנתונים של מגה כאשר כל קונה פוטנציאלי ישב מאחורי פרגוד. בכל פעם העלו על המסך נתונים של סניף ספציפי וכל רשת הגישה הצעה ויכלה להעלות אותה במידה ורצתה, כאשר המציע לא יכול היה לראות מי הציע את הסכומים האחרים.

האם נטו תהפוך לחברה אחות של מגה?

המתמודדת הנוספת על מגה, ביכורי השדה אחזקות, מחזיקה ב-51% מחברת ביכורי שדה דרום, סיטונית הירקות והפירות בגדולה במדינה - שקונה את הסחורה ישירות מהחקלאים ומוכרת אותה לרשתות שונות.

שלום שמחון
ישראל הדרי

השותפה של ביכורי שדה דרום ב-49% הנותרים היא חברת המזון הרביעית בגודלה בישראל – נטו, של משפחת עזרא. אם ביכורי שדה אחזקות תרכוש את מגה - נטו, שהינה יבואנית ויצרנית מזון גדולה, תהפוך לחברה אחות של מגה.

ביכורי שדה דרום של האחים שבע ונטו מחזיקה ב-51% מחברת ביכורי ביתן – חברת הסיטונות שמשותפת לביכורי שדה דרום ולרשת המזון ינות ביתן, ובחברת ביכורי שוק העיר, חברת הסיטונות של ביכורי שדה דרום ורשת שוק העיר. בעבר החזיקו ביחד גם בביכורי השקמה ביחד עם רמי לוי.

על האחים שבע וביכורי שדה דרום נשמעו טענות רבות בגין יחס כוחני כלפי החקלאים  ובין היתר נטען כי מרווחי השיווק הסיטונאים של ביכורי שדה דרום גדלו מאוד על חשבון הצטמקות הרווח לחקלאים – כלומר, נטען כי ביכורי שדה דרום קונה את הירקות בזול מהחקלאים ומוכרת אותם ברווח גדול.

סניף מגה בעיר
אייל טואג

באחרונה הפסידה ביכורי שדה דרום ערוץ שיווק מרכזי, כאשר רשות ההגבלים כפתה את הפסקת השותפות בינם לבין רמי לוי שיווק השקמה, שותפות שהיוותה מעל 30% מהפעילות שלה - אך אם תרכוש את מגה תוכל ביכורי השדה לקבל בחזרה את המכירות שאיבדה.

חברת ביכורי שדה אחזקות מחזיקה גם ב-50% מבית האריזה ביכורי השדה קדש, ו-50% מביכורי שדות ישראל, המשווקת תוצרת חקלאית לשווקים סיטונאיים. ביכורי השדה דרום, של האחים שבע ונטו, מחזיקה גם ב-51% מגרין ארק, העוסקת ביצוא חקלאי.

תחרות בין שני מתמודדים בעייתיים

ביום רביעי האחרון התקבלה הצעתו של רמי לוי, בעלי רמי לוי שיוק השקמה. המציע לרכוש את כל הסניפים תמורת יותר מ-100 מיליון שקל ולקלוט את כל העובדים. ההצעה של לוי עדיפה מבחינת העובדים, שיוכלו להמשיך להיות מאוגדים, וכבר הביעו התנגדות לרכישה על ידי קבוצת שמחון שתפצלם בין הרשתות.

עם זאת, רמי לוי עומד בפני בעיה עקב התנגדות רשות ההגבלים העסקיים למיזוג בינו לבין מגה. פתרון לבעיה יכול להיות שהרשות תסכים לכך שרמי לוי ירכוש את מרבית הסניפים אך לא ירכוש סניפים שרכישתם עלולה לפגוע בתחרות האזורית. סניפים אלה יימכרו על ידי הנאמנים לרשתות השונות.

גם קבוצת הרשתות צפויה להיתקל בבעיות, מכיוון שעובדי מגה מתנגדים לחלוקת הרשת, ואף פנו לבית המשפט העניין. בנוסף, נאמני מגה הודיעו כי המכרז יהיה לרכישת מגה במקשה אחת ולא בחלקים ואילו קבוצת הרשתות המיוצגות על ידי שמחון והכלכלן הראשי לשעבר של רשות ההגבלים עשו מהלך עוקף, כאשר איגדו רשתות שונות שכל אחת למעשה מציעה לקנות חלק מסניפי מגה. כעת יכולות לפנות לבית המשפט רשתות שלא נמנות על הקבוצה ולטעון כי לא ניתנה להם הזדמנות שווה להשתתף במכרז.

שמחון אמר היום כי "רשתות פנו אליי וראיתי בזה אפשרות לרשתות בינוניות לצמוח ולאפשר תחרות. אני לא חושב שתהיה בעיה, הייתי שר הכלכלה ואני יודע מה המדיניות. כל מי שרצה היה יכול להצטרף אלינו. פנינו למשל לקו-אופ ולפרשמרקט והם לא רצו".

הנאמנים מסרו עם סגירת המכרז כי "הוגשו מספר הצעות לרכישת רשת מגה. אנו בוחנים את ההצעות ובשבוע הבא יתנהלו משאים ומתנים עם המציעים הרלוונטיים. זאת, על מנת להביא את הסכם הרכישה הטוב ביותר לטובת מגה, העובדים, הספקים וכלל הנושים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם